edirnesonhaber.com - HABER
15 Mayıs 2019 Çarşamba, 11:05
Buğday fiyatı beklentinin altında
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, açıklanan buğday fiyatının beklentiyi karşılamadığını belirterek, “Beklentimiz 1600-1700 lira civarında olmasıydı. Çiftçinin ayakta kalabilmesi için bu rakamların olması gerekiyordu, bu rakamlar üreticiyi sevindirirdi. Ama maalesef ki bu rakamların altında kaldı” dedi...

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, açıklanan buğday fiyatının beklentiyi karşılamadığını belirterek, “Beklentimiz 1600-1700 lira civarında olmasıydı. Çiftçinin ayakta kalabilmesi için bu rakamların olması gerekiyordu, bu rakamlar üreticiyi sevindirirdi. Ama maalesef ki bu rakamların altında kaldı” dedi.

 

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı’nın çelek sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marmız seslendirildi.

 

Atatürk Anıtı’nda ki törenin ardından Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Oda binasında basın toplantısı düzenledi.

 

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı “Buğdayı sıfır gümrükler ülkemize sokmak çiftçinin belini bükmektedir. Girdi maliyetleri yüksek olmasından dolayı bazen ilaçtan, gübreden tasarruf etmeye kalkıyoruz bu da hem verim hem kaliteyi düşürmekte” dedi.

 

“SIFIR GÜMRÜKLE ÜLKEMİZE GİREN BUĞDAYA MÜDAHELE GEREK”

 

Gübreye, ilaca, mazota ve diğer girdilerde yüzde yüze yakın artış yaşandığını belirten Arabacı, “Fakat açıklanan rakamların yüzde 29’da kalması çiftçimizi biraz zor duruma sokmaktadır. Bundan dolayı bizim beklentimiz, 1600-1700 gibi rakamlar bekliyorduk. Çiftçinin ayakta kalması, daha iyi üretim yapabilmesi için. Bu tarz rakamlar olursa çiftçimizi mutlu edip sevindirecekti. Ama maalesef ki bu rakamların altında kaldı. Bunu biz bakanlığımıza sizler aracılığı ile duyurmak istiyoruz. Bu konu tekrar düzenleme yaparsalar, çiftçimiz sevinecektir. Son zamanlarda yurtdışından sıfır gümrüklü buğday getiriyoruz. Bu sıfır gümrüklü buğdayı ülkemize sokmamız bizim çiftçimizi girdi maliyetleri yüksek olduğu dönemde 0 gümrükle gelmesi çiftçiyi zor duruma sokmakta ve çiftçinin belini bükmektedir. Bu konuyla ilgili düzenlemeler yapılırsa, belli bir rakam gümrük fiyatları üstüne koyulursa daha iyi olacaktır. Çiftçimiz biraz daha rahat nefes alacaktır” dedi.

 

“ÜRETİM VE EKİLİŞTE SIKINTI YOK”

 

Arabacı “Çeltik ekilişi bizim bölgemiz olarak aşağı yukarı Türkiye’nin yüzde 44 alanını ekiyoruz. Şuan ki çeltik ekimi hemen hemen yapılmış durumda. Hava şartlarının iyi gitmesi, yerlerimizi erken hazırlayıp ve erken işçilik yapmamıza neden oldu. Şuan üretim ve ekiliş aşamasında herhangi bir sıkıntı yok”dedi.

 

“KÖSE HASTALIĞI BİZİ ÜZDÜ”

 

Ayçiçeğinde yaşanan “Köse Hastalığı’na değinen Başkan Arabacı, “Ayçiçekleri ile ilgili bu dönemde biraz sıkıntı yaşıyoruz. Bazı dönemlerde köse hastalığı gözüküyor. Bir çoğumuzda bozuyoruz. Çiftçinin bu zor gününde, böyle bir hastalığın olması bütün çiftçiyi zora soktu. Bu zaten girdi maliyetlerimizin yüksek olması, ekstra bu üzüntü bizleri daha da üzdü tabi” dedi.

 

“BARAJ 34 DÖNÜM ARAZİ SULAYACAK”

 

“Hükümetin, ithalatta üreticinin belini bükmesine karşı bu yönde önerisi olup olmadığı” sorusu üzerine konuşan Arabacı “ Biz kendi kendimize yetemeyip, dışarı bağımlıyız. En azından gümrük vergilerinin sıfıra çekilememesi, bunların belli oranda olması, çiftçinin ürününün daha aşağı düşmesini engellemek. Bununla ilgili yaptırım derken, bizim burada Edirne bölgesi olarak akıp giden 3 nehrimiz var. Bununla ilgili biz daha iyi çalışmalar yapılmasını bekliyoruz. Bildiğim 8-10 yıldır Çatma Barajı dediğimiz bir baraj projesi bitmiş, hatta ihaleye verilip çekilmiş bir proje. Bu baraj olduğu dönemde 34 dönüm arazi sulayacak. Bunlar olduğu dönem takdirde biz daha yüksek verim alıp, daha çok buğday ayçiçeği yetiştirmek şansına sahip olacağız. Bu tarz çalışmalara ara verilmeli, bunlar gündeme alınmalı” dedi.

 

“İLAÇTAN GÜBREDEN TASARRUF EDİNCE KALİTE DÜŞÜKLÜĞÜ OLUYOR”

 

Başkan Hüseyin Arabacı “Ekim alanları ülkemizde toprak yapısı çoğalmıyor, günden güne azalıyor. Bizim ekiliş alanlarımız çok fazla azalmıyor, fakat hep bahsettiğimiz gibi girdi maliyetleri yüksek olmasından dolayı bazen ilaçtan, gübreden tasarruf etmeye kalkıyoruz. Bunlarda doğal olarak hem verim düşüklüğüne hem kalite düşüklüğüne neden oluyor. O yüzden girdi maliyetlerimiz belimizi büktüğünden dolayı bu tarz sıkıntılar yaşıyoruz. Şuan yüzde 90 borcu olmayan çiftçi yoktur. Net bir rakam söyemek zor tabi” dedi.

 

Erkan Ekşi

   YORUMLAR