27-06-2019 | Bugünkü SONHABER
Fuhuşa üç tutuklama Fuhuşa üç tutuklama
Antrenman yapan bisikletliye çarptı Antrenman yapan bisikletliye çarptı
Aşçılık öğrencileri ödüle doymuyor Aşçılık öğrencileri ödüle doymuyor
Kırkpınar Lions Tatlı’ya emanet Kırkpınar Lions Tatlı’ya emanet
11 Nisan 2019 Perşembe, 10:34
Mecliste ilk toplantı
31 Mart Yerel Seçimlerinde seçilerek Belediye Meclisine giren üyeler dün yaptıkları ilk toplantıda komisyonlara seçim yaptı...

31 Mart Yerel Seçimlerinde seçilerek Belediye Meclisine giren üyeler dün yaptıkları ilk toplantıda komisyonlara seçim yaptı.

 

Katip üyeliklere kadınların getirilmesi takdir topladı. Meclisin dünkü ilk toplantısında en uzun seçimi Çitçi Malalarını Koruma Meclisi ile Murakabe Heyetine üye seçimleri oluşturdu.

 

İlk toplantısını dün gerçekleştiren Edirne Belediye Meclisinde Belediye Başkanı Recep Gürkan,tüm üyeleri tebrik edip başarı dileklerinde bulundu.

 

Belediye Başkanı Recep Gürkan Meclis Salonuna girdiğinde salonda bulunanlar tarafından alkışlandı.Başkan Gürkan,üyelere seslenerek kısa bir konuşma yaptı.Gürkan,seçimler sonunda Edirne halkının özgür iradesiyle seçilen üyelere meclise hoş geldiklerini belirtip onları kutladı.

 

“HOŞ GELDİNİZ…”

 

Gürkan, “31 Mart 2019 tarihinde ülkemizde yapılan Mahalli İdareler Seçimleri sonucunda Edirne halkının özgür idaresiyle kullandığı oylarla seçilen Belediye Başkanı ve Edirne Belediye Meclisi’nin ilk toplantısına hoşgeldiniz, şeref verdiniz.Öncelikle bugün bu topraklar da, bu güzel ülke de, özgürce yaşamamızı sağlayan,bu toprak parçasını bize vatan yapmak için gözünü kırpmadan canını feda eden,minarelerimizden ezanlarımızın özgürce okunmasını,vatandaşlarımızın  yurdumuzun her yerinde, her tarafında özgürce dolaşmasını, şanlı bayrağımızın gönderde sonsuza kadar özgürce kalmasını sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum. Yine bu topraklar için, bu bayrak için, bu vatan için şehitlik mertebesine ulaşamamış gazi olmuş bütün gazilerimize de Allah’tan sağlık, sıhhat ve afiyet diliyorum.

 

ÇOK YARARLI İŞLER YAPTIK

 

Meclis üyelerimizin tümüne önümüzdeki dönem Edirne halkının hepimize verdiği yetkiyle Edirne’mize, Edirnelilere hayırlı görevler yapmayı nasip etmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Geçtiğimiz 5 yıllık dönem de bu mecliste hizmet vermiş geçmiş dönem meclis üyelerimizin tümüne de şükranlarımı sunuyorum. Geçtiğimiz beş yıl da Edirne Belediye Meclis üyeleriyle Edirne ortak paydası altında çok yararlı işler yaptık. Umut ediyor ve inanıyorum ki, bu dönemde de yine tüm belediye meclis üyelerimizle Edirne ortak paydası altında, Edirne’nin çıkarlarını, kendi kişisel çıkarlarımızın, parti çıkarlarımızın önüne koyarak yine çok faydalı hizmetler yapacağımızdan da eminim. Çünkü Edirne’nin doğasından kaynaklanan barış şehri, huzur şehri, özgürlük şehri olma serüveni sonsuza kadar devam edecektir”dedi.

 

EN GENÇ ÜYELER KÜRSÜDE

 

Meclis toplantısında İlk olarak seçimlerin yapılmasına kadar en genç üye olan CHP’li Ahmet Baran Yazgan ile Ak Partili Halil Çavuş, katip üyeliğe getirildi. Ardından yoklama yapıldı.Yoklamada 31 meclis üyesinin hazır olduğu görüldü.

 

KADINLAR MECLİSİ

 

Gündem gereği Belediye Meclisi  birinci başkan vekilliği ile ikinci başkan vekilliğine seçim yapıldı. Buna göre,Birinci başkan vekilliğine 19 oyla Filiz Gencan Akın ikinci başkan vekilliğine de 19 oyla Mevlüde Baş seçildi.

 

Ardından Meclis Katip üyeliklere yapılan seçimde de, Emine Kahyacılar, Nuray Yılmaz Geldi ve Duygu Şener 20’şer oyla katipliklere seçildi.

 

Başkan Recep Gürkan bu seçilen Emine Kahyacılar,Nuray Yılmaz Geldi ve Duygu Şener’i divana davet ederek  yerlerini almalarını istedi. Meclis divanına geçen üyeler resmen katip üye olarak görevlerine başlamış oldular.

 

Gündemde yer alan Çiftçi Mallarını Koruma ve Murakaba üyelikleri seçimine geçileceği sırada Başkan Gürkan bu çalışma için 15 dakika meclise ara verdi.

 

Her beş yıllık seçim sonunda belediye meclisinde seçilmesi gereken Çiftçi Mallarını Koruma  Meclisi ile Murakaba Heyetine  Ziraat Odası ve ETSO meclisi ile belediye meclis üyeleri oy kullanıyor.

 

Aranın  ardından yapılan seçimde,Çiftçi Mallarını Koruma Meclisine Bülent Tabakpehlivan,İbrahim Özölmez,Şerif Arpa,Suat Tabakpehlivan ve İsmail Sancakçavuşu seçilirken, Murakama Heyetine de Fatih Bayrak,Tarık Kosva, Bülent Yıldırımlı,Abdullah Sancakçavuşu ve Bilal Çamlıöz seçildiler.

 

BAŞKAN VEKİLİ GÖREV YAPTI

 

Seçimin ardından Faaliyet Raporunun görüşülmesi sırasında yasa gereği meclis dışında olması gereken Belediye Başkanı Recep Gürkan,Meclis Başkanlığını birinci başkan vekili Filiz Gencan Akın’a devrederek dışarı çıktı.

 

Başkanlık meclis koltuğuna oturan Filiz Gencan Akın,günden de yer alan faaliyet raporu hakkında görüş bildirmek isteyen olup olmadığını sordu.Ardından oylamaya geçti ve  faaliyet raporu oy birliği ile kabul edildi.

 

Başkan Gürkan tekrar meclise davet edildi.Hemen ardından Denetim kurulu raporunu görüşmeye açtı.

AK PARTİ KOMSİYON KURULSUN DEDİ

 

Gürkan, AK Parti Grup Sözcüsü Av. Kerim Kazan’a denetim raporu hakkında söz verdi.

 

AK Partili Meclis Üyesi Av. Kerim Kazan, Denetim raporuna grup olarak itiraz ettiklerini bir komisyon kurularak  incelenmesi istedi.

 

Ardından söz alan CHP grubu adına Selçuk Çakır’da denetim rahporunun uzun bir süreçten geçtiğini 5 kişi tarafından hazırlandığını belirterek,raporda gelir gider dengesinin çok iyi olduğunu hiçbir sorun bulunmadığını ifade ederek komisyon kurulmasına karşı olduklarını söyledi.

 

Başkan Gürkan bunun üzerine komisyon kurulup kurulmaması yönünde oylama yaptırdı ve  komisyon kurulması oy çokluğu ile ret edildi.

 

ENCÜMEN ÜYELERİ BELLİ OLDU

 

Bir yıl boyunca görev yapacak olan Encümen Üyeliği’ne ise CHP Grubundan Abdullah Yeşen, Necmettin Attay ve Ayhan Murat Dursunoğlu aday gösterildi.

 

AK Parti Grubu’nun adayları ise Mehmet İlktan, Feridun Acar ve İsmail Taşdemir oldu. Gizli oylama ile yapılan seçimlerde Encümen Üyeliği’ne CHP Grubunun önerdiği isimler olan Abdullah Yeşen, Necmettin Attay ve Ayhan Murat Dursunoğlu 19 oyla seçildi. AK Parti grubunun önerdiği isimler ise 12 oy aldı.

 

KATI ATIK YÖNETİMİNDE AK PARTİLİ ENGİN MAKAK 24 OY

 

Ardından Edirne Katı Atık Yönetim Birliği’nde görev yapacak 17 asil, 9 yedek üyenin seçimleri gerçekleştirildi. CHP grubu EDİKAB için 15 asil 4 yedek üye önerisinden bulunurken; AK Parti grubu da 7 asil 3 yedek üye önerdi. Gizli oylama ile yapılan seçimlerde EDİKAB asil Üyeliği’ne Engin Makak,Filiz Gencan Akın, Duygu Şener, Nuray Yılmaz Geldi, Mevlüde Baş, Emine Kahyalar, Ayhan Murat Dursunoğlu, Ali Şükrü Atamgüç, Cenk Benakman, Engin Yağcılar, Mehmet Özçuhacı, Savaş Üner, Hakan Giyik, Abdullah Yeşen, Yaver Tetik, Ahmet Baran Yazgan, Nergiz İnce seçildi. Yedek üyeler ise, Ali Yazıcı, Selçuk Çakır, Ergun Dönmez, Necamettin Attay, Bahattin Ulusoy, Pınar Ersaçmış,  Ayhan Dinç, Mehmet Çapoğlu oldu.

 

Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’ne asil üye olarak Hakan Giyik, Savaş Üner, Ergün Dönmez; yedek üyeliğe ise Cenk Benakman ile Engin Yağcılar seçildi.

 

İmar Komisyonu’na Ali Yazıcı, Mehmet Özçuhacı, Mehmet Çapoğlu oy birliği ile seçilirken; Filiz Gencan Akın, Hakan Giyik ve Mehmet İlktan da yine oybirliği ile Ulaşım Komisyonu’na seçildi. 

 

Plan ve Bütçe Komisyonu için önerilen Ali Şükrü Atamgüç, Engin Yağcılar ve Nergiz İnce oy birliği ile kabul edildi.

 

Satış Komisyonu’na ise Engin Yağcılar asil; Cenk Benakman’da yedek üye olarak seçildi.

 

Milli Müdafaa Mükellefiyeti Komisyonu’na da oybirliği ile Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan asil; Selçuk Çakır da yedek üye olarak seçildi.

 

Tarihi Kentler Birliği’ne oy çokluğu ile Ali Yazıcı asil, Filiz Gencan Akın da yedek üye olarak seçildi.

 

Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği’ne (TRAKYAKENT) oy çokluğu ile Necmettin Attay, Ergün Dönmez asil üye; Ali Yazıcı da yedek üye olarak belirlendi. Yine oy çokluğu ile Nuray Yılmaz Geldi ve Duygu Şener Marmara Belediyeler Birliği’ne asil üye olarak seçilirken, Savaş Üner de yedek üye oldu.

 

Mevlüde Baş ve Cenk Benakman Meriç Belediyeler Birliği’nin asil üyeleri olurken; Hakan Giyik’te yedek üye olarak belirlendi.

 

Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonu’na Cenk Benakman, Savaş Üner ve Ayhan Dinç oybirliği ile seçildi.

 

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’ne Ahmet Baran Yazgan, Ayhan Murat Dursunoğlu asil üye; Selçuk Çakır, Hakan Giyik yedek üye olarak belirlendi.

 

Harun Aker

 

 

 

 

11 Nisan 2019 Perşembe, 10:34
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
26.06.2019, 10:49 - Sınıra yeni köprü
26.06.2019, 10:48 - Çayın tadını kaçıran zam
26.06.2019, 10:48 - Kadınların el emeği göz nuru sergisi
26.06.2019, 10:47 - Çeltikte gübre mesaisi başladı
26.06.2019, 10:47 - Fen Fakültesi’nde mezuniyet heyecanı
26.06.2019, 10:46 - Konteynerleri ters çevirdiler
26.06.2019, 10:46 - Cinayet davasında karar çıktı
26.06.2019, 10:45 - Sarayiçi’nde trafik düzenlemesi
26.06.2019, 10:45 - Bremen’de Edirne rüzgarı
26.06.2019, 10:44 - Lalapaşa’da yangın
26.06.2019, 10:43 - Sınırda yakalan FETÖ şüphelileri tutuklandı
25.06.2019, 10:50 - Gürkan, “Milletin iradesi tecelli etti”
25.06.2019, 10:50 - Kırkpınar programı belli oldu
25.06.2019, 10:49 - Araplar gözünü Edirne'ye dikti
25.06.2019, 10:49 - Sağlık turizmi görüşüldü
25.06.2019, 10:48 - Rektörlük, “Şiddeti esefle kınıyoruz”
25.06.2019, 10:48 - Görme engelli öğretmen darbedildi
25.06.2019, 10:48 - Avukatlara FETÖ gözaltısı
25.06.2019, 10:47 - Sağlık Bilimleri’nden akreditasyon hamlesi
25.06.2019, 10:46 - “Kıraç arazilere lavanta ekin”
MADALYONUN DİĞER YÜZÜ
SONHABER 23 yaşında
2019’DA BABALAR GÜNÜM
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
BECAN, İŞBİLEN KADAR ŞANSLI DEĞİL..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Sınıra yeni köprü
    Çayın tadını kaçıran zam
    Kadınların el emeği göz nuru sergis
    Çeltikte gübre mesaisi başladı
    Fen Fakültesi’nde mezuniyet heyecan
    Konteynerleri ters çevirdiler
    Cinayet davasında karar çıktı
    Sınırda yakalan FETÖ şüphelileri tu
    Lalapaşa’da yangın
    Bremen’de Edirne rüzgarı
    Sarayiçi’nde trafik düzenlemesi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.