22-03-2019 | Bugünkü SONHABER
Av sezonu kapandı Av sezonu kapandı
Sulama desteğinde süre uzatıldı Sulama desteğinde süre uzatıldı
TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı
Ailelere ‘sanal tehlike’ uyarısı Ailelere ‘sanal tehlike’ uyarısı
13 Mart 2019 Çarşamba, 11:23
“Bulgaristan ve Türkiye’yi anlattı”
Balkanlar’a hizmet etmeyi görev bilen Trakya Üniversitesi önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı...

Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy’un konuşmacı olarak katıldığı ve Türkiye ile Bulgaristan’ın günümüz ilişkilerinin ulaştığı noktanın konuşulduğu “Türkiye – Bulgaristan Güncel İlişkileri Konferansı”, Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Konjonktürel çerçevede komşu ülke Bulgaristan ile ülkemizin ikili ilişkilerinin değerlendirildiği etkinliğe Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar, Trakya Üniversitesi Genel Sekreteri ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Kılıç, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Gençler, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Alp, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Levent Doğan, Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Bülent Akyay, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Vassil Valchev ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

 

Açılış konuşmasında, Balkanlar’da Türkiye, Türkiye’de ise Balkanlar denince akla ilk gelen üniversite olan Trakya Üniversitesi’nin, böylesine önemli bir etkinliğe imza atmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, bölge üzerinde çalışmaya, gönüllere dokunmaya devam ettiklerini belirtti.

 

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Tüm bu çalışmalarımızı gönül coğrafyamızdaki insanlara dokunmak üzere planlıyor ve gerçekleştiriyoruz. Bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan yurt dışı misyonlarımızı ve değerli büyükelçilerimizden birini bugün burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Çok değerli Sofya Büyükelçimiz Dr. Hasan Ulusoy, Bulgaristan’ı en iyi tanıyan, en iyi bilen kişi olmasının yanı sıra üstün hizmet nişanı sahibi bir diplomat ve devlet adamı. Etkileyici bir özgeçmişe sahip Büyükelçimiz aynı zamanda çok değerli bir akademisyen. Bizleri kırmayarak üniversitemize teşrif ettiler, öğrencilerimiz ve akademisyenlerimizle buluşma teklifimizi kabul ettikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz. Eminim ki kendisinden hepimiz çok değerli bilgiler edinerek Bulgaristan özelinde Balkanlar hakkında yeni ufuklara yelken açacağız.” diyerek konferansın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

KOMŞULUK VE DOSTLUK İLİŞKİLERİ TARİHİ GEÇMİŞE DAYALI

 

Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy’da , öğrenciler ve akademisyenlerle bir araya gelmenin kendisinin akademisyen kimliğini öne çıkardığını ve bu kimlikten büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Türkiye ve Bulgaristan’ın ilişkilerinin çok eski bir tarihe dayandığını, iki ülkenin komşuluk sebebiyle yakın ilişkiler geliştirdiğini ifade eden Dr. Hasan Ulusoy, “Tarihsel bir sürece dayanan komşuluk ve dostluk ilişkilerimizin güncel durumunu konuşacağız. 15 aydır Bulgaristan’da görev yapıyorum. Gerçekten çok yoğun geçirdiğim bu süreyi kendi adıma bir şans olarak görüyorum. Göreve başladığım dönem, iki ülke ilişkilerinin en üst seviyeye çıktığı döneme denk geldi.

Bunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bulgaristan Başbakanı Borisov’un ikili düzeyde dostluk ilişkileri belirleyici oldu. Bu 15 ayda çok önemli ziyaretler oldu, rekor sayıda ikili ziyaret yapıldı.

 

Bu ziyaretler Türkiye ve Bulgaristan arasındaki dostluk ilişkilerinin güzel bir yansımasıyken aynı zamanda Türkiye’nin girişimci ve insani dış politikasının bir yansıması” diyerek ilişkilerin dayandığı temeller ve tarihsel süreçler hakkında bilgi verdi.

 

Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, “Bulgaristan makamları bunları yaparken bana destek oluyor. Yaptığımız her etkinlikte kendilerini yanımızda görüyor, desteklerini hissediyoruz. Bunun için de bir kez daha kendilerine teşekkür ederim. Tarihi nasıl yorumlarsanız ona göre politikalar üretebilirsiniz. Onun için tarihe pozitif yaklaşıp tarihi öyle yorumlamak gerektiğini düşünüyorum.” diyerek iki ülke ve vatandaşları arasındaki ortak noktalara ve birlikteliğe dikkat çekti.

 

HERİKİ ÜLKENİN DEĞERLERİ VAR

 

Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, iki ülkenin yoğun diplomasisinin üç alanda yoğunlaştığının altını çizdi. Bu üç alanın ekonomi, kültür ve turizm olduğunu söyleyen Dr. Ulusoy “Bunların başında ekonomi gelmekte. ‘Ekonomi neden güçlü?’ diye soracak olursanız ekonomik gerçekler; ülkeler arasındaki siyasi gerçekleri çevreleyerek yeniden değerlendirilmesine yol açabilecek kadar güçlü bir faktör. Ekonomik olarak birbirini destekleyen ve birbirine bağlı ülkelerin siyasi ve diğer alanlarda da birbirlerine yaklaştığını görebilirsiniz. Türkiye, bir AB ülkesi Bulgaristan’ın yanında seksen milyon nüfusu ile ideal bir pazar olarak duruyor. Bu pazar, Bulgaristan’a her açıdan çeşitli imkânlar sunan hazır bir pazar.

 

Ekonomiden sonra ikinci sacayağı kültür. Kültür; iki ülkenin topraklarına yerleşmiş, insanlarının ruhlarına sirayet etmiş vaziyette. İki ülkenin ortak mirası olan pek çok eser var. Bu eserlerin birlikte yaşatılması gerçekten önemli. Artık bu aşamaya da gelmiş durumdayız. Bulgaristan ve Türkiye, birbirinin değerlerini yansıtan ve yaşatan eserleri ayağa kaldırmaya çalışıyor. En son Balat’taki Bulgaristan kültürü için anlam ifade eden Demir Kilise restore edilerek ibadete açıldı. Buna ek olarak Edirne’de de pek çok kilise ayağa kaldırıldı. Aynı şekilde Bulgaristan’da da camilerin bir nebze olsa restore edilmesi durumu var ki camilerimizin restore edilmesi eminim iki ülkenin birbirine olan bakış açışını daha da geliştirecektir. Tabi ki bu çalışmaların ekonomik bir çıktısı da var. Biz Balat’taki Demir Kilise’yi restore ederken dini ibadet özgürlüğüne olan saygımızdan yaptık. Fakat bunun çıktılarından birisi de ekonomi alanında oldu. Bulgaristan’dan hemen hemen her hafta sonu İstanbul’a turist akını olduğunu biliyorum. Yani bunun kültür turizmi açısından önemi var. Bu durumun aynı şekilde Bulgaristan’da da güçlendirilmesinin faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

 

Gerçekleştirilen soru-cevap seansının ardından, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun günün anısına Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy’a plaket takdimiyle konferans sona erdi.

 

Haber Merkezi

13 Mart 2019 Çarşamba, 11:23
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
21.03.2019, 10:16 - “İŞKUR kampüste”
21.03.2019, 10:18 - Şehit isimlerinin verildiği parklar açıldı
21.03.2019, 10:17 - “Şerbet-i Fünun” projesinin açılışı yapıldı
21.03.2019, 10:19 - “Milletimiz hainlere imkan vermedi”
21.03.2019, 10:17 - “Tek çatı altına girelim”
21.03.2019, 10:21 - EFOD’a ikinci altın madalya
21.03.2019, 10:18 - Broşür ve bez torba dağıttılar
21.03.2019, 10:28 - Mansur İriş sanayi esnafı ile buluştu
21.03.2019, 10:21 - Kanatlı misafirleri bu yıl geç geldi
21.03.2019, 10:27 - Nehirlerinin debisi düştü
21.03.2019, 10:20 - TRAKYAKA Yönetimi Lüleburgaz’da toplandı
20.03.2019, 10:16 - Şentop, “Vatan sevgisini aşılamalıyız”
20.03.2019, 10:18 - TRAKYAKA’dan 15 milyon lira hibe
20.03.2019, 10:19 - Başkan adayları konuşacak
20.03.2019, 10:21 - Ciğer tavası başında geçen bir ömür
20.03.2019, 10:19 - Başkan Gürkan’ın acı günü
20.03.2019, 10:20 - Öğrenciler şehidimizi unutmadı
20.03.2019, 10:20 - Şehitlere saygı için yürüdüler
20.03.2019, 10:21 - Konut satışları yerinde sayıyor
20.03.2019, 10:22 - Trafik ve Park sorununa köklü çözüm
SEÇİM ŞARKILARI
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Av sezonu kapandı
    “İŞKUR kampüste”
    “Şerbet-i Fünun” projesinin açılışı
    Şehit isimlerinin verildiği parklar
    Sulama desteğinde süre uzatıldı
    TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı
    “Tek çatı altına girelim”
    “Milletimiz hainlere imkan vermedi”
    Broşür ve bez torba dağıttılar
    EFOD’a ikinci altın madalya
    TRAKYAKA Yönetimi Lüleburgaz’da top
    Kanatlı misafirleri bu yıl geç geld
    Mansur İriş sanayi esnafı ile buluş
    Nehirlerinin debisi düştü
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.