22-04-2019 | Bugünkü SONHABER
100. yıla özel logo 100. yıla özel logo
Kandil simidi dağıtıldı Kandil simidi dağıtıldı
Yeni Ford Focus tanıtıldı Yeni Ford Focus tanıtıldı
Denizde radara yakalandılar Denizde radara yakalandılar
10 Nisan 2019 Çarşamba, 10:22
‘DEHA’yı andık…
Mimarlar Odası Edirne İl Temsilcisi Serap Kuru anma etkinliğinde yaptığı konuşmasında “O’nun şaheseri Selimiye Camii için hazırlanan Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesini geçen bu zaman zarfında sonuçlandıramıyorsak…

Mimarlar Odası Edirne İl Temsilcisi Serap Kuru anma etkinliğinde yaptığı konuşmasında “O’nun şaheseri Selimiye Camii için hazırlanan Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesini geçen bu zaman zarfında sonuçlandıramıyorsak… İçinde bulunduğumuz bu alanı Sinan’a ve Selimiye’ye yakışır bir hale getiremiyorsak, İlimizi ve Selimiye’yi görmeye gelen misafirlerimize bu alanı bu şekilde gösteriyorsak, geçen yıl söylediklerimizi bu yıl yinelemek zorunda kalıyorsak, bir şeyler yanlış gidiyor demektir”dedi.

 

ANMAK VE ANLAMAK

 

Dünyanın ‘DEHA’ olarak kabul ettiği Mimar Sinan'ın 431. ölüm yıl dönümü nedeniyle Mimar Sinan Anıtı önünde tören düzenlendi. Tören çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

 

Etkinlikte Tiyatro Sanatçısı Burak Gündoğdu, Mimar Sinan’ın seslenişini canlandırıp, genç mimarlara öğütlerde bulundu.

 

Gündoğdu’nun bu canlandırmasının ardından Mimarlar Odası Edirne İl Temsilcisi Serap Kuru, burada yaptığı konuşmada, Mimar Sinan'ın Türk kültür ve uygarlık tarihinin yetiştirdiği en büyük değerlerden biri olduğunu söyledi.

 

EN BÜYÜK DEĞERLERDEN BİRİ

 

Kuru açıklamasını şöyle sürdürdü. “Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Edirne Temsilciliği olarak, Edirne Belediye Başkanlığı, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisleri Odası Edirne Temsilciliği, Edirne Kent Konseyi, Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği ve Mimar Sinan Ortaokulu ile birlikte düzenlediğimiz vefatının 431. yılında büyük usta, Mimar Sinan’ı anma etkinliklerinin başlangıcı için bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Hiç kuşkusuz, Türk Kültür ve Uygarlık Tarihinin yetiştirdiği en büyük değerlerden biridir Mimar Sinan. Dört padişahın saltanatına isabet eden uzun ömrü boyunca birbirinden ilginç ve güzel tasarımlarını hayata geçirme şansına sahip olmuştur. Mimarlık mesleği, içinde bulunduğu dönemin ekonomisinin, toplumsal yaşamının ve beğenilerinin yansımasıdır. Sinan’ın yapıtları da yaşadığı dönemini yansıtır.

 

O BİR DEHA

 

Kanuni Sultan Süleyman’ın görkemi, onun selâtin camilerinde biçime kavuşmuştur.Işık ve incelik arayışları da Mihrimah Sultan Camii’nde. Osmanlı’nın fetihleri ise Selimiye Camiinde vücut bulur..Mimarlığının, mühendisliğinin ve sanatının zirve yaptığı noktadır Selimiye Camii. Sinan’ın Süleymaniye ve Selimiye Camii gibi iki görkemli eseri UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine dâhil edilmiş ve böylece “İnsanın yaratıcı dehasının başyapıtları” olarak “Üstün evrensel değer “ taşıdığı tüm Dünya tarafından kabul görmüştür.Sinan’ın hak ettiği değer kendisine bir kez daha verilmiştir.Sinan bütün Dünyanın kabul gördüğü bir DEHA’dır.Devşirilerek Acemi Oğlanlar Ocağı’na giren Sinan’ın, “Ser mimaran-ıcihan ve mühendisan-ı devran “ yani; Dünyadaki mimarların ve zaman içindeki mühendislerin başı, şeklinde anılması, Mimarbaşı olarak ömrünün sonuna kadar çalışması, yapıtlarının çoğunun 400 sene sonra bile hala ayakta duruyor ve kullanılıyor olması, O’nun bir DEHA olduğunun kanıtıdır.

 

HEYKELİ DİKİLDİ

 

Sinan’ın vefatından sonra geçen uzun yılların ardından O’na hak ettiği değeri ilk olarak yüce önder Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. “Sinan’ın heykelini yapınız” demiştir.Bu sözü vasiyet kabul edilerek Türkiye Emlak ve Kredi Bankası tarafından Hüseyin Anka ÖZKAN’a Sinan’ın ilk anıt heykeli tasarlatılmıştır. Ne mutlu bize ki Hüseyin Anka ÖZKAN Edirne’nin Lalapaşa İlçesinin Domurcalı Köyü’nde doğan hemşehrimizdir.Yaklaşık 5 m yüksekliğinde ve 7 ton ağırlığında olan anıt Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesinin önünde yer almaktadır.Şu an önünde bulunduğumuz Sinan Heykeli ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1986 yılında açılan yarışma sonucunda elde edilmiştir. Eserin sahibi Heykeltraş Ümit ÖZTÜRK’tür. Mimar Sinan Belediye Başkanı İbrahim Ay’ın zamanında yerine konmuştur.  Edirne’de Sinan’ı anma günlerinin geçmişinin 1930 yıllarına kadar gittiğini biliyoruz. İlk anma töreni Edirne Halk Evi öncülüğünde Edirne Maarif Mimarı Kemalettin Bey ve edebiyat öğretmenlerinin katılımı ile Selimiye Camii avlusunda düzenlenir ve günümüze kadar gelinir.

 

BİR ŞEYLER YANLIŞ GİDİYOR

 

Mimar Sinan’ı anmak ve O’nu anlamak adına yaptığımız bu etkinlikler hep devam edecek. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ancak O’nun şaheseri Selimiye Camii için hazırlanan Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesini geçen bu zaman zarfında sonuçlandıramıyorsak… İçinde bulunduğumuz bu alanı Sinan’a ve Selimiye’ye yakışır bir hale getiremiyorsak,İlimizi ve Selimiye’yi görmeye gelen misafirlerimize bu alanı bu şekilde gösteriyorsak, geçen yıl söylediklerimizi bu yıl yinelemek zorunda kalıyorsak, bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Dünya yapı sanatının büyük dehası ve başmimarımız Mimar Sinan’ı vefatının 431. Yılında saygıyla anıyoruz. Başta karar vericiler olmak üzere herkesi O’nun kültürümüze ve uygarlık tarihine bıraktığı eserlerine “başta Selimiye olmak üzere” sahip çıkmaya davet ediyoruz. Etkinliğimize katkıda bulunan tüm kurumlara teşekkür eder, başarılı bir program geçirilmesini dilerim”dedi.

 

GÜRKAN, “SELİMİYE PROJELERİMİZ HAZIR”

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, “Baktığımızda hem Edirne’nin hem Türk mimari sanatının ve aynı zamanda da dünyada bir çok mimara emsal olmuş Mimar Koca Sinan’ın en önemi eserinin önündeyiz. Mimar Sinan’ın heykelini buraya diken dönemin belediye başkanı İbrahim Ayı yürekte kutluyorum. Gerçekten Sinan’ın heykeli kendisine sorulsa nereye dikilsin diye, ilk tercih edeceği yer burası olurdu. Biz bugün Selimiye’nin yapışından 450 yıl sonra Selimiye’nin önünün düzenleyemiyorsak bu bizim ayıbımız, bu denemin ayıbı. Bunda en büyük pay sahibi Edirne Belediyesi. Edirne Belediyesi geçmiş dönemde sorumluluğunu yerine getirdi mi? Ev ödevine çalıştı mı? Emek verdi mi? Selimiye’nin hemen önünde yaklaşık 3 buçuk yıl önce kazıları başlayan, 1 buçuk yıldır hiçbir şey yapılmadan duran bu metruk alan sadece Edirne Belediyesi’nin sorumluluğuna mı ait. Buna bir bakmak, irdelemek lazım. Kuşkusuz biz bu bağlamda Edirne’nin Belediyesi olarak bu sorumluluğun farkındayız. Biz harekete geçip kurulla konuşup kurtarma kazısının yapısına uygundur dedik. Dönemin Edirne Valisi desteği ama tamamen belediyenin imkanları ile Edirne Müze Müdürü’nün başkanlığında kazıya başladık. 14-15 ay gibi kısa sürede kurtarma kazısını bitirdik.

 

Kurtarma kazımız bitip han temelleri ortaya çıkınca yeni değerlendirme yapmak gerekiyordu. 2 projeye eş zamanlı başlamıştık. 1 Selimiye’nin etrafını 360 derece çeviren Rekrasyon projesi, 2 Yemiş Kapanı Hanı kurtarma kazısı. Biz Sayın Cumhurbaşkanı’nın İstanbul için ifade ettiği o meşhur söz olan İstanbul’un siliyüetini biz mahfettik sözünün yaşanmaması için Selimiye’nin önünde herhangi bir ihya çalışmasının olmaması gerektiği fikrini savunduk. Geçtiğimiz ay ilimizi ziyaret eden Sayın Cumhurbaşkanı’na konuyu hoşgeldiniz karşılamasına gittiğimde arz ettim. Selimiye rekrasyon projesi ve Yemiş Kapanı Hanı ile ilgili dosyayı kendisine takdim ettim. Şimdi o değerlendirmeyi bekliyoruz.

 

Yanlış hatırlamıyorsam 4 yada 5 ödül aldık. Demek ki doğru bir proje yapıyoruz. Bu kadar farklı kurumlar bir projeye ödüller veriyorsa demek ki doğru bir proje yapıyormuşuz. Elbette Selimiye’yi böyle bırakmayacağız. Selimiye Edirne’mizin baş tacı. Türk-İslam Mimarisinin zirve noktası. Böyle bir şehir, dünyayı bilmiyorum ama Türkiye’de yok. Bu dönem umut ediyorum ki doğru olan karar çıkacak. Selimiye Rekreasyon Projesi ile Yemiş Kapanı Hanı Akreopark Projemizi ve Orduevi Kavşağı’ndan başlayarak Ziraat Bankası Kavşağı’na kadar gidecek olan Cumhuriyet Meydanı Projemizi tamamlayarak, bu muhteşem bölgeyi, Edirne’nin altın üçgenini geçmişindeki görkemine ve geleceğe umut vadeden bir hale dönüştüreceğiz ”dedi.

 

İnşaat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Nihat Çolak da Mimar Sinan tarafından yaptırılan Taşlımüsellim Su Yolları'nın ihya edilip turizme kazandırılması gerektiğini dile getirdi.

 

ETKİNLİKLER SÜRÜYOR

 

Etkinlikler kapsamında Mimarlar Odası Edirne Temsilciliğinde ‘Bir Dehanın  Gölgesinde’  Mimar Sinan Akıl ve Zeka oyunu olan Mangala Turnuvası' da düzenlendi. Yine aynı yerde  dün saat 17.00 de ‘8 Ülke 8 Yönetmen ve Sinan’ TRT belgeseli gösterildi.Saat 18.00’de de EFOD Selimiye Fotoğraf Sergisi gerçekleştirildi.Etkinlikler bugün ve yarın da çeşitli programlarla  devam edecek

 

Erkan Ekşi

10 Nisan 2019 Çarşamba, 10:22
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
22.04.2019, 11:04 - Av. Kaçar, “Halk bu projeyi istemiyor”
22.04.2019, 11:03 - Sigara yasağı anlatıldı
22.04.2019, 11:03 - Liseler Arası Psikoloji Sempozyumu
22.04.2019, 11:03 - “Otizmi Fark Et” etkinliği düzenlendi
22.04.2019, 11:03 - Yunan askerlerini şikayet ettiler
22.04.2019, 11:03 - Edirneli liseliler oy bekliyor
22.04.2019, 11:03 - Demirhanlı köyünde yağmur duası
22.04.2019, 11:03 - TREDAŞ’tan “Dijital Asistan”
20.04.2019, 11:47 - Edirne çocuğa hasret
20.04.2019, 11:47 - Borcunu ödemeyene çıkış yok!
20.04.2019, 11:46 - Üniversite OSB’ye çıkarma yaptı
20.04.2019, 11:46 - İlk onlar keplerini attı
20.04.2019, 11:45 - Yeteneklerini keşfediyorlar
20.04.2019, 11:45 - İpekyol çocukları eğlendirdi
20.04.2019, 11:44 - Edirne kırmızısı Çargah Makamı’nda anlatıldı
20.04.2019, 11:44 - Hayırseverlerden öğrencilere bisiklet
20.04.2019, 11:44 - Sağlık Müzesi’nde Türk Müziği konseri
20.04.2019, 11:43 - Enez’de hizmet hızlı başladı
20.04.2019, 11:42 - Saadet abla ile buluştular
19.04.2019, 10:36 - İlk aşı Vali Canalp’e
SEÇİMİN RAKAMLARI-5
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Av. Kaçar, “Halk bu projeyi istemiy
    Sigara yasağı anlatıldı
    Liseler Arası Psikoloji Sempozyumu
    100. yıla özel logo
    Yunan askerlerini şikayet ettiler
    Edirneli liseliler oy bekliyor
    Demirhanlı köyünde yağmur duası
    “Otizmi Fark Et” etkinliği düzenlen
    TREDAŞ’tan “Dijital Asistan”
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.