22-04-2019 | Bugünkü SONHABER
100. yıla özel logo 100. yıla özel logo
Kandil simidi dağıtıldı Kandil simidi dağıtıldı
Yeni Ford Focus tanıtıldı Yeni Ford Focus tanıtıldı
Denizde radara yakalandılar Denizde radara yakalandılar
12 Nisan 2019 Cuma, 10:22
AFAD, hazır olduğunu gösterdi
Edirne İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Bulgaristan’la ortaklaşa yapılan Sel Durumuna Hazırlıklı Olma ve Müdahale Etmek için Sınır Ötesi İşbirliği projesi kapsamında Sel için özel getirtilen kamyon tanıtıldı ve Meriç Nehri Kenarı’nda Edirne Valisi Günay Özdemir’in katılımı ile tatbikat düzenlendi...

Edirne İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Bulgaristan’la ortaklaşa yapılan Sel Durumuna Hazırlıklı Olma ve Müdahale Etmek için Sınır Ötesi İşbirliği projesi kapsamında Sel için özel getirtilen kamyon tanıtıldı ve Meriç Nehri Kenarı’nda Edirne Valisi Günay Özdemir’in katılımı ile tatbikat düzenlendi.

 

Edirne 112 Acil Çağrı Merkezi Binası AFAD odasında düzenlenen toplantıda IPA Interreg BulgaristanTürkiye Sınır Ötesi İşbirliği programı kapsamında 2 milyon liralık sel felaketi için sadece Edirne’ye özel gönderilen kamyon tanıtıldı. Daha sonra Meriç Nehri Kenarı’nda sel felaketi için özel üretilen kamyon Vali Ekrem Canalp’e de inceletildi ve botla yaralı kurtarma tatbikatı gerçekleşti.

 

“2 ÜLKENİN ORTAK SORUNUYDU”

 

AFAD İyileştirme Şube Müdürü ve Proje Yöneticisi Ali Altındal: “Bu projemizi hazırlık süresiyle beraber yaklaşık 3 yıllık bir emeğin neticesinde sonuçlandırma noktasına geldik. Projemizin adı Sel Durumuna Hazırlıklı Olma ve Müdahale Etmek İçin İşbirliği. 2015 yılında yaşadıımız sel neticesinde biz bir müdahale aşamasında eksiklerimizi net bir şekilde gördük. Bulgaristan'dan değerli dostlarımızla, ortaklarımızla beraber ne yapabiliriz yönünde çalışmaya başladık. Meriç, Arda ve Tunca Nehri Bulgaristan'dan doğuyor, ülkemizde devam ediyor. 2 ülkenin ortak sorunuydu bu nehirler. Derdimizin aynı olmasından dolayı böyle bir projeye ihtiyaç duyduk, ne yapabilirizi konuştuk. Bir şeyi önce ölçmeniz gerekiyor sonuca varmak için. Ölçüm aşamasını başardık, DSİ belli noktalara sensörlerini koydu. Biz suyun 12 saat öncesinde ne miktarda geleceğini tespit ediyoruz ama müdahale aşamasında eksiklerimiz vardı. Proje ortağımız olan Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ile beraber bu işe başladık. Projemizin yaklaşık bütçesi 600 bin Euro. Lider partner olarak projenin yüzde 56'sı bizim. Proje amacımız müdahale kapasitemizi arttırmaktı. Bu kapsamda kurumumuza 13 buçuk ton kapasiteli bir tam teşekküllü arama kurtarma yapabilecek, sele müdahale edebilecek kamyon aldık. Özellikle selde Karaağaç bölgesine askeri araçlar girebiliyordu ama biz giremiyorduk. Askeri araçların hareket kabiliyeti çok üst düzeydeydi, bizim elimizde böyle bir araç yoktu. Çok iddialı olacak ama bu araçtan ülkemizde başka özellikle sel için yapılmış başka arama kurtarma aracı yok, ilk biz yaptık. Yapım firmasıyla özel görüşmeler yaptık, bizim için özel şase ürettiler. Taktik tekerlekli, hareket kabiliyeti yüksek özel drone'lu bir araç aldık. Ankara'da üst donanımı tamamlandı. Üst donanım aşamasında kurumumuzun mühendisleri, tüm yapım aşamasında oradaydık. Aracın üzerine bot elektromekanik bir sistemle çıkarılıyor. Yani bu bot bir römork vasıtasıyla taşınmıyor. Römork vasıtasıyla bir botun taşınması çok zahmetliydi. Hareket kabiliyetinizi kısıtlıyordu. Böylece bunu da çözmüş olduk. İçinde motopompu ve tüm arama kurtarma ekipmanları var. Projeyle aldıklarımızın yanında diğer afetlere müdahale edebilmek içine deprem ve enkaz kaldırma ekipmanları da kendimiz ekledik. Bunlarla beraber yaklaşık 2 milyon TL'lik bir araç oluştu. Bunun yanında aracın içinde sualtı arama robotumuz var. Bu robot Meriç Nehri'nde belki çok hareket kazandırmayacak ama özellikle göletlerde, barajlarda, suyun altını göremiyorduk, bu robot suyun içerisine dalacak, biz de yukarıdan aradığımız nesneyi görebileceğiz. Altında bir kafesi var ve 80 kilo yük taşıyabiliyor, bunu tutup kancası vasıtasıyla yukarı çıkarabilecek. En önemli şey görmekti. Ulaşamadığımız notkayı görebilmek için drone ilave ettik ve aracın üzerinde canlı yayın da yapabiliyor” dedi.

 

“ÇOK İSABETLİ PROJE OLDU”

 

Edirne Afet ve Acil Durum Müdür Vekili Kürşat Erata: Bu proje kapsamında elde ettiğimiz başka bir kazanım daha var. İki ülke arasında özellikle uzman kadrolarda büyük bir dostluk oluştu. Herhangi bir taşkın veya selde ihtiyaç duyulduğu takdirde ortaklaşa müdahale edebilme kapasitesine de eriştik. Bu yönden çok mutluyuz. Bu projede emeği geçen tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyoruz. Projede önemli olan Edirne'nin afetselliğiyle ilgili çalışmamız gerekiyordu. Edirne'nin afetselliği açısından risk oluşturan en büyük sorunumuz su taşkınları ve sel. Son olarak bunu 27-28 Kasım'da Edirne'de yine yaşadık. Bu vaka esnasında da farkettik ki çok isabetli bir proje oldu. Çünkü müdahale kapasitemizi arttıran bir aracımız olacak. İçindeki donanımları da gördük. Herhangi bir afetsellik esnasında büyüklüğünü en iyi havadan görüntülemek ve tanımlamak mümkün olabiliyor, onun için de ekipmanlar o yönde yapıldı. Karşıya geçemediğimiz anlar oluyordu taşkın esnasında, bunun için bir fırlatma tüfeği konuldu araca. 200 metre mesafeye kadar halat fırlatabiliyoruz, bu şekilde karşıdaki insanları çekme şansımız olacak artık” dedi.

 

“SEL TAŞKINI PROBLEMİNE YOĞUNLAŞTIK”

 

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Uluslararası Projeler Departmanı Şefi SpiridonAleksandrov; “Departmanımızın görevi afetlerle verimli mücadele verebilmek ve önlem almak. Yangın, sel taşkını, biyolojik ve kimyasal hasarların oluşturduğu durumlar gibi afetlerin başladığı andan bitene kadar önlem alıp engellemek en büyük amacımız. Diğer bir deyimle Türkiye'deki AFAD'ın yaptığı işin eşdeğer durumu bu. İki birimin uzmanları arasında 3 yıl önce bu proje başlamıştı. İkili ilişkiler bağlamında ilk baş ihtiyaçların analizi yapılması gerekiyordu. Bölge için en büyük problem sel taşkını olduğu için ilk olarak bunun üzerinde yoğunlaştık. Sel anında reaksiyon göstermek için teknik donanım eksikliğini gidermenin önemli olduğunu tespit ettik. Aynı zamanda ortaklarımız arasında bu teknik çalışma yanında işbirliğimiz de oldu. Proje kapsamında birimimiz 100'e yakın su bariyeri satın aldı. Yine bu bariyerlerin taşınmasına yardımcı olacak bir pikap satın aldık. Bu pikap 20 subariyeri taşıyabiliyor, aynı zamanda ağır tonajlı suları tahliye edebilecek bir su pompasını taşıyor

 

“DEVLET BAŞKANLIĞI DÜZEYİN İŞ BİRLİĞİ”

 

Meriç Nehri kenarında ki tatbikat öncesi Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Uluslararası Projeler Departmanı Şefi SpiridonAleksandrov’la Bulgaristan Türkiye iş birliğini değerlendiren Edirne Valisi Ekrem Canalp “ Önümüzdeki dönemde benzer iş birliği örneklerini görmeye devam edeceğiz. Devlet başkanlığı düzeyinde çok iyi bir iş birliği var. Bu ilişkilerinde alt düzeylere iller arası yansımalarını da görüyoruz. Geçen yıl da Bulgaristan Devlet Başkanımızla görüşmüştük. Edirne ile Bulgaristan arasındaki ilişkileri bundan sonra geliştirmeye devam edeceğiz. Spiridon Aleksandrov’da” Bu proje birlikte bazı durumlarda baş edeceğimiz ve bunlarla mücadele edebileceğimizi gösterdi. Bu sadece teknik ekipman, donanım olmaktan öte bizim insani boyutta da iş birliği yapabileceğimizi gösterdi” dedi.

 

Meriç Köprüsü’nden tatbikat gereği düzenlenen kurtarma operasyonundan sonra Köfte Ekmek ikramı yapılarak tatbikat son buldu.

 

Erkan Ekşi

12 Nisan 2019 Cuma, 10:22
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
22.04.2019, 11:04 - Av. Kaçar, “Halk bu projeyi istemiyor”
22.04.2019, 11:03 - Sigara yasağı anlatıldı
22.04.2019, 11:03 - Liseler Arası Psikoloji Sempozyumu
22.04.2019, 11:03 - “Otizmi Fark Et” etkinliği düzenlendi
22.04.2019, 11:03 - Yunan askerlerini şikayet ettiler
22.04.2019, 11:03 - Edirneli liseliler oy bekliyor
22.04.2019, 11:03 - Demirhanlı köyünde yağmur duası
22.04.2019, 11:03 - TREDAŞ’tan “Dijital Asistan”
20.04.2019, 11:47 - Edirne çocuğa hasret
20.04.2019, 11:47 - Borcunu ödemeyene çıkış yok!
20.04.2019, 11:46 - Üniversite OSB’ye çıkarma yaptı
20.04.2019, 11:46 - İlk onlar keplerini attı
20.04.2019, 11:45 - Yeteneklerini keşfediyorlar
20.04.2019, 11:45 - İpekyol çocukları eğlendirdi
20.04.2019, 11:44 - Edirne kırmızısı Çargah Makamı’nda anlatıldı
20.04.2019, 11:44 - Hayırseverlerden öğrencilere bisiklet
20.04.2019, 11:44 - Sağlık Müzesi’nde Türk Müziği konseri
20.04.2019, 11:43 - Enez’de hizmet hızlı başladı
20.04.2019, 11:42 - Saadet abla ile buluştular
19.04.2019, 10:36 - İlk aşı Vali Canalp’e
SEÇİMİN RAKAMLARI-5
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Av. Kaçar, “Halk bu projeyi istemiy
    Sigara yasağı anlatıldı
    Liseler Arası Psikoloji Sempozyumu
    100. yıla özel logo
    Yunan askerlerini şikayet ettiler
    Edirneli liseliler oy bekliyor
    Demirhanlı köyünde yağmur duası
    “Otizmi Fark Et” etkinliği düzenlen
    TREDAŞ’tan “Dijital Asistan”
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.