edirnesonhaber.com - HABER
09 Mart 2019 Cumartesi, 10:29
Yine doldu taştı
417 yıldır aralıksız süre gelen, tarihi Dar-ül Hadis Camisi'ndeki "1001 Hatim Duası" için binlerce kadın camiyi doldurdurup taşırdı.

Kadınlar  ve genç kızlar çeşitli dilekleri için geldikleri camide dileklerinin olması için hem dua ettiler hemde çeşitli ürünleri dağıttılar.Dilekleri olanlar camiye gelenlere kesme şeker ve lokum  ikram etti .

Binlerce kadın cami avlusu doldurunca gelenler cami dışında ellerinde dua kitapları ile dua edip dilek tutular.Ve yanlarında getirdikleri halı,kilim ve yaygıları çimenlerin üzerine serip oturdular.

Kadınlar Öğlen ezanı sesiyle birlikte saf tutup namaz kılıp dua ettiler.Cami imamı Mahmut Eroğlu,hatim duasını yaparken tüm eller göğe açılarak dua edildi.

Edirne'de, II. Murat tarafından başlatılan ve her yıl üç ayların ilk cuma günü yapılan hatim duası geleneği için Batı Trakya'dan, çevre illerden ve Edirne'den çok sayıda vatandaş camiye geldi.

Bu yıl 417'incisi gerçekleştirilen dua için Dar-ül Hadis Camisi Türk bayraklarıyla donatılırken dualar şehitler ve Türk ordusu için edildi.

Caminin imamı Mahmut Eroğlu yaptığı açıklamada, "1001 Hatim" geleneği kapsamında okunan yaklaşık bin 350 hatmin duasının yapıldığını belirterek,  "Allah dualarımızı kabul eylesin. Atalarımızdan bize emanet olan bu geleneği biz de sürdürüyoruz. Atalarımız bu camide, 30 hafızı görevlendirerek, günlük 3 akçeye hatim okuturmuş. Şimdi ise camimize gelen misafirlerimize geleneğimizi anlatarak, bu hatimleri onların okumasını sağlıyoruz.Dualarımız ülkemiz, askerimiz ve şehitlerimiz için. Allah dualarımızı kabul etsin. Farklı yerlerden gelerek ellerini semaya açıp dua eden vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum." Dedi.

Duaya katılan binlerce kişiye, cuma namazının ardından çeşitli ikramlar yapıldı.

   YORUMLAR