edirnesonhaber.com - HABER
12 Şubat 2019 Salı, 10:21
Katnaş, “İnternette zamanı boşa harcamayın”
Edirne Baro Başkanlığı tarafından, 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları günü sebebi ile Prof. Dr. Zeynep Katnaş’ın katılımları ile baronun konferans salonunda bir söyleşi düzenlendi...

Edirne Barosu tarafından "Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü" kapsamında program düzenlendi.

 

Söyleşiye , Edirne Baro Başkanı Alper Pınar, Türkiye Barolar Birliği Delegesi Av. Tülin Kutlu, Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyon Başkanı Av. Bedia Mutlu Mirzabey, Trakya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi öğrencileri. Edirne Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri, Edirne Lisesi öğretmen ve öğrencileri katılım gösterdi. 

 

Kadınların ve genç kızların bilim, teknoloji, mühendislik ve araştırma faaliyetlerine katılımlarını teşvik etmek amacıyla 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları günü olarak kutlanmaya başlandığı dile getirildi. Söyleşiye katılan Prof. Dr. Zeynep Katnas, “İnterneti bir kız arkadaş, erkek arkadaş edinmek için kullanırsanız boşa zaman harcamış olursunuz. Zaman en önemli unsurdur” şeklinde ifade etti. 

 

YENİ BİR SÜREÇ DEĞİL TARİHSEL BİR SÜREÇ”

 

Edirne Baro Başkanı Alper Pınar, “Cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldıracak şekilde, bilimde daha güçlü hale gelmeleri dolayısı ile yapılan çalışmalar var. Tabi ki bu yeni bir süreç değil, tarihsel bir süreç. Tarihte cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak için sadece bu alanda değil her konuda kadınları, erkeklerin haklarına daha yaklaştırmaya yönelik çalışmalar var. Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de kadına gösterdiği, kadınlara verdiği seçme ve seçilme hakkı nedeniyel şükran ve minnetle anıyorum. Bugün aynı zamanda hunharca katledilen Özgecan Aslan’ın ölüm yıldönümü. Bu vesile ile kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Bu olayı hiçbir zaman unutmayacağız. Olayın tekrar yaşanmaması için gerek halk, gerek devletimiz üstüne düşen görevi yerine getirecektir” dedi.

 

“HACETTEPE’YE 5.LİKLE GİRECEĞİME ODTÜ’YE 1.LİKLE GİRDİM”

 

Prof. Dr. Zeynep Katnaş “Okul sürecimde bilim kadını olmaya karar vermiş değildim. Mühendis olmayı çok istedim. Kimya mühendisliğini 1.sıraya yazarak, Hacettepe İngilizce Tıp Fakültesi’ne 5.likle gireceğime, ODTÜ Kimya Mühendisliği’ne 1.likle girmeyi tercih ettim. Meslek yaşantım böyle başladı. Kimya bölümünde çok zorlandım. Orada zamanı iyi kullanmayı öğrendim. Zamanı iyi kullanmanın hem manevi hem maddi açıdan zamanın çok önemli olduğunu keşfettim” dedi.

 

“İNTERNETİ VE ZAMANI DOĞRU KULLANMAK”

 

İnternette kız, erkek arkadaş edinmek için kullanmanın zamanı boşa harcamak olduğunu, internetin doğru kullanılması gerektiğini belirten Katnaş “Zamanı iyi kullanmak, kendinizi çok yönlü yetiştirmek, internette, Facebook’ta, şurada burada lüzumsuz zaman kaybetmemek, mesajlaşmak değil oradan fikir almak. İnternet hem çağımızın en yararlı, hem de en zararlı şeyidir. Orada boş yere size bir şey vermeyecek şekilde dolanıyorsanız sıfır olarak 12.yılın sonunda kocaman bir sıfır olarak okuldan çıkarsınız. Ama gençliğinizde interneti doğru kullanmayı öğrenirseniz o size muazzam bir ufuk açar. Bizim zamanımızda internet yoktu, kendi ufkumuzu deneme yanılma ile çabalayarak bulmak durumunda kaldık. Sizin evinizde internet var onu doğru kullanırsanız kendinizi geliştirme fırsatını elde edersiniz. Ama interneti bir kız arkadaş, erkek arkadaş edinmek için kullanırsanız boşa zaman harcamış olursunuz. Zaman en önemli unsurdur. Zamanı boşa harcamadığınız sürece liseden bir şey olarak mezun olursunuz. Ondan sonra kendinizi keşfettiğiniz için kişilik yapınızı, o alt yapının üstüne oturtma fırsatını elde edersiniz” şeklinde belirtti. 

 

Erkan Ekşi

   YORUMLAR