27-05-2019 | Bugünkü SONHABER
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar
Mezuniyet coşkusu yaşadılar Mezuniyet coşkusu yaşadılar
Lastik botta 27 göçmen yakalandı Lastik botta 27 göçmen yakalandı
Trafik kazası; 2 yaralı Trafik kazası; 2 yaralı
09 Mayıs 2019 Perşembe, 10:28
Selimiye çevresi için mutabakat sağlandı
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile “Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi” nin tamamlanması için mutabakatın sağlandığını söyledi...

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile “Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi” nin tamamlanması için mutabakatın sağlandığını söyledi. Gürkan, ayrıca Kakava ve Hıdırellez Festivali’ni Uluslararası boyuta taşıyacaklarını söyledi.

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan dün düzenlediği basın toplantısında, Kakava ve Hıdırellez’i değerlendirdi.

 

Başkan Gürkan, “Kakava ve Hıdırellez, Türk Dünyası’nın bir geleneği, özellikle Hıdırellez. Tabi sadece Edirne’ye yada bizlere özgü değil, bütün Balkan Ülkeleri’ne ait aynı zamanda. Kakava ve Hıdırellez Festivali’nin artık Uluslararası boyuta taşınmasının zamanı geldi” dedi.

 

Balkan ülkelerinde bunun duyurusunu yapacaklarını söyleyen Başkan Gürkan, “Sayın Valimizle de paylaşacağım, valimiz ile beraber fikir alışverişlerinde bulunacağım. Kakava ve Hıdırellez uluslararası boyuta taşınırsa, Balkanlardan bir çok ülkeden bir çok katılımcının geleceği muhakkak” dedi.

 

Bu sene 100 bin civarında insanın Kakava ve Hıdırellez Festivali için Edirne’ye geldiğini belirten Başkan Gürkan, “5-6 Mayıs tarihlerinde, Aralık 2017’de UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne girmiş olan Kakava ve Hıdırellez Festivalimizi yine başarılı bir şekilde yaptık” dedi.

 

“KAKAVA ATEŞİ, YAĞMURA RAĞMEN CAYIR CAYIR YANDI”

 

Tam ateşi yakacakları sırada yağmur başlamasına rağmen vatandaşları oradan ayrılmadığına değinen Başkan Gürkan, “Hatta bazı arkadaşlarımız espri yaptılar bu yağmurda bu ateş yanar mı diye. Bu büyük bir bereket ateşi, bu bir millet ateşi, Türklük ateşi yanar dedik. Hakikaten güzel bir şekilde cayır cayırda yandı. O gün, geçen yıla göre daha kalabalık bir insanlar topluluğu vardı. Geçtiğimiz yıl kentimize, Kakava ve Hıdırellez Festivali nedeniyle yaklaşık 80 bin ziyaretçi almıştık. Bu yıl bu rakamın 100 bin civarında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Kakava ve Hıdırellez’in hem tanınırlığı hem bilinirliği gittikçe artıyor. Bununla ilgili önümüzdeki yılın çalışmalarına şimdiden başlıyoruz” dedi.

 

“KAKAVA VE HIDIRELLEZ’İ ULUSLARARASI BOYUTA TAŞIYACAĞIZ”

 

Önümüzdeki yıl artık Kakava ve Hıdırellez Festivali’nin Uluslararası boyuta taşınmasının zamanının geldiğini belirten Gürkan, “Kakava ve Hıdırellez, Türk Dünyası’nın bir geleneği, özellikle Hıdırellez. Tabi sadece Edirneye yada bizlere özgü değil, bütün Balkan Ülkeleri’ne ait aynı zamanda. Zaten UNESCO’yada 8 ülke ile beraber girmişti. O yüzden ilk etapta önümüzdeki yıl Balkan ülkelerindede bunun duyurusunu ve balkan ülkelerinin katılacağı bir Uluslararası Festival boyutuna taşınması çalışmalarımız başlatıyoruz. Bunu sayın Valimizle de paylaşacağım, fikir alışverişlerimiz olacak. Uluslararası Festival boyutuna taşıdığımızda tıpkı Bando ve Ciğer gibi yurtdışındanda, özellikle Balkanlardanda bir çok ülkeden bir çok katılımcının geleceği muhakkak. Bununla ilgili daha farklı bir konseptte geliştireceğiz. Kakava ve Hıdırellez Festivali’nin iyi gittiğini söylemek istiyorum” dedi.

 

“KÜLTÜR BAKANLIĞI ÖREN YERİ İLAN ETTİ, KÖPRÜ ULAŞIMA KAPANDI”

 

Kakava ve Hıdırellez’de Sarayiçin’deki tarihi köprüde yaşanan kalabalığa da değinen Gürkan, “ Bir sıkıntımız var sarayiçinde. Kültür Bakanlığı’nın, Eski Saray kazı alanını, Ören Yeri ilan etmesinden dolayı Fatih Köprüsü ulaşıma kapandı. Dolayısıyla Sarayiçi’de bir ada olduğu için sadece Kanuni Köprüsü’nden bu çalışmayı yapabiliyoruz. Sarayiçi’ne giriş-çıkışı sadece Kanuni Köprüsü’nden sağlayabildiğimiz için hem araç ulaşımını hem yaya ulaşımını elbette on binlerce insanın doldurduğu bir alanın tahliyesi hemen mümkün olmuyor.

 

“ON BİNLERCE İNSANIN TAHLİYESİ TEK BİR KÖPRÜYLE OLMUYOR”

 

Bu yıl ki Kakavayla ilgili bana gelen tek şikayet köprünün sıkıntılı olması, daha doğrusu köprünün o kadar kalabalığı aynı anda tahliye etmesine, girerken sorun olmuyorda çıkışta sorun oluyor, tahliye etmesine olanak vermemesi. Biz bu sorunu uzun zamandır biliyoruz. Çünkü Sarayiçi’ne girişler şimdi değil yüzyıllardan beri bu şekilde. Bunu çözmek için iki yıldan beri mücadele ediyoruz. Bu kamuoyuyla paylaşmadığımız bir durumdu. Şöyle ki, geçtiğimiz yıl biz bir Portatif Köprü talebinde bulunmuştuk yetkili makamlardan Kırkpınar döneminde. Baştan tamam dendi ama Kırkpınar’a bir hafta kala, bazı teknik nedenlerden dolayı gerçekleşmedi bu. Bu yıl içinde yaklaşık üç-dört ay öncesinden bu yana Fen İşleri Müdürlüğümüz ve İmar İşleri Müdürlüğümüz oraya bir çelik konstrüksiyon yaya köprüsü yapılması için çalışmalarını, planlamalarını, projelerini bitirdiler. Sarayiçi bölgemiz hem doğal bir SİT alanı hem tarih SİT alanı.

 

“İKİ KURULDAN DA ONAY ALIRSAK PORTATİF KÖPRÜYÜ KURACAĞIZ”

 

Dolayısıyla burası iki kurulunda yetki bölgesine giriyor. Orada yapacağımız her şey için bu iki kuruldanda projemize onay almak durumundayız. Bu bahsettiğimiz çelik konstrüksiyon yaya köprüsünün projeleri her iki kurula da sunuldu. Özellikle Kırkpınar öncesi yetiştirilmesi maksadıyla ama bazı nedenlerden dolayı incelenemedi. Şu aşamada iki kurulumuzunda projemizle ilgili görüşlerini veya onaylarını bekliyoruz” dedi.

 

“VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLE EDİRNE BELEDİYESİ ARASINDA MUTABAKAT SAĞLANDI”

 

Konuşmasında, Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’nden de bahseden Başkan Gürkan, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edirne Belediyesi arasında ‘Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’nin geleceği için gerekli mutabakatın sağlandığını söyledi.

 

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem ile geçtiğimiz günlerde bir araya geldiğini ve söz konusu proje ile ilgili mutabakata vardıklarını anlatan Gürkan şunları söyledi; “Selimiye Meydan Projesiyle ilgili iki hafta önce Sayın Vakıflar Genel Müdürü, Edirnedeydi. Kendisiyle sohbet ettik. Bir uzlaşmaya vardık. Bununla ilgili çalışmaları şuanda başlattık. Yemiş Kapanı Hanı’nın, Yüksel Kurul tarafından iptal edilmiş olan Koruma ve Konservasyon Kararıyla ilgili biz dava açmıştık. Yüksek Kurul, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün talebi üzerine Koruma ve Konservasyon Kararı’nı iptal etmişti. Bizde bunun iptalinin iptali için dava açmıştık. O dava devam ediyordu. Sayın Genel Müdürle, Koruma Konservasyon Restitüsyon ve Restorasyon Projelerinin hazırlanması ancak ihya edilmemesi noktasında mutabık kaldık.

 

“REKREASYON PROJESİNİ UYGULAMAYA BAŞLAYACAĞIZ”

 

Şimdi kurula o şekilde başvuracağız. Yani şartlı bir başvuru olacak. Koruma ve Konservasyon sağlandıktan sonra restitüsyon ve restorasyon projeleride hazırlanıp bir kenara koyulacak onaylanarak, ardından ilerki zamanlarda bundan artık kaç yıl sonra olur bilemam ama silüet anlayışı değiştiğinde belki gelecekteki insanlar diyecekler ki, bu yapılsın artık silüet kaygısı yoktur diye veya yapılmasın o zaman o zamanın yöneticileri karar verecekler. Kısa bir zamandada Selimiye Camiinin etrafındaki kurul tarafından zaten onaylanmış olan, malzeme seçimleri yapılmış olan Rekreasyon Projesi’ne başlayacağız.

 

“KIRKPINARLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR 2014 YILINDAN SONRA HIZ KAZANDI”

 

“Edirnemizde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiş hem somut hemde somut olmayan 4 eserimiz var. Bunların en eskisi Kırkpınar Yağlı Güreşleri. Kırkpınar Yağlı Güreşleri 2010 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne girdi ve o günden bu yanada bu listede varlığını sürdürüyor. Kırkpınarla ilgili çalışmalara özellikle 2014 yılından sonra hız vererek Kırkpınar Bilgi Belge Dokümantasyon Merkezi’ni kurduk. Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’ni kurduk. Kırkpınarla ilgili bir Kırkpınar Er Meydanı’nın modernize edilmesi, modernizasyon programına alınması vardı. Bununla ilgili 2016 yılında Belediye Meclisi olarak şartlı tahsis kararı almıştık. Kırkpınar Meydanı’nı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na 25 yıllığına şartlı tahsis etmiştik. 2017 yılında yatırım programına alındı Kırkpınar Er Meydanı’nın Modernizasyonu. Ancak araya referandum girdi, seçimler girdi, bir seçim daha var. Umuyorum bu seçimler bittiğinde inşallah onada başlarız” dedi.

 

Harun Aker

 

09 Mayıs 2019 Perşembe, 10:28
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
25.05.2019, 11:16 - Gençler iklim grevinde
25.05.2019, 11:16 - Uzunköprü Çalıştayı yapıldı
25.05.2019, 11:15 - Turisti kandırana af yok
25.05.2019, 11:14 - Tren seferleri ekonomiye katkı sağlayacak
25.05.2019, 11:14 - Teknolojiye direnen ‘Kosa Ustaları’
25.05.2019, 11:13 - Ülkü Ocakları’ndan sert tepki
25.05.2019, 11:13 - Liseliler sordu, Rektör yanıtladı
25.05.2019, 11:12 - Ramazanda rağbet baklavaya
25.05.2019, 11:11 - Yüzü elektrikli yatakla güldü
25.05.2019, 11:11 - Gürkan, tecrübelerini paylaştı
25.05.2019, 11:09 - Bitirme çalışmalarını sundular
24.05.2019, 10:50 - Türkiye, AB’ye hızlı trenle bağlanacak
24.05.2019, 10:48 - Okullarda rekor kan bağışı
24.05.2019, 10:47 - Masa-sandalye gerginliği
24.05.2019, 10:47 - Şehit yakınları ve gaziler iftar sofrasında buluştu
24.05.2019, 10:46 - Her canlıyı düşünen medeniyet
24.05.2019, 10:46 - Arıların izinde pedala basacaklar
24.05.2019, 10:45 - İftardan sonra Türk kahvesi
24.05.2019, 10:44 - Birincilikle mezun oldu
24.05.2019, 10:43 - Konser büyük beğeni topladı
TEKLİFİ KİM YAPAR
SONHABER 23 yaşında
ANNELER HERKÜLDEN GÜÇLÜ
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Kurumsal Vatandaşlık
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.