27-06-2019 | Bugünkü SONHABER
Fuhuşa üç tutuklama Fuhuşa üç tutuklama
Antrenman yapan bisikletliye çarptı Antrenman yapan bisikletliye çarptı
Aşçılık öğrencileri ödüle doymuyor Aşçılık öğrencileri ödüle doymuyor
Kırkpınar Lions Tatlı’ya emanet Kırkpınar Lions Tatlı’ya emanet
01 Nisan 2019 Pazartesi, 10:37
Seçmenden ikaz
Yeniden Başkan seçilen Gürkan, kampanyasına yüzde 70.5 hedefi ile başladı, ancak yüzde 44.77 ile bitirdi...

Cumhuriyet Halk Partisi adayı Recep Gürkan seçim kampanyasında oyların yüzde 70.5 hedefi ile başladığı seçimleri yüzde 44.77 Oy ile tamamladı. Adaylığı süresince ve seçim kampanyası döneminde ağır eleştirilerin hedefi olan Gürkan, yüzde 4 oy farkla koltuğunu korudu. Seçim sonucu ile seçmen Gürkan’a adeta sarı kart gösterdi.

 

AK Parti adayı Koray Uymaz ise, bir önceki seçimde partisinin oy oranını yüzde 10 oranında artırdı. Ancak oy oranındaki artış Uymaz’ın kazanmasına yetmedi. Edirne’nin 24 mahallesindeki sonuçlara göre her zaman olduğu gibi Fatih, 1. Murat, Koca Sinan ve Şükrüpaşa mahallelerinden gelen oylar sonucu belirledi.

 

Büyük Türkiye Partisi’nden aday olan ve 20 yıl Belediye Başkanlığı yapan Hamdi Sedefçi ise seçimlerde yüzde 7.8 oy alarak  siyasi kariyerini tamamladı. Listelerin açıklanmasından sonra belediye meclis listesi kamuoyunda en çok konuşulan BTP’nin Başkan adayı Sedefçi 7 bin 342 oy alırken, listesi yüzde 7.8 oy aldı.

 

Edirne Belediye Başkanlığını Millet İttifakının adayı CHP’li Recep Gürkan, geçerli oyların yüzde 44.77 alarak kazandı. Seçimlerde Cumhur İttifakının adayı AK Partili Koray Uymaz ise oyların yüzde 40.75 aldı. CHP’nin son milletvekilliği genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı sonuçlarına göre hedeflediği oy oranının çok altında kaldı. Bu durum, seçmenin CHP’ye önemli bir uyarısı olarak değerlendirildi.

 

Edirne’de dün 08.00’de başlayan oy verme saat 17.00’de sandıkların kapanması ile sona erdi. Oy verme işleminin sona ermesinden sonra sandık kurulları tarafından oy ayrım ve sayım işlemi başladı. Kurullar tarafından önce belediye başkanlığı, sonrasında da belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği ve mahalle muhtarları için verilen oylar sayıldı.

 

CHP adayı Recep Gürkan ve AK Parti adayı Koray Uymaz seçim sonuçlarını parti merkezinde bekledi. Oyların sandıklardan gelmesiyle birlikte her iki parti merkezinde de zaman zaman sevinç ve hüzün yaşandı.

 

Kesin olmayan seçim sonuçlarının gece saat 23.00 sıralarında belli olmasından sonra CHP adalı Recep Gürkan zaferini ilan etti. Gürkan seçmenlerine sonuçları değerlendirirken, “Bu seçimlerin Edirne’mize, ülkemize, demokrasimize ve elbette partimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Yoğun bir seçim süreci geçirdik hep beraber. Bütün adaylar çok çalıştılar, bütün partiler çok çalıştılar. Edirne’de 20 yıl görev yapıp hiç bir şey yapmayan bir arkadaş, parti değiştiren bir arkadaşın 45 gün boyunca sürekli bizimle ilgili yalan, yanlış bilgiler ürettiğini sizlerde biliyorsunuz. Bununla ilgili hemen hukuki süreçleri başlatıyoruz. Hem ceza, hem tazminat davalarını açacağız. İnsan ne yapıyorsa karşılığını bulur, bulacaklar. Diğer taraftan seçimlere üç gün kala Türkiye genelinde başlatılan bir iftira, bir karalama, bir kumpas kampanyası Edirne’de bizim oylarımız da sizlerinde görebileceği gibi etkisini gösterdi. Özellikle kenar mahallelerimiz de.

 

Ama Belediye Başkanlığı bir oyla da kazanılır. Belediye Meclisi’ne daha çok oyla geliyoruz. Edirne’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin bayrağı yine gönderden inmemiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bayrağını vatandaşlarımız, seçmenlerimiz yine gönderde tutmuştur. Şuanda seçim sonuçları seçim kurulunda, YSK’da anlayamadığımız bir yavaşlıkla geliyor. Mesela bazı illere bakıyoruz, yüzde 90’a ulaşmış, Edirne’ye bakıyoruz yüzde 60’larda yüzde 62’lerde. Bizim oyumuz on dakika önce yüzde 48-49 bandındayken, AKP’nin oyu yüzde 38-39 bandındayken aramızda 10 puan fark varken, AKP 40 puana çıkıyor, biz 45 puana düşüyoruz. Ama aradaki o üç puanlık farkın nereye gittiği belli değil. O üç puanlık fark yok. Böyle ilginç bir seçim süreci yaşıyoruz ama kesin olan şu ki, Edirne’de Cumhuriyet Halk Partisi ve şahsım tekrar belediyeyi kazanmıştır, Belediye Başkanlığı’nı kazanmıştır.Seçim sonuçları tamamen netleşene kadar takip edeceğiz. Çünkü sandıklar da muhtarlıkta sayılmadan ıslak imzalı tutanaklar teslim edilmedi. Şuanda bir üst katta arkadaşlarımız gelen ıslak imzalı tutanakların hepsini hem genel merkezimizin sitesine, hem de bizim sitemize yüklüyorlar. Edirne’mize hayırlı ve uğurlu olsun”dedi.

 

“EDİRNE’DE HİZMETE DEĞİL, SİYASETE OY VERİLDİ”

 

AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Koray Uymaz da, seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Uzun süredir çalışmalarımız devam ediyordu. Güçlü bir şekilde ne söz verdiysek ne istediysek hepsini yapmaya çalıştık. Birçok kişiye ulaştık, mücadelemizi sonuna kadar sürdürdük Edirne Merkez’de. Açılan yüzde 50 sandıkta 3 bin 500 oyla geride seyrediyoruz şuan. Durumu takip ediyoruz, aradaki farkın kapanma ihtimali var mı, yok mu değerlendiriyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızda devam ediyor. Sandıkları sonuna kadar bekliyoruz, itirazları değerlendirerek yapacağız tabii ki. Sosyal medyaya düşen görüntülerle ilgili de daha önce hiçbir açıklama yapmadım yapmayacağımda. Gerekli değerlendirmeyi savcılık yapacaktır. Demokrasiyle gelmiş birisinin darbeyi överek kadeh kaldırması çok çirkin. Bazı vatandaşlar mağduru oynadı diyorlar fakat ben öyle düşünmüyorum mağdurluk bir durum yok, her şey ortada kendisi kabul etti, inkâr ettiği bir şey yok zaten. Edirne’de hizmete değil siyasete oy verildi. Hayırlısı olsun. Önümüzdeki 5 yılda da takipçisi olacağız. Önümüzdeki 1-2 saatlik süreçte durumun takipçisiyiz fakat farkın kapanacağı gözükmüyor. Edirne için hayırlısı olsun”dedi.

 

“DARBENİN ŞEREFİNE KADEH KALDIRIYOR, DARBECİLİK MİDİR ATATÜRKÇÜLÜK”

 

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’da yaptığı açıklamada, “ Şuan için resmi sonuçlar açıklanmadı. Havsa’da 2 bin farla AK Parti’nin aldığı söyleniyor. Meriç’te ki fark ise 700 olarak biliniyor. İpsala çok yakın birbirine tekrar değerlendirilebilir. Edirne Merkez için yüzde 40’ın üzerinde sandık açıldı olarak gösteriliyor fakat fark gittikçe kapanıyor gibi kesin bir şey söyleyemiyoruz. Ama hayırlısı olsun milletimiz ne söylüyorsa başımızın üstündedir. Çok ciddi mücadele verdik çok çalıştık. Benim her zaman söylediğim tercihimizin hizmetten yana olması gerektiğiydi. Ben bütün samimiyetimle söylüyorum içim sızlıyor. Hak ettiği yerde değil Edirne. İnanılmaz bir şehir fakat üzerine ölü toprağı serpilmiş durumda. İnsanların aklıyla dalga geçen belediye var burada. Geçtiğimiz akşam bu mesele Recep Gürkan meselesi değil diyor. Bunu söyleyen kişi darbenin şerefine kadeh kaldırıyor. Yaşam tarzına müdahale değil de ne? Hala Atatürk diyorlar, cumhuriyet diyorlar. Darbecilik midir Atatürkçülük? Tabii saygımız sonsuz sandıktan çıkan sonuca. Edirneliler nasıl yönetilmek istiyorsa ona oy veriyor. Ben bir Edirneli olarak üzülüyorum. Kaybeden Edirne olacak. Biz gelin Edirne kaybetmesin dedi. Mücadelemiz bu yöndeydi. Bu arada hepimiz biliyoruz ki Recep Gürkan AK Partiye gelmek için istekte bulundu. Cumhurbaşkanımızda açıkladı. Partimiz yeşil ışık yaksaydı burada olacaktı. Fakat biz uygun görmedik. CHP’ye de vefası yok” dedi.

 

HELVACIOĞLU BAŞKAN

 

Cumhuriyet Halk Partisi görevdeki Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın yerine, Şenol Yalı ile katıldığı seçimleri kaybetti. Keşan Belediye Başkanlığını AK Parti adayı Mustafa Helvacıoğlu 11 oy fark ile seçimi kazandı. Keşan’ın yeni Belediye Başkanı kesin olmayan sonuçlara göre AK Partili Helvacıoğlu olurken, büyük bir sürpriz yaşandı. CHP’liler uzun süre seçim şokunu üzerlerinden atamadı. Keşan’da beklemedikleri bir seçim yenilgisi alan CHP’nin Edirne’de de, büyük bir oy kaybına uğraması partililer arasında büyük eleştiri aldı.

 

İLÇELERDE DURUM

 

Edirne’nin CHP’nin elindeki Keşan ilçesinde Belediye Başkanlığını AK Parti adayı Mustafa Helvacıoğlu, Enez ilçesinde CHP adayı Özkan Güvenç, Meriç ilçesinde CHP adayı Erol Dübek, Uzunköprü ilçesinde Özlem Becan, Süleoğlu’nda yeniden CHP adayı Mehmet Ormankıran kazandı. AK Parti Havsa’da Belediye Başkanlığını CHP adayı Oğuz Tekin’in elinden Aydın Balkan ile aldı. AK Parti elindeki İpsala Belediye Başkanlığını ise İYİ Parti Adayı Abdullah Naci Ünsal’a kaptırdı. İYİ Parti elinde bulundurduğu Lalapaşa ilçesini ise AK Parti adayı İsmail Arslan kazandı.

 

Harun Aker / Erkan Ekşi

 

01 Nisan 2019 Pazartesi, 10:37
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
26.06.2019, 10:49 - Sınıra yeni köprü
26.06.2019, 10:48 - Çayın tadını kaçıran zam
26.06.2019, 10:48 - Kadınların el emeği göz nuru sergisi
26.06.2019, 10:47 - Çeltikte gübre mesaisi başladı
26.06.2019, 10:47 - Fen Fakültesi’nde mezuniyet heyecanı
26.06.2019, 10:46 - Konteynerleri ters çevirdiler
26.06.2019, 10:46 - Cinayet davasında karar çıktı
26.06.2019, 10:45 - Sarayiçi’nde trafik düzenlemesi
26.06.2019, 10:45 - Bremen’de Edirne rüzgarı
26.06.2019, 10:44 - Lalapaşa’da yangın
26.06.2019, 10:43 - Sınırda yakalan FETÖ şüphelileri tutuklandı
25.06.2019, 10:50 - Gürkan, “Milletin iradesi tecelli etti”
25.06.2019, 10:50 - Kırkpınar programı belli oldu
25.06.2019, 10:49 - Araplar gözünü Edirne'ye dikti
25.06.2019, 10:49 - Sağlık turizmi görüşüldü
25.06.2019, 10:48 - Rektörlük, “Şiddeti esefle kınıyoruz”
25.06.2019, 10:48 - Görme engelli öğretmen darbedildi
25.06.2019, 10:48 - Avukatlara FETÖ gözaltısı
25.06.2019, 10:47 - Sağlık Bilimleri’nden akreditasyon hamlesi
25.06.2019, 10:46 - “Kıraç arazilere lavanta ekin”
MADALYONUN DİĞER YÜZÜ
SONHABER 23 yaşında
2019’DA BABALAR GÜNÜM
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
BECAN, İŞBİLEN KADAR ŞANSLI DEĞİL..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Sınıra yeni köprü
    Çayın tadını kaçıran zam
    Kadınların el emeği göz nuru sergis
    Çeltikte gübre mesaisi başladı
    Fen Fakültesi’nde mezuniyet heyecan
    Konteynerleri ters çevirdiler
    Cinayet davasında karar çıktı
    Sınırda yakalan FETÖ şüphelileri tu
    Lalapaşa’da yangın
    Bremen’de Edirne rüzgarı
    Sarayiçi’nde trafik düzenlemesi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.