edirnesonhaber.com - HABER
13 Ekim 2017 Cuma, 10:21
Rotary, Çul Kilimleri tezgahta
Edirne'nin en eski ürünlerinden olan ve Rotary Kulübü'nün Rengarenk Projesi'nde dezavantajlı bayanlar tarafından yapılan Çul Kilim tüm Türkiye'de satışa çıkarıldı...

Edirne'nin en eski ürünlerinden olan ve Rotary Kulübü'nün Rengarenk Projesi'nde dezavantajlı bayanlar tarafından yapılan Çul Kilim tüm Türkiye'de satışa çıkarıldı.

 

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği, Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı'nca başlatılan ve Edirne Rotary Kulübünün Koordinasyonundaki Rengarenk Projesi'nin iletişim eğitimi, kursiyerlere Hilly Otel toplantı Salonu'nda gerçekleşti.

 

Dezavantajlı kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi amaçlı hibe programı kapsamındaki Rengarenk projesi'nin dünkü eğitimdeki faaliyet veren isimler arasında Prof. Dr. Cengiz Tuğlu ve Dr. Ekin Başar yer aldı. Eğitimin amacının ise gelecek nesilleri yetiştirecek olan bayanların eğitimine önem verilmesi olduğu aktarıldı.

 

31 Ekim'de bitecek olan proje öncesi yapılan iletişim toplantısının, bu projede en faydalı etkinliklerden biri olduğu belirtildi. Ayrıca Edirne Rotary Kulübü Başkanı İsmail Bilgi tarafından, bu projede ortaya çıkan Çul Kilim'in ise Türkiye çapında ev ürünleri satan İKEA Mağazası'nda tanıtılıp satılacağı da duyuruldu.

 

"EDİRNE'NİN ÇUL KİLİMİ TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDA SATILACAK"

 

Edirne Rotary Kulübü Başkanı İsmail Bilgi "Projemiz 1 Kasım 2016 tarihinde başladı. Projemizde yaptığımzı etkinliklerde piknik etkinliğimiz, önümüzdeki hafta Bursa gezimiz, bugün iletiişim eğitimi, Kırkpınar döneminde ilgi odağı olan sergimiz gerçekleşti. Kadınlarımız kilim dokumayı öğrendi. Hatay'dan gelen hocamızla tezgahlarımızın nasıl kurulacağını nasıl parçalanacağını öğrendiler. Projenin esas amacı Edirne'deki bir ürünü ortaya çıkarmak. Buda Edirne'ye özgü "Çul Kilim"di. Biz Edirne Rotary Kulübü olarak bunu ortaya çıkardık. 21 tane tezgah var ama aslında bu bir fabrika ve, kadınlar bu tezgahları çalıştırarak kendi geçimlerini çok rahat sağlayabilirler. Bu ürünler Bulgaristan-Varna, İzmir'de proje faaliyeti dışında tanıtıldı. 27 Ekim'de de İstanbul'da tanıtılacak. Yine bir görüşme yapıyoruz, bu kilimler İKEA Mağazalarının tüm Türkiye'deki şubelerinde sergilenecek. Yeterki bu proje sürdürülebilir olsun.

 

"EDİRNE'DE ÇUL KİLİMLER SATILACAK"

 

Edirne'de şuan bu kilimlerin satışı ve tanıtılması konusunda bazı görüşmeler yaptık. Edirne'ye özgü ürünleri pazarlayan bir dostumuz bu ürünleri de alıp pazarlamak istiyor. Tabi şuan mevcut ürün sayısı yetmeyebilir ama bundan sonraki aşamada kadınlarımız buna eğildiğinde hem üretmiş, hem para kazanmış hemde tarihi çarşılarda bu satılmış olacak. Aslında bir nevi biz bir amaç sağlıyoruz onlar için. Bu da onlara ekonomik gelirlerini arttırmak amacında. Edirne Rotary Kulübü bu üzerine düşeni şuanda gerçekleştirmiş durumda. Onların gelirlerini sürdürülebilir seviyede yürütmek.

 

"SABUN VE BADEM EZMESİNDEN SONRA ÇUL KİLİM"

 

Hedefin birinci önceliği, dezavantajlı, roman kadınlarımızın istihdam edilebilirliğini arttırmak. Oysa biz kadınlarımıza dezavantaj olarak bakmıyoruz. Hepsi bizim kadınlarımız. Sadece onların ailedeki geçim kaynaklarını arttırması için gelir temin edilmesi lazım. Bu gelirde Edirne'de sabundan, badem ezmesinden sonra çul kilimin ortaya çıkarılmasıydı. Biz bunu gerçekleştirdik şuan için. Eminim ki şuanki aşamada sürekli kilim üreterek bunu pazarlamasına yardımcı olacağız. Burada kurulacak olan sistemle alakalı bir sıkıntımız var. 21 tezgahı geniş bir alanda, kadınların sağlıklı ortamda çalışmasını hazırlamak. En önemli şey bu. Bunu temin edersek kadınlarımız bu işi yürütmüş olacak.

 

"İLETİŞİM ORGANİZASYONU İLERİSİ İÇİN BÜYÜK FAYDALI OLACAK"

 

Bugünkü toplantı aslında kadınların aralarındaki iletişim için önemli. Baktığınızda dezavantajlı gruplar var, bu gruplar çok zor gruplar. Bunların arasında roman, eşinden şiddet görmüş, eşinden ayrılmış şeklinde insanları bir arada tutabilecek bir organizasyon. İnsanlar aslında birbirlerine bakarken, neşeli, birbirlerini anlayan, kırmadan konuşabilen neşeli bir organizasyon bu. Herkes birbirine farklı gözle bakıyor, yada karşısındakini anlamadan bir şeyler söylemeye çalışıyor. Bugün aslında öğrendiğimiz en önemli şey birbirimizi dinlemek, kırmadan iletişim sağlamak. Bugünkü iletişimin en önemli özelliği bu. Edirne'de baktığınız zaman böyle bir organizasyon yok. Biz bunları televizyondan izliyoruz. Bugün biz bunu gerçekleştirdik. Sağ olsun Cengiz Hocamız bu eğitimi verdi, ileriye dönük faydalı olacağını da düşünüyorum" dedi.

 

Erkan Ekşi

   YORUMLAR