26-05-2019 | Bugünkü SONHABER
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar
Mezuniyet coşkusu yaşadılar Mezuniyet coşkusu yaşadılar
Lastik botta 27 göçmen yakalandı Lastik botta 27 göçmen yakalandı
Trafik kazası; 2 yaralı Trafik kazası; 2 yaralı
13 Mart 2019 Çarşamba, 11:15
3 Dilde Kiosk
‘Edirne ve Nesebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazineleri’nin Tanıtılması’ projesi kapsamında kente kazandırılan 3 dilde hizmet verecek olan 8 adet iç mekan, 8 adet dış mekan kioskların tanıtımı dün gerçekleştirildi...

‘Edirne ve Nesebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazineleri’nin Tanıtılması’ projesi kapsamında kente kazandırılan 3 dilde hizmet verecek olan 8 adet iç mekan, 8 adet dış mekan kioskların tanıtımı dün gerçekleştirildi.

 

Avrupa Birliği Başkanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın birinci teklif çağrısı kapsamında Edirne Belediyesi, Nesebar Belediyesi ile ‘Sürdürülebilir Turizm’ öncelik ekseninde  “Edirne ve Nesebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazineleri’nin Tanıtılması” isimli projeyi hazırlayarak uygulamaya sundu.

 

Bu kiosklar sayesinde Edirneliler ve kente gelen turistler; minibüs güzergahlarından, etkinliklere, duyurulardan, kent hakkındaki haberlere kadar birçok bilgiye ulaşabilecek ve Başkan Recep Gürkan’a mesaj yazarak şikayet ve taleplerini iletebilecek.   

 

Kiosklar başlangıçta Türkçe, Bulgarca ve İngilizce dillerinde hizmet verecek olup, ilerleyen günler de Yunanca dili de eklenecek.

 

Proje kapsamında kente kazandırılan kioskların tanıtımını gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 451 bin 837 Euro olan toplam proje bütçesinin, her iki taraftaki yatırım faaliyetlerinde ve ortak kültürel faaliyetlerin düzenlenmesinde kullanıldığını söyledi.

 

Proje kapsamında 28 Kasım 2018 tarihinde Tarihi ve Kültürel Mirasın Turizm ile İlişkisi isimli bir konferansın proje kapsamında Edirne Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlendiğini ifade eden Başkan Gürkan şunları anlattı; “Avrupa Birliği’nin ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın birinci teklif çağrısı kapsamında Belediyemiz, Bulgaristan Nesebar Belediyesi ile sürdürülebilir turizm öncelik ekseninde ‘Edirne ve Nesebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazinelerinin Tanıtılması’ isimli bir proje hazırladık ve bu proje uygulaması bitti. Toplam proje bütçesi 451 bin 837 euro olan bu proje her iki taraftaki yatırım faaliyetlerinde ve ortak kültürel faaliyetlerin düzenlenmesinde kullanıldı.

 

Bu bir hibe proje yani geri ödenecek bir proje değil. 28 Kasım 2018 tarihinde, ‘Tarihi ve Kültürel Mirasın Turizm ile İlişkisi’ isimli bir konferans proje kapsamında belediyemizin ev sahipliğinde yapıldı. Edirne ve Nesebar’da birer adet SummerFest isimli tanıtım etkinliği düzenlendi. Her iki belediyenin folklorik ve kültürel değerleri bu etkinliklerde tekrar tanıtıldı. Belediyemiz yine bu proje kapsamında Edirne’deki otellere dağıtılmak üzere haritalar hazırladı. Bu haritaların her biri bir blok olarak 200 adet hazırlandı ve otellerimize yeterli sayıda arkadaşlarım tarafından dağıtılacak. Yine iki şehiride tanıtan bir Foto Kitap hazırlandı. Nesebar Belediyesi her iki şehri tanıtan bir video hazırladı ve bir yatırım faaliyeti gerçekleştirdi. Bu proje kapsamında biz ne yaptık?Edirne Belediyesi olarak.

 

Biz de Edirne Belediyesi yatırım faaliyeti olarak Edirne’de bir Turizm Bilgi Sistemi kurmak istedik. Bu projemiz de Interreg kapsamında PRAG ihale usullerine göre yaptığımız açık ihaleyi Türk Telekom Anonim Şirketi kazandı. Türk Telekom ile 144 bin 900 euro bedel ile bir sözleşme imzaladık. Bu sözleşme 16 Ekim 2018 tarihinde imzalandı ve bugün itibariyle sözleşmemizin sonuna geldik.

 

“8 ADET İÇ, 8 ADET DIŞ KİOSK OLMAK ÜZERE 16 KİOSK OLACAK

 

Neler olacak bu proje kapsamında Edirne’de? Bir aplikasyon yapılıyor. Bir web sitesi yapılıyor. Android ve İOS telefonlar içinde birer uygulama aplikasyon yapılarak Edirne’ye gelen, Edirne’yi ziyaret eden yada Edirne’de yaşayan herkesin telefonlarına ücretsiz indirebileceği ve kullanabileceği uygulamalar bunlar. Web sitemizde çok dilli olarak on gün içinde hizmete girecek. Yine turizm uygulamaları için Kiosk Sistemi ve Yazılımları hazırlandı Edirne’ye özel olarak. Bu kapsamda şehrin farklı noktalarında, dış mekanlarda, outdoor’da 8 adet kioskumuz konuluyor. Yine iç mekan kiosklardanda 8 adet olmak üzere toplamda 16 adet kiosku, Türk Telekom’un yazılımından, donanımına kadar hazırladığı kiosklarımız vatandaşlarımızın ve Edirne’ye gelen turistlerimizin hizmetine sunmuş oluyoruz.

 

“KİOSKLARDA HANGİ BİLGİLER YER ALACAK?”

 

Kiosklarda, www.edirnevisit.com isimli bir site bulunacak. Bu sitede veya akıllı telefon uygulamalarında tarihi ve turistik yerler ile ilgili bilgilendirmeler, oteller, yeme-içme yerleri, belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile erişilerek minibüs toplu taşıma hatlarının güzergahları, taksi duraklarının yerleri ve telefonları yer alacak. Yine şehrimizde bizim yada diğer kurumların düzenleyecekleri şehirle ilgili şehrin tanıtımıyla ilgili bütün etkinliklerde aylık takvimler şeklinde bu kiosklar da sürekli güncellenerek yer alacak.

 

“YUNANCA DİLİ DAHA SONRA EKLENECEK”

 

Bu kiosklar Türkçe, İngilizce ve Bulgarca olacak ilk etapta. Sonra bunlara Yunanca da ilave edilecek. Kiosk Bilgilendirme Sistemleri aynı zamanda www.edirnevisit.com web sitesi ve İOS-Android mobil uygulamaları ile de entegre olarak çalışacak. Türk Telekom Anonim Şirketi olan sözleşmemiz kapsamında iç mekan ve dış mekan kioskların yayını 16 Mart’tan itibaren başlıyor.

 

“ANDROİD VE İOS TABANLI TELEFONLARA İNDİRİLEBİLECEK”

 

Android telefonlar için Edirne Belediyesi isimli uygulama Google Play’da yer almaya başladı. Bugünden itibaren android telefonu olan arkadaşlarımız bunu telefonlarına yükleyebilirler. Yine aynı uygulamanın İOS için yapılanı da 20 Marttan itibaren hazır hale gelecek. Bunlarda Apple Store’den, İOS telefonlara yüklenebilir hale gelecek.

 

“İÇ VE DIŞ MEKAN KİOSKLAR NERELERDE BULUNACAK?”

 

Dış mekan kiosklarımız sekiz noktada yer alacak. Otogar, Üniversite-Ayşekadın Yerleşkesi, Orduevi Durağı, Mimar Sinan Heykeli’nin yanı, Saraçlar Caddesi girişi, Saraçlar Caddesi postane karşısı, Saraçlar Caddesi sonu ve Karaağaç Güzel Sanatlar Fakültesi önü. Bunlar dış kiosklarımız.

 

İç kiosklar da, Trakya Üniversitesi Yaşam Merkezi’nin içi, Tren Garı içi, ERASTA ikinci kat, Belediye Başkanlığımızın alt katında yer alan bekleme salonu, Yambol ve Edirne Tunca’nın İki Şehri Projesi kapsamında geçen hafta açılışını yaptığımız hemen arkamızdaki restore edilen tarihi binamızın içi, Edirne Belediyesi Kent Müzesi içi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait Bedesten Çarşısı ve Edirne Belediyesi eski Elektrik Fabrikası’nın içi” diye konuştu.

 

Innova Self Servis ve Otomasyon Direktörü Ahmet Kebabçıoğlu bu projenin Türkiye’de öncü projelerden biri olduğunu belirterek “Bizim de bu projede katkımız olması bizi gururlandırıyor” dedi.

 

Gürkan, daha sonra Türk Telekom yetkilileri ile iç ve dış mekan kiosklarının tanıtımını yaptı.

 

Harun Aker

 

13 Mart 2019 Çarşamba, 11:15
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
25.05.2019, 11:16 - Gençler iklim grevinde
25.05.2019, 11:16 - Uzunköprü Çalıştayı yapıldı
25.05.2019, 11:15 - Turisti kandırana af yok
25.05.2019, 11:14 - Tren seferleri ekonomiye katkı sağlayacak
25.05.2019, 11:14 - Teknolojiye direnen ‘Kosa Ustaları’
25.05.2019, 11:13 - Ülkü Ocakları’ndan sert tepki
25.05.2019, 11:13 - Liseliler sordu, Rektör yanıtladı
25.05.2019, 11:12 - Ramazanda rağbet baklavaya
25.05.2019, 11:11 - Yüzü elektrikli yatakla güldü
25.05.2019, 11:11 - Gürkan, tecrübelerini paylaştı
25.05.2019, 11:09 - Bitirme çalışmalarını sundular
24.05.2019, 10:50 - Türkiye, AB’ye hızlı trenle bağlanacak
24.05.2019, 10:48 - Okullarda rekor kan bağışı
24.05.2019, 10:47 - Masa-sandalye gerginliği
24.05.2019, 10:47 - Şehit yakınları ve gaziler iftar sofrasında buluştu
24.05.2019, 10:46 - Her canlıyı düşünen medeniyet
24.05.2019, 10:46 - Arıların izinde pedala basacaklar
24.05.2019, 10:45 - İftardan sonra Türk kahvesi
24.05.2019, 10:44 - Birincilikle mezun oldu
24.05.2019, 10:43 - Konser büyük beğeni topladı
TEKLİFİ KİM YAPAR
SONHABER 23 yaşında
ANNELER HERKÜLDEN GÜÇLÜ
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Kurumsal Vatandaşlık
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Oyun oynayarak ders yaptılar
    Mezuniyet coşkusu yaşadılar
    Gençler iklim grevinde
    Turisti kandırana af yok
    Tren seferleri ekonomiye katkı sağl
    Uzunköprü Çalıştayı yapıldı
    Teknolojiye direnen ‘Kosa Ustaları’
    Ülkü Ocakları’ndan sert tepki
    Ramazanda rağbet baklavaya
    Liseliler sordu, Rektör yanıtladı
    Bitirme çalışmalarını sundular
    Gürkan, tecrübelerini paylaştı
    Yüzü elektrikli yatakla güldü
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.