25-05-2019 | Bugünkü SONHABER
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar
Mezuniyet coşkusu yaşadılar Mezuniyet coşkusu yaşadılar
Lastik botta 27 göçmen yakalandı Lastik botta 27 göçmen yakalandı
Trafik kazası; 2 yaralı Trafik kazası; 2 yaralı
09 Mart 2019 Cumartesi, 10:27
Sağlık Bakanı Koca, Edirne’de
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca dün geldiği Edirne’de, Edirne Valiliği’ni ziyaret ederek, Saraçlar Caddesi’nde kısa bir esnaf ziyareti gerçekleştirdi ve burada ambulans teslim programına katıldı.

Edirne Valiliği’nde, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya, Edirne Valisi Ekrem Canalp tarafından brifing verildi.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü’ne alınan 4 yeni ambulansın teslimini gerçekleştiren Bakan Koca, cuma namazını ise Edirne Selimiye Camii'nde kıldı.

Edirne Valiliği’ni ziyaretinde Edirne Valisi Ekrem Canalp’i ziyaretinin ardından kameraların karşısına geçen Bakan Koca, AK Parti iktidarı döneminde Edirne’ye 15 katrilyon değerinde hizmetin yapıldığını söyledi.

Edirne’den başka bir yere zorunlu olmadıkça hasta sevkinin yapılmaması konusunda gayret gösterdiklerini belirten Bakan Dr. Koca, “Özellikle yoğun bakım hastalarının daha çok çocuk ve erişkin olmak üzere sevk edildiğini görüyoruz. Bu çerçeve de üniversiteden rektör arkadaşla görüşerek genelde yoğun bakım yatak sayımızı arttırmayı, üniversitede 30 yatağın erken dönemde devreye girebileceğini ve palyatif bakımının da bu anlam da planlanması gerektiğini konuştuk” dedi.

Konuşmasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne de değinen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının yüzde 40’ının kadın hekimlerden oluştuğunu, toplamda ise yüzde 64 dolayında kadın sağlık çalışanlarının bulunduğunu söyledi.

Sağlık hizmeti verilen alanda yaşanan şiddet olaylarında şikayete bağlı olmadan yasal işlem yapılacağını söyleyen Bakan Koca şunları anlattı;“Bugün Osmanlı’ya başkentlik yapmış güzel Edirne şehrimizi ziyarete Valiliğimizle başladım. Sayın Valimizden genel sorunlarımızı, yapılan yatırımları ve özelde de sağlıkla ilgili yapmamız gerekenler ve yatırımlarımı değerlendirmek üzere istişare de bulunduk.

“16 TANE SAĞLIK KURULUŞUMUZUN YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR”

Son 16 yılda AK Parti iktidarı döneminde Edirne’mize toplam 15 milyar yani 15 katrilyon hizmet yapıldı. Bu 15 milyarın 300 milyonu ise sağlık yatırımları için harcandı. Bu dönemde 27 sağlık kuruluşumuz bunlardan 9 tanesi hastane olmak üzere devreye girdi. Önümüzde bir takım yatırımlarımız da söz konusu. 16 sağlık kuruluşumuzun yatırımları da bu arada devam ediyor.

Özellikle Edirne Keşan 150 yataklı Devlet Hastanemizi zaten tamamlamıştık. Enez’de özellikle devam eden entegre hastanemizi de Mart sonu olabilir ama en geç Nisan 15 olmak üzere teslim alıyor olmuş olacağız. Bunun dışında Edirne’mize özellikle yapılmasını düşündüğümüz Uzunköprü ilçemiz de 200 yataklı, arsa tahsisi de yapılmış olan plan ve proje safhası devam eden önemli bir yatırım olarak söyleyebilirim. Ayrıca birinci basamak sağlık hizmetlerimiz bu anlam da yapılmaya devam ediyor ve onu karşılama noktasında arkadaşlarla konuşmuş olduk.

“EDİRNE GİDEREK YAŞLANAN BİR NÜFUSA SAHİP”

Bunun dışında Edirne’nin giderek yaşlanan bir nüfusa sahip olduğunu görüyoruz. Bu çerçevede de AMATEM ve Psikiyatri Hastanesi’ni planlamak istiyoruz. Eski İl Sağlık Müdürlüğü’nün bulunduğu yerde AMATEM ve Psikiyatri Hastanesi yapılması noktasında da arkadaşlarla karar verme noktasında olduk.

“EDİRNE’DEKİ HASTA BAŞKA BİR İLE SEVKEDİLMEYECEK, TEDAVİSİ EDİRNE’DE YAPILACAK”

Bunun dışında özellikle bizim yeni dönemde sağlıkta 82 milyon vatandaşımızın hakkaniyetli, kaliteli, nitelikli sürdürülebilir bir sağlık hizmeti almasını kendimize hedef belirledik. Bu çerçevede de özellikle kendi bölgesinde yani Edirne’den dışarıya hastanın mümkün mertebe zorunlu olmadıkça sevkinin yapılmaması noktasında bir gayret içinde olmak istiyoruz. Bu anlamda da baktığımız da özellikle yoğun bakım hastalarının daha çok çocuk ve erişkin olmak üzere sevk edildiğini görüyoruz. Bu çerçeve de üniversiteden rektör arkadaşla da görüşerek genelde yoğun bakım yatak sayımızı arttırmayı, üniversitede 30 yatağın erken dönemde devreye girebileceğini ve palyatif bakımının da bu anlam da planlanması gerektiğini konuştuk. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte mümkün mertebe yoğun bakım hastalarının Edirne’den sevk edilmeden burada tedavisinin yapılması ve her geçen gün bu anlam da Edirne dışına hastanın sevkinin olmaması yönünde bir gayretimiz olacak.

“TOPLAMDA 55 AMBULANSIMIZ OLACAK”

Bunun dışında ben bu arada bugün ambulans sayımız 46’ya kadar çıkmış oldu. Bu ambulans sayımızı da bugün 4x4 arazi tipi olan dört tane daha ambulansın teslimini yapacağız. Ayrıca beş tane daha ikinci etapta bu yıl içinde vermek üzere bir plan yaptık. Yani toplam da 6 iken 46 olmuştu. Biz ilave dört tane daha veriyoruz ve bununla 50 tane oluyor. Vereceğimiz ikinci partide de beş ilaveyle 55 ambulansımız olacak.

“SAĞLIK SEKTÖRÜNDEKİ KADIN İSTİHDAMINDA TÜRKİYE EN ÜST SIRALARDA”

Ayrıca bugün biliyorsunuz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Sağlık sektöründe kadın istihdamı Türkiye’de en yüksek oranlı yani tüm sağlık çalışanları içinde kadın çalışanlarımızın oranı yüzde 64. Hekimler içinde yüzde 40. Bu vesileyle ben Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyor ve Edirneli hemşerilerimi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi. 

SAĞLIKTA ŞİDDET

Konuşmasını tamamlamasının ardından bir muhabirin, “Sağlıkta şiddet konusunda her gün yeni bir olay yaşanıyor. Bu şiddet neden kaynaklanıyor?. Sizin bununla ilgili yeni bir çalışmanız var mı? sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik” şeklindeki sorusunu, Bakan Koca şu şekilde yanıtladı;“Sağlıkta şiddet maalesef asla son dönem gündemde olan ve bizim asla hiç bir şekilde duymak istemediğimiz kutsal bildiğimiz bu mesleği icra eden sağlık çalışanlarımıza şiddetin tasvip edilebilirliği mümkün olmaz. Bu çerçeve de bakanlığımın ilk aylarında bu konuya fazla eğildim. Özellikle sağlıkta şiddet konusuyla ilgili bir yasa çalışması oldu. Bu yasa ile ilgili de on gün kadar önce İçişleri Bakanlığımızın da bir genelgesi yayınlandı.

Yani bundan sonra kanun çerçevesinde uygulamanın nasıl olabilirliğiyle ilgili düzenleme. Bu çerçeve de olan düzenleme de şikayete konu olmadan failin yakalanması ve bir kamu davası gibi görülerek failin yakalanması, kolluk kuvvetlerince serbest bırakılmayıp dosyanın savcılık ve başsavcılıkta tekamül ettikten sonra eğer tutuklanmaysa tutuklanma, serbest bırakılmaysa serbest bırakılmanın ancak o zaman mümkün olabileceğini belirten bir genelge. Ayrıca özellikle ifadelerinin de yerinde alınmasıyla ilgili yani sağlık çalışanının ifadesinin hastane de alınmasıyla ilgili de bir düzenleme. Fakat bu şiddet olaylarının asayişle çözülebileceğine inanmıyoruz.

SAĞLIK ÇALIŞANLARIN GÜVENLİĞİ

Bu çerçeve de Şiddet Eylem Planı çerçevesinde bir çalışmamız var. Burada özellikle geçen ay sağlık çalışanlarımızın güvenliği ile ilgili bir çalışma yapıldı ve kitapçık dağıtıldı. Bunun dışında hastalarımızın da yerinde bu konuyla ilgili değerlendirmek yapmak üzere bu konuyla ilgili birimler oluşturuldu. Ayrıca bu şiddeti doğuran sebeplere de yönelmek gerektiğini, bu çerçevede özellikle hasta yoğunluğu, iş yükü, fiziki şartlar dahil olmak üzere bir çalışma içindeyiz. Bununla ilgili imkanlarımız ölçüsünde bu iş yükünü azaltmak noktasında bir çalışma olacak önümüzdeki bir ay içerisinde. Bunun dışında ben sadece sağlıkta şiddetin değil, genelde de şiddetin ve gaspın ve hırsızlık dahil olmak üzere ceza kanununda bir takım kamu vicdanını rahatlatıcı düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Hedefte biz yapılması gerekenin özellikle sağlık hizmetinin verildiği ortamda hasta ve hekim güvenliğini sağlamak bizim için hedef oluyor olacak. Bu çerçevede hem hekim hasta iletişimini hem de sağlık okur yazarlığını hem de fiziki ve iş yükü dahil olmak üzere bir takım doğuran sebeplerin üzerine de eğilmek noktasında bir kararlılığımız olacak” dedi.

ESNAF ZİYARETİ VE AMBULANSLARI TESLİM

Bakan Koca valilikte sonra AK Parti İl Başkanlığına geçerek burada basına kapalı olarak partililerle bir araya geldi.

Bakan Koca AK Parti toplantısının ardından da Saraçlar Caddesine geçerek burada esnafları ziyaret etti. Edirne’ye önceden getirilen ambulansların teslim törenine katılan Bakan Koca, burada 112 üniforsası giyerek ambulansları teslim etti.

Ambulans teslim törenini ardından, Selimiye Camiine geçerek Cumana namazını kıldı. Ardından da 1.Murat Devlet Hastanesini ziyaret ederek Edirne’den ayrıldı.

09 Mart 2019 Cumartesi, 10:27
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
25.05.2019, 11:16 - Gençler iklim grevinde
25.05.2019, 11:16 - Uzunköprü Çalıştayı yapıldı
25.05.2019, 11:15 - Turisti kandırana af yok
25.05.2019, 11:14 - Tren seferleri ekonomiye katkı sağlayacak
25.05.2019, 11:14 - Teknolojiye direnen ‘Kosa Ustaları’
25.05.2019, 11:13 - Ülkü Ocakları’ndan sert tepki
25.05.2019, 11:13 - Liseliler sordu, Rektör yanıtladı
25.05.2019, 11:12 - Ramazanda rağbet baklavaya
25.05.2019, 11:11 - Yüzü elektrikli yatakla güldü
25.05.2019, 11:11 - Gürkan, tecrübelerini paylaştı
25.05.2019, 11:09 - Bitirme çalışmalarını sundular
24.05.2019, 10:50 - Türkiye, AB’ye hızlı trenle bağlanacak
24.05.2019, 10:48 - Okullarda rekor kan bağışı
24.05.2019, 10:47 - Masa-sandalye gerginliği
24.05.2019, 10:47 - Şehit yakınları ve gaziler iftar sofrasında buluştu
24.05.2019, 10:46 - Her canlıyı düşünen medeniyet
24.05.2019, 10:46 - Arıların izinde pedala basacaklar
24.05.2019, 10:45 - İftardan sonra Türk kahvesi
24.05.2019, 10:44 - Birincilikle mezun oldu
24.05.2019, 10:43 - Konser büyük beğeni topladı
TEKLİFİ KİM YAPAR
SONHABER 23 yaşında
ANNELER HERKÜLDEN GÜÇLÜ
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Kurumsal Vatandaşlık
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Oyun oynayarak ders yaptılar
    Gençler iklim grevinde
    Mezuniyet coşkusu yaşadılar
    Turisti kandırana af yok
    Tren seferleri ekonomiye katkı sağl
    Uzunköprü Çalıştayı yapıldı
    Teknolojiye direnen ‘Kosa Ustaları’
    Ülkü Ocakları’ndan sert tepki
    Ramazanda rağbet baklavaya
    Liseliler sordu, Rektör yanıtladı
    Bitirme çalışmalarını sundular
    Gürkan, tecrübelerini paylaştı
    Yüzü elektrikli yatakla güldü
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.