edirnesonhaber.com - HABER
15 Mayıs 2019 Çarşamba, 11:05
Kes, “Toplum sağlığı hiçe sayılıyor”
Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Cenk Kes, eczacı danışmanlığında halka sunulan ürünlerin, eczane dışında satılmaya başladığını ve ticari kaygılarla hareket edilerek toplum sağlığının hiçe sayıldığını belirterek, anne bebek ürünlerini internetten alınmaması uyarısında bulundu...

Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Cenk Kes, eczacı danışmanlığında halka sunulan ürünlerin, eczane dışında satılmaya başladığını ve ticari kaygılarla hareket edilerek toplum sağlığının hiçe sayıldığını belirterek, anne bebek ürünlerini internetten alınmaması uyarısında bulundu.

 

Bilimsel Eczacılığın 180’inci yılı Edirne’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen kutlama programına Edirne Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Cenk Kes’in yanı sıra oda yönetim kurulu üyeleri ve eczacılar katıldı. 14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sununan eczacılar, ardından belediye bansodusu eşliğinde saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşımızı okudular.

 

“ANNE VE BEBEK DOSTU ECZANE”

 

Ardından açıklamalarda bulunan Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Cenk Kes, bugün bilimsel eczacılığın kuruluşunun 180. yılını kutladıklarını belirterek, “Her sene temalar belirliyoruz ve 14 Mayıs’ı bu temalar çerçevesinde çeşitli etkinliklerle kutluyoruz. Bu yıl da anne ve bebek sağlığına odaklandık. Biz eczacıların bu alandaki rolünü pekiştirmek amacıyla temamızı “Anne ve Bebek Dostu Eczane”olarak belirledik” dedi.

 

“TOPLUM SAĞLIĞI HİÇE SAYILIYOR”

 

Kes, toplum sağlığını ve kamu yararını her şeyin üstünde tutan sağlık çalışanları olarak hastalarının daha iyi bir sağlığa ulaşmalarının her zaman öncelikli hedefleri olduğunu belirterek, “Ne yazık ki son dönemlerde tarafımızca asla kabul edilmeyecek uygulamalara üzülerek şahitlik ediyoruz. Bugüne dek eczanelerde, eczacı danışmanlığında halkımıza sunulan ürünlerin, eczane dışında satılmaya başladığını; ticari kaygılar ile hareket edildiğini, toplum sağlığının hiçe sayıldığını görüyoruz. Bu tarz plansızca atılan adımların toplum sağlığı açısından geri dönüşü olmayan ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceği uyarımızı yineliyor, sağlık gibi hassas bir konuda reklamın ve pazarlamanın gücünün değil, sağlık çalışanlarının bilgi ve deneyiminin önemini vurguluyoruz” dedi.

 

“ANNE VE BEBEK ÜRÜNLERİNİ İNTERNETTEN ALMAYIN”

 

“İnternetten pek çok şey alabilirsiniz, ancak anne bebek ürünlerini internetten almayın” uyarısında bulunan Kes, “İlacınızı, ilaç dışı sağlık ürünlerini internetten almayın. Bu ürünleri, bebeğinizin ve sizin hak ettiği şekilde, en güvenilir yer olan eczanelerden, bu konuda kapsamlı bir eğitim görmüş eczacınızın danışmanlığında alın” dedi.

 

“AŞI KARŞITLIĞI ARTIYOR”

 

Aşı karşıtlığının son dönemlerde gerek dünyada gerekse ülkemizde ivme kazandığına dikkat çeken Kes, “Aşılara, aşıların içeriğine ilişkin bilimsel dayanağı olmayan söylemler her yerde karşımıza çıkıyor. Aşılama ile önlenebilir hastalıklara ilişkin salgın riski günden güne artmaktadır. Açıkça ifade etmek gerekir ki halk sağlığının sürdürülebilirliği tehdit altındadır” dedi.

 

“AŞI REDDİ TEHLİKELİ BOYUTLARDA”

 

Aşı reddi konusunda da sayılar veriler paylaşan Kes, şunları söyledi;

 

“Sayısal veriler de tehlikenin boyutunu gözler önüne sermektedir. Ülkemizde; 2011 yılında aşı reddi 183, 2013 yılında 913, 2015 yılında 5 bin 91, 2017 verilerine göre 23 binin üzerinde. Bugün geldiğimiz noktada ise 40 binlerin üzerinde. Bu oldukça vahim ve halk sağlığı açısından, geleceğimiz açısından kabul edilemez bir tablodur. Ülkemizde tüm dünyada en gelişmiş kapsamlı aşılama politikalarından biri uygulanmaktadır.Biz eczacılar da o ulusal aşılama politikalarının  başarıya ulaşabilmesi ve sürdürülebilir olması için sorumluluk bilinciyle çalışıyoruz.Aşıların savunuculuğunu yapıyor, aşı ile ilgili doğru bilgilendirmeler yapıyor, aşıların güvenilir bir şekilde teminini gerçekleştirmek adına çalışmalar yürütüyor;danışanlarımıza aşı ile ilgili tavsiye ve hatırlatmalarda bulunuyoruz. Bir kez daha vurgulamak isteriz, aşıların güvenilir ya da gerekli olup olmadığı tartışmaya açık bir konu değildir. Etkinliği kanıtlanmış aşıları tartışmaya açmaya çalışmak, halkı yanlış yönlendirmek abesle iştigaldir ve açıkça söylemek gerekir ki halk düşmanlığıdır, bilim düşmanlığıdır, bu ülkenin geleceğine yapılabilecek en kötü şeylerdendir. Aşı olmayan her çocuğun diğer çocukları ve dolayısıyla ülkemizin geleceğini tehlikeye attığı asla unutulmamalıdır. Tüm meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü kutluyorum” şeklinde konuştu.

 

Erkan Ekşi

   YORUMLAR