edirnesonhaber.com - HABER
11 Şubat 2019 Pazartesi, 10:39
Sigarayı bırakmış olmanız lazım...
9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olması nedeniyle Edirne Yeşilay Şubesi, geçtiğimiz Cumartesi günü çeşitli etkinliklerle sigaranın zararlarına dikkat çekti...

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olması nedeniyle Edirne Yeşilay Şubesi, geçtiğimiz Cumartesi günü çeşitli etkinliklerle sigaranın zararlarına dikkat çekti.

 

Halka yönelik bilinç oluşturmak, sigara içimini azalttırtmak ve bıraktırmak, sigaranın topluma, kişilere, ekonomiye verdiği zararlara dikkat çekmek amacıyla, Edirne Yeşilay Şubesi farkındalık oluşturdu.

 

Saraçlar Caddesi’nde ve Erasta AVM’de stand açan Edirne Yeşilay Şubesi sigaranın zararlarını vatandaşlara broşürlerle anlattı.

 

‘Sigaraya başlamak güçsüzlük belirtisidir’, ‘Dumansız bir hayatı seçiyorum’ vb. sloganlarla sigaranın zararlarına dikkat çeken Yeşilaycılar, çok geç olmadan önce sigaranın hayatımızdan çıkarılması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Bu kapsamda ayrıca Erasta AVM’de, sigaranın zararlarıyla ilgili Dünya Karikatür Yarışması’nda dereceye girmiş olan karikatürler sergileniyor.

Yeşilay Edirne Şubesi Başkanı Sebahattin Bilgiç yaptığı konuşmada, “Sigarayı bırakmak için 9 Şubat bir dönüm noktası olsun” dedi. 

 

Dünya genelinde 1,2 milyar insanın sigara kullandığını söyleyen Bilgiç, “Tütünden kaynaklanan hastalıklar sebebiyle her yıl 7 milyon insanımız hayatını kaybediyor. Sigara, hem kişiye hem de çevresine çok ciddi kayıplar verdiriyor. Sigara bağımlıları için 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü bir dönüm noktası olsun” diye konuştu.

 

Bilgiç konuşmasında şunları aktardı; “Dünya Sağlık Örgütü, Dünya’da en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu açıkladı. Sigara kullanımı başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıklarına, KOAH hastalığı gibi bir çok hastalığa da neden olmaktadır. Sigara fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 bin den fazla insanımızı sigaradan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkilenimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık. Sigaradan kurtulmak mümkün. Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat. Yeşilay, Sağlık Bakanlığı’yla birlikte sigarayı bırakmaya yönelik olarak ‘Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma’ kampanyasını hayata geçirdi. Bilimsel alt yapılı, uzman kadrolarla hazırlanan bu kampanya da bilhassa dijital medya kanalları ve kamu spotları kullanılarak sigara bağımlılığına yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. 

 

Sigarayı bırakmak isteyenlere özel programların hazırlandığı bırakabilirsin.org sitesi yanı sıra kamu spotları da sigara bağımlısı ve sigarasız yaşam üzerinden mesajlarını veriyor.      

 

Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların daha da bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz” dedi.

 

Harun Aker

   YORUMLAR