25-06-2019 | Bugünkü SONHABER
Aşçılık öğrencileri ödüle doymuyor Aşçılık öğrencileri ödüle doymuyor
Kırkpınar Lions Tatlı’ya emanet Kırkpınar Lions Tatlı’ya emanet
Petan ailesinin acı günü Petan ailesinin acı günü
Tunca ve Meriç’in debileri düştü Tunca ve Meriç’in debileri düştü
13 Haziran 2019 Perşembe, 10:15
Tavuk Ormanı korunmalı
Edirne Çevre Gönülleri Derneği Başkanı Ayten Eren, çok sayıda endemik bitkiye ve canlıya ev sahipliği yapan Tavuk Ormanı’nın piknik alanlarına açılıp zarar görmesi ve Kırkpınar Güreşleri’nin bu doğal ortamda yapılmasının geçmişten günümüze hiçbir şekilde doğru bir yönünün olmadığını belirterek...

Edirne Çevre Gönülleri Derneği Başkanı Ayten Eren, çok sayıda endemik bitkiye ve canlıya ev sahipliği yapan Tavuk Ormanı’nın piknik alanlarına açılıp zarar görmesi ve Kırkpınar Güreşleri’nin bu doğal ortamda yapılmasının geçmişten günümüze hiçbir şekilde doğru bir yönünün olmadığını belirterek, Tavuk Ormanı ve içinde bulunduğu Sarayiçi bölgesinin korunup gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini söyledi.

 

Trakya Üniversitesi ve Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği işbirliğinde “Kültürel ve Doğal Değerimiz: Tavuk Ormanı” konulu panel düzenlendi. Panele Edirne Baro Başkanı Alper Pınar, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı  Ayten Eren, Prof. Dr. Ahmet Yaraş, Öğr. Gör. Dr Yavuz Güner, Dr. Öğr. Gör. Necmettin Güler, Dr. Öğr. Gör. Mustafa Kaya, Fotoğraf sanatçısı Ali Çıtak, Edirne Kent Konseyi temsilcileri ve bir çok sivil toplum kuruluş üyesi panele katıldı.

 

 “YA BENİMSİN YA KARA TOPRAĞIN”

 

Panelde konuşan Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı  Ayten Eren, “3 güzel nehrimiz var kıyıları çöp içerisinde. Muhteşem mimari eserlerimiz var bir tanesi Selimiye Camisi. Yıllardır çevre düzeni tamamlanamadı, ortaya çıkarılamadı. Kent Ormanı, Tavuk Ormanı gibi yeşil alanlarımız var. Bizlerin ya da yöneticilerin hatalı yaklaşımları nedeniyle günden güne değer kaybetmeye devam ediyor. Kime sorsanız kentimizi seviyoruz da ya benimsin ya kara toprağın dercesine öldüresiye bir aşka benzemiyor mu? Orsa sevgi korumayı, gözümüz gibi sakınmayı gerektirmiyor mu? İnsan hiç kendi gözünü oyar mı?” dedi.

 

“KIRKPINAR İLE ALAKASI OLMAYAN SARAYİÇİ TAVUK ORMANI’NI GÜREŞ ALANINA DÖNÜŞTÜRMÜŞÜZ”

 

Tavuk Ormanı’nın Kırkpınarla alakası olmadığını belirten Başkan Ayten Eren “Edirne’nin Osmanlı’ya Başkentlik ettiği dönemlerde Tavuk Ormanı’nına farklı coğrafyalardan getirilen ağaç cinsleri dikilmiş. İlaç yapımı için ecza bitkileri yetiştirilmiş. Türlü türlü hayvanlara bitkilere ev sahipliği yapmış yüzyıllarca buralar. Peki ne yapmışız bunca değeri barındıran Tavuk Ormanı için. Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı bir alana dönüştürmüşüz. Sizce güreşlerin burada yapılıyor olması doğru mu? Hiç çayır çimen kalmamış mı ki, Kırkpınar ile uzaktan yakında alakası olmayan Sarayiçi Tavuk Ormanı’nı güreş alanına dönüştürmüşüz yıllardır. Her yıl Kırkpınar Şenlikleri’nde on binlerce insanı bu alana sokarak bu değerli bölgenin kadrini kıymetini bilmeden kebap dumanları içerisinde doğasını yağmalamayı sürdürmüşüz. Bu alanlara o kadar bakmamış, o kadar sevmemişiz ki piknik ateşlerini, kırdığımız dallarla tutuşturmuş, davul zurna gürültüsünü kendimize eğlence edinmişiz. Börtü böceğe ev sahipliği yapıp, güzelim doğaya sonu gelmez aymazlığımızla yaşanmaz hale getirmişiz. Hadi birileri bu hatalı kararı verdi diyelim. Peki sonra ki karar vericiler, bu yanlışı sürdürmekle kalmayıp üzerine çirkin bir stadyumu bir beton yığını kondurmayı içlerine nasıl sindirebildiler dersiniz? Tarihine bu kadar yabancı bir anlayışla, Edirne gibi değerli bir kenti geleceğe taşıyabilir miyiz? Edirne’yi o kadar sevmemişiz ki değerli endemit bitkilerinin üzerine hiç başka yer kalmamışçasına restoranlar, kafeler, düğün bahçeleri yapılmasına izin vermiş, hatta günden güne iyice yayılıp yeni eklentiler yapılmasına göz yummuşuz” dedi.

 

“HAK ETTİĞİ DEĞERİ KAZANDIRMAK İÇİN KOLLARI SIVAMA ZAMANI”

 

Bir çok önemli kurumun iyi adımlar atılacağına inandığını belirten Eren “Tavuk Ormanı zengin bitki örtüsüne sahip bir taşkın bölgesidir. Bu nedenle yapılanmaya uygun değildir. Buna rağmen yapılaşmış iki ticari işletme ve koca bir güreş stadyumu var bu alanda. Bu ticari işletmeler için çok değerli ağaçlar kesilmiş, nadir bulunan bitkiler ayırt edilmeksizin üzerine betonlar dökülmüş, karşı çıkılmasına rağmen ormanın içi beton yollarla döşenmiştir. İşte bu güzel kentin doğal ve kültürel miraslarını gelecek nesillere gönlümüz rahat devredeceksek, hak ettiği değeri kazandırmak için kolları sıvamanın zamanıdır. Edirne Çevre Gönülleri Derneği olarak önce elimizdeki değerin ne olduğu, nasıl korumamız gerektiğini bilerek yola çıkmak istiyoruz. Bu değerin korunması için bundan sonra ne yapmamız gerektiğini konuşmak için Trakya Üniversitesi desteği ile bu paneli düzenledik. Buradan çıkan sonuçları kamuoyu ile paylaşacağız. Bu çalışmaları Valilik, belediye, üniversitemiz ve stklarımızla birlikte bir sinerji oluşturur, kamuoyunca Sarayiçi Tavuk Ormanı’nın gerçek değerinin farkına varılır ve korunması konusunda adımlar atılması sağlanabilir” dedi.

 

“KENDİNE ÖZGÜ FLOLARANIN GELİŞMESİNİ SAĞLAMIŞ”

 

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Necmettin Güler, Tavuk Ormanı'nın Tunca Nehri'nin kolları arasında yer alan bir ada da yer aldığını ve su basar alan olma özelliğini taşıdığını söyledi.

 

Taşkınların alüvyon toprakları taşıması sebebiyle alanın verimli olmasını sağladığını belirten Güler, "Su basar olarak tanımladığımız bu alan özel bir toprak yapısına sahip. Alanın yüksek olmaması ve taban suyunun çok yüksek olması bölgede kendine özgü bir floranın gelişmesini sağlamış”  dedi.

 

“HEM DOĞAL HEM DE TARİHİ BİR YAPIYA SAHİP”

 

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi, Yavuz Güner ise alanın hem doğal hem tarihi bir yapıya sahip olduğunu belirterek, "2015 yılında Tavuk Ormanı dışında kalmakla birlikte bölgeyi ören yeri tanımına almayı başardık. Ama gelecekte belki de bu toplantıların da katkısıyla ilgili alanın da sadece doğal sit kapsamında tanımlanmasının ötesine geçip belki bir tarihi sit ama hedefimiz arkeolojik sit olarak kabul edilmesidir. Eğer bunu başarabilirsek, burada sözü edilen bütün problemlerden kurtulmak üzere çok kuvvetli bir hukuksal zemine taşımış olacağız alanı” dedi.

 

Panelde Trakya Üniversitesi öğrerim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Yaraş ve Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Kaya ve Fotoğraf sanatçısı Ali Çıtak da Tavuk Ormanı ilgili sunum yaptı.

 

Erkan Ekşi

13 Haziran 2019 Perşembe, 10:15
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
24.06.2019, 10:37 - Kaymakamdan yemek jesti
24.06.2019, 10:37 - Arabacı’dan dayanıklı ilaç talebi
24.06.2019, 10:36 - TED Edirne Koleji kapılarını açtı
24.06.2019, 10:36 - Amasya Genelgesi’nin 100’üncü yılı
24.06.2019, 10:35 - Fidanlar emin ellerde
24.06.2019, 10:34 - Yananların yerine hibe edildi
24.06.2019, 10:34 - Eski Vekilin lavanta aşkı
24.06.2019, 10:33 - Sağlıkçılara sertifikaları verildi
24.06.2019, 10:33 - Eğitim değerlendirme toplantısı yapıldı
24.06.2019, 10:32 - Kongre hazırlıkları son aşamada
24.06.2019, 10:31 - TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı
22.06.2019, 10:53 - Çöp kamyonları yakıldı
22.06.2019, 10:53 - Köylünün yüzü kerevitle gülecek
22.06.2019, 10:53 - Askeri yasak bölgeye kanoyla girdi
22.06.2019, 10:52 - Can kurtaracaklar
22.06.2019, 10:52 - Kahramanlara madalyaları verildi
22.06.2019, 10:51 - ‘Kuşbakışı Edirne’ sanatseverlerle buluştu
22.06.2019, 10:51 - Anne ve oğluna silahlı saldırı
22.06.2019, 10:50 - Komşu Edirne’ye aktı
22.06.2019, 10:50 - Ritimlerini sergilediler
6.6 MİLYONLUK İLAÇLARA NE OLDU?
SONHABER 23 yaşında
2019’DA BABALAR GÜNÜM
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
BECAN, İŞBİLEN KADAR ŞANSLI DEĞİL..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Kaymakamdan yemek jesti
    Arabacı’dan dayanıklı ilaç talebi
    TED Edirne Koleji kapılarını açtı
    Amasya Genelgesi’nin 100’üncü yılı
    Fidanlar emin ellerde
    Yananların yerine hibe edildi
    Eski Vekilin lavanta aşkı
    TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı
    Sağlıkçılara sertifikaları verildi
    Kongre hazırlıkları son aşamada
    Eğitim değerlendirme toplantısı yap
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.