edirnesonhaber.com - HABER
11 Şubat 2019 Pazartesi, 10:37
Erasmus öğrenci ağı başkanları Edirne’deydi
Trakya Üniversitesi, Erasmus Öğrenci Ağı (Erasmus Student Network-ESN) Türkiye Şube Başkanları Toplantısı’na (Section President Meeting-SPM) ev sahipliği yaptı. 8-9-10 Şubat 2019 tarihlerinde Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantının açılışı, 8 Şubat’ta, geniş bir katılım ve yoğun bir ilgiyle gerçekleşti...

Trakya Üniversitesi, Erasmus Öğrenci Ağı (Erasmus Student Network-ESN) Türkiye Şube Başkanları Toplantısı’na (Section President Meeting-SPM) ev sahipliği yaptı. 8-9-10 Şubat 2019 tarihlerinde Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantının açılışı, 8 Şubat’ta, geniş bir katılım ve yoğun bir ilgiyle gerçekleşti. 

 

2016 yılında, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan Trakya Üniversitesi Erasmus Öğrenci Ağı Topluluğu’nun katkılarıyla düzenlenen organizasyonda, 3 gün boyunca 38 farklı üniversiteden 150’yi aşkın katılımcı yer aldı.

 

Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim gören Erasmus Öğrenci Ağı lider ve temsilcilerini bir araya getiren organizasyonun açılışına, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Hakan Akıncı, Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi ve ESN Trakya Danışmanı Dr. Önder Ayer, Erasmus Öğrenci Ağı Türkiye Başkanı Ali Mert Bölükbaşı ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen topluluk başkanları katıldı. Etkinlikte, Erasmus Öğrenci Ağı Trakya Üniversitesi Temsilcisi ve Topluluk Başkanı Yağız Yılmaz ve topluluk üyeleri, misafir katılımcılara eşlik etti.

 

Erasmus Öğrenci Ağı Türkiye Şube Başkanları Toplantısı’nın açılışında konuşan ESN Trakya Başkanı Yağız Yılmaz, Trakya Üniversitesi bünyesinde kurulan gönüllü bir öğrenci organizasyonu olduklarını belirterek, “SPM Trakya’nın ev sahipliği için aday olmayı düşündüğümüz ilk günden itibaren sizlere daha iyi bir toplantı sunabilmek adına çalıştık. En büyük motivasyonumuz, SPM Trakya’yı mükemmel seviyede bir toplantı yapmaktı. Bugüne kadar şeffaf, ulaşılabilir ve talepleri karşılayabilen bir organizasyon komitesi olduğumuzu düşünüyor ve toplantı sonuna kadar da böyle olacağımıza söz veriyorum”dedi.

 

Açılışta konuşan Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, gerçekleştirdiği sunumda, Merkez, öğrenci değişim programları ve Trakya Üniversitesi’nin Erasmus+ hareketliliğinden bahsederek, üniversiteler arası iş birliği, eğitimde kalitenin artırılması, öğrenci ve öğretim elemanlarının yurt dışı deneyimi kazanması ve farklı kültürlerin tanınması amacıyla, Trakya Üniversitesi olarak, 20’den fazla ülkede 140’a yakın üniversite ile Erasmus+ anlaşmaları imzaladıklarını belirtti. 

 

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden Trakya Üniversitesi Senato Salonu’nu dolduran Erasmus Öğrenci Ağı temsilcilerini selamlayarak, pek çoğu Edirne’ye ilk kez gelen öğrencilere Edirne’yi ve Trakya Üniversitesi’ni anlatan Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşen bir organizasyonda sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi. 

 

Edirne’nin, medeniyetimizin en güzide ve önemli şehirlerinden biri olduğunu belirten Rektör Tabakoğlu,  8300 yıllık tarihi bir geçmişe sahip Edirne, pek çok medeniyete ev sahipliği yaptı. 1361’de medeniyetimizin başkenti olan Edirne, Adriyatik'e kadar Balkanlar’ı ve İstanbul'u fethetmiş ve bağrından Fatih’i çıkartmış bir şehir. Türk medeniyetindeki hoşgörü ve birlikte yaşama kültürünün ahenk ve güzellik içerisinde yeryüzünde peydâ olmuş halidir adeta Edirne. Bu şehre dikkatli baktığınızda çok şey görürsünüz. Medeniyetimizi en iyi anlatan şehirlerden biri Edirne’dir” dedi.

 

Edirne ve Trakya Üniversitesi, kaliteli yaşam ve eğitim imkânlarıyla Türkiye genelinde 10.000’in üzerinde öğrenci ile gerçekleştirilen Öğrenci Memnuniyeti Araştırması’nda, kendine 2. sırada yer bularak dünyanın en önemli kentleri ve üniversiteleri arasına adını yazdırdığını belirken Rektör Tabakoğlu, “Üniversitemiz, her yıl artan uluslararası öğrenci sayısı ile önemli bir cazibe merkezi haline gelmeye devam ediyor. 56 farklı ülkeden 3.300 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyoruz. Trakya Üniversitesi, Balkan Üniversiteler Birliği’nin kurucusu ve daimi yönetim kurulu üyesi. Balkanlar’da birçok projeye imza atarak Türkiye ile Balkan ülkeleri arasında güçlü bir kültür ve dostluk köprüsü kuruyoruz. Türkiye’deki üniversiteler içerisinde Balkanlar denilince, Balkanlarda da Türkiye üniversiteleri denilince akla gelen ilk üniversite olmaktan gurur duyuyoruz. Trakya Üniversitesi bilimin, ilimin, teknolojinin, kültürün, sanatın, sporun, müziğin; birbirinden beslenen farklı kültürlerin, çok renkliliğin ve çok sesliliğin gerçek adresi olmaya devam edecek. Sizleri burada görmekten çok mutluyuz ve desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

 

Toplantı kapsamında, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından, ESN Türkiye Başkanı Ali Mert Bölükbaşı ile ESN Trakya Başkanı Yağız Yılmaz tarafından Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz’a teşekkür plaketi takdim edildi.

 

40 ülkede 900’den fazla yükseköğrenim kurumunda temsil edilen ve 15.000’in üzerinde aktif üyesiyle her yıl genişleyen Erasmus Öğrenci Ağı’nın temsilcileri, üç gün boyunca devam edecek olan toplantılarda faaliyetlerine, hazırladıkları proje ve sunumlara ilişkin bilgi alışverişinde bulunacak.

 

Haber Merkezi

   YORUMLAR