22-03-2019 | Bugünkü SONHABER
Av sezonu kapandı Av sezonu kapandı
Sulama desteğinde süre uzatıldı Sulama desteğinde süre uzatıldı
TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı
Ailelere ‘sanal tehlike’ uyarısı Ailelere ‘sanal tehlike’ uyarısı
13 Mart 2019 Çarşamba, 11:15
3 Dilde Kiosk
‘Edirne ve Nesebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazineleri’nin Tanıtılması’ projesi kapsamında kente kazandırılan 3 dilde hizmet verecek olan 8 adet iç mekan, 8 adet dış mekan kioskların tanıtımı dün gerçekleştirildi...

‘Edirne ve Nesebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazineleri’nin Tanıtılması’ projesi kapsamında kente kazandırılan 3 dilde hizmet verecek olan 8 adet iç mekan, 8 adet dış mekan kioskların tanıtımı dün gerçekleştirildi.

 

Avrupa Birliği Başkanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın birinci teklif çağrısı kapsamında Edirne Belediyesi, Nesebar Belediyesi ile ‘Sürdürülebilir Turizm’ öncelik ekseninde  “Edirne ve Nesebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazineleri’nin Tanıtılması” isimli projeyi hazırlayarak uygulamaya sundu.

 

Bu kiosklar sayesinde Edirneliler ve kente gelen turistler; minibüs güzergahlarından, etkinliklere, duyurulardan, kent hakkındaki haberlere kadar birçok bilgiye ulaşabilecek ve Başkan Recep Gürkan’a mesaj yazarak şikayet ve taleplerini iletebilecek.   

 

Kiosklar başlangıçta Türkçe, Bulgarca ve İngilizce dillerinde hizmet verecek olup, ilerleyen günler de Yunanca dili de eklenecek.

 

Proje kapsamında kente kazandırılan kioskların tanıtımını gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 451 bin 837 Euro olan toplam proje bütçesinin, her iki taraftaki yatırım faaliyetlerinde ve ortak kültürel faaliyetlerin düzenlenmesinde kullanıldığını söyledi.

 

Proje kapsamında 28 Kasım 2018 tarihinde Tarihi ve Kültürel Mirasın Turizm ile İlişkisi isimli bir konferansın proje kapsamında Edirne Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlendiğini ifade eden Başkan Gürkan şunları anlattı; “Avrupa Birliği’nin ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın birinci teklif çağrısı kapsamında Belediyemiz, Bulgaristan Nesebar Belediyesi ile sürdürülebilir turizm öncelik ekseninde ‘Edirne ve Nesebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazinelerinin Tanıtılması’ isimli bir proje hazırladık ve bu proje uygulaması bitti. Toplam proje bütçesi 451 bin 837 euro olan bu proje her iki taraftaki yatırım faaliyetlerinde ve ortak kültürel faaliyetlerin düzenlenmesinde kullanıldı.

 

Bu bir hibe proje yani geri ödenecek bir proje değil. 28 Kasım 2018 tarihinde, ‘Tarihi ve Kültürel Mirasın Turizm ile İlişkisi’ isimli bir konferans proje kapsamında belediyemizin ev sahipliğinde yapıldı. Edirne ve Nesebar’da birer adet SummerFest isimli tanıtım etkinliği düzenlendi. Her iki belediyenin folklorik ve kültürel değerleri bu etkinliklerde tekrar tanıtıldı. Belediyemiz yine bu proje kapsamında Edirne’deki otellere dağıtılmak üzere haritalar hazırladı. Bu haritaların her biri bir blok olarak 200 adet hazırlandı ve otellerimize yeterli sayıda arkadaşlarım tarafından dağıtılacak. Yine iki şehiride tanıtan bir Foto Kitap hazırlandı. Nesebar Belediyesi her iki şehri tanıtan bir video hazırladı ve bir yatırım faaliyeti gerçekleştirdi. Bu proje kapsamında biz ne yaptık?Edirne Belediyesi olarak.

 

Biz de Edirne Belediyesi yatırım faaliyeti olarak Edirne’de bir Turizm Bilgi Sistemi kurmak istedik. Bu projemiz de Interreg kapsamında PRAG ihale usullerine göre yaptığımız açık ihaleyi Türk Telekom Anonim Şirketi kazandı. Türk Telekom ile 144 bin 900 euro bedel ile bir sözleşme imzaladık. Bu sözleşme 16 Ekim 2018 tarihinde imzalandı ve bugün itibariyle sözleşmemizin sonuna geldik.

 

“8 ADET İÇ, 8 ADET DIŞ KİOSK OLMAK ÜZERE 16 KİOSK OLACAK

 

Neler olacak bu proje kapsamında Edirne’de? Bir aplikasyon yapılıyor. Bir web sitesi yapılıyor. Android ve İOS telefonlar içinde birer uygulama aplikasyon yapılarak Edirne’ye gelen, Edirne’yi ziyaret eden yada Edirne’de yaşayan herkesin telefonlarına ücretsiz indirebileceği ve kullanabileceği uygulamalar bunlar. Web sitemizde çok dilli olarak on gün içinde hizmete girecek. Yine turizm uygulamaları için Kiosk Sistemi ve Yazılımları hazırlandı Edirne’ye özel olarak. Bu kapsamda şehrin farklı noktalarında, dış mekanlarda, outdoor’da 8 adet kioskumuz konuluyor. Yine iç mekan kiosklardanda 8 adet olmak üzere toplamda 16 adet kiosku, Türk Telekom’un yazılımından, donanımına kadar hazırladığı kiosklarımız vatandaşlarımızın ve Edirne’ye gelen turistlerimizin hizmetine sunmuş oluyoruz.

 

“KİOSKLARDA HANGİ BİLGİLER YER ALACAK?”

 

Kiosklarda, www.edirnevisit.com isimli bir site bulunacak. Bu sitede veya akıllı telefon uygulamalarında tarihi ve turistik yerler ile ilgili bilgilendirmeler, oteller, yeme-içme yerleri, belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile erişilerek minibüs toplu taşıma hatlarının güzergahları, taksi duraklarının yerleri ve telefonları yer alacak. Yine şehrimizde bizim yada diğer kurumların düzenleyecekleri şehirle ilgili şehrin tanıtımıyla ilgili bütün etkinliklerde aylık takvimler şeklinde bu kiosklar da sürekli güncellenerek yer alacak.

 

“YUNANCA DİLİ DAHA SONRA EKLENECEK”

 

Bu kiosklar Türkçe, İngilizce ve Bulgarca olacak ilk etapta. Sonra bunlara Yunanca da ilave edilecek. Kiosk Bilgilendirme Sistemleri aynı zamanda www.edirnevisit.com web sitesi ve İOS-Android mobil uygulamaları ile de entegre olarak çalışacak. Türk Telekom Anonim Şirketi olan sözleşmemiz kapsamında iç mekan ve dış mekan kioskların yayını 16 Mart’tan itibaren başlıyor.

 

“ANDROİD VE İOS TABANLI TELEFONLARA İNDİRİLEBİLECEK”

 

Android telefonlar için Edirne Belediyesi isimli uygulama Google Play’da yer almaya başladı. Bugünden itibaren android telefonu olan arkadaşlarımız bunu telefonlarına yükleyebilirler. Yine aynı uygulamanın İOS için yapılanı da 20 Marttan itibaren hazır hale gelecek. Bunlarda Apple Store’den, İOS telefonlara yüklenebilir hale gelecek.

 

“İÇ VE DIŞ MEKAN KİOSKLAR NERELERDE BULUNACAK?”

 

Dış mekan kiosklarımız sekiz noktada yer alacak. Otogar, Üniversite-Ayşekadın Yerleşkesi, Orduevi Durağı, Mimar Sinan Heykeli’nin yanı, Saraçlar Caddesi girişi, Saraçlar Caddesi postane karşısı, Saraçlar Caddesi sonu ve Karaağaç Güzel Sanatlar Fakültesi önü. Bunlar dış kiosklarımız.

 

İç kiosklar da, Trakya Üniversitesi Yaşam Merkezi’nin içi, Tren Garı içi, ERASTA ikinci kat, Belediye Başkanlığımızın alt katında yer alan bekleme salonu, Yambol ve Edirne Tunca’nın İki Şehri Projesi kapsamında geçen hafta açılışını yaptığımız hemen arkamızdaki restore edilen tarihi binamızın içi, Edirne Belediyesi Kent Müzesi içi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait Bedesten Çarşısı ve Edirne Belediyesi eski Elektrik Fabrikası’nın içi” diye konuştu.

 

Innova Self Servis ve Otomasyon Direktörü Ahmet Kebabçıoğlu bu projenin Türkiye’de öncü projelerden biri olduğunu belirterek “Bizim de bu projede katkımız olması bizi gururlandırıyor” dedi.

 

Gürkan, daha sonra Türk Telekom yetkilileri ile iç ve dış mekan kiosklarının tanıtımını yaptı.

 

Harun Aker

 

13 Mart 2019 Çarşamba, 11:15
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
21.03.2019, 10:16 - “İŞKUR kampüste”
21.03.2019, 10:18 - Şehit isimlerinin verildiği parklar açıldı
21.03.2019, 10:17 - “Şerbet-i Fünun” projesinin açılışı yapıldı
21.03.2019, 10:19 - “Milletimiz hainlere imkan vermedi”
21.03.2019, 10:17 - “Tek çatı altına girelim”
21.03.2019, 10:21 - EFOD’a ikinci altın madalya
21.03.2019, 10:18 - Broşür ve bez torba dağıttılar
21.03.2019, 10:28 - Mansur İriş sanayi esnafı ile buluştu
21.03.2019, 10:21 - Kanatlı misafirleri bu yıl geç geldi
21.03.2019, 10:27 - Nehirlerinin debisi düştü
21.03.2019, 10:20 - TRAKYAKA Yönetimi Lüleburgaz’da toplandı
20.03.2019, 10:16 - Şentop, “Vatan sevgisini aşılamalıyız”
20.03.2019, 10:18 - TRAKYAKA’dan 15 milyon lira hibe
20.03.2019, 10:19 - Başkan adayları konuşacak
20.03.2019, 10:21 - Ciğer tavası başında geçen bir ömür
20.03.2019, 10:19 - Başkan Gürkan’ın acı günü
20.03.2019, 10:20 - Öğrenciler şehidimizi unutmadı
20.03.2019, 10:20 - Şehitlere saygı için yürüdüler
20.03.2019, 10:21 - Konut satışları yerinde sayıyor
20.03.2019, 10:22 - Trafik ve Park sorununa köklü çözüm
SEÇİM ŞARKILARI
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Av sezonu kapandı
    “İŞKUR kampüste”
    “Şerbet-i Fünun” projesinin açılışı
    Şehit isimlerinin verildiği parklar
    Sulama desteğinde süre uzatıldı
    TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı
    “Tek çatı altına girelim”
    “Milletimiz hainlere imkan vermedi”
    Broşür ve bez torba dağıttılar
    EFOD’a ikinci altın madalya
    TRAKYAKA Yönetimi Lüleburgaz’da top
    Kanatlı misafirleri bu yıl geç geld
    Mansur İriş sanayi esnafı ile buluş
    Nehirlerinin debisi düştü
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.