edirnesonhaber.com - HABER
12 Haziran 2019 Çarşamba, 10:56
Müşterilerin önünden masaları aldılar
Edirne Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri, polis eşliğinde kalabalık bir ekiple Atatürk Anıtı yanındaki Mola Kafe’ye gelerek müşteriler kahvaltı ederken masaları kaldırdı...

Edirne Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri, polis eşliğinde kalabalık bir ekiple Atatürk Anıtı yanındaki Mola Kafe’ye gelerek müşteriler kahvaltı ederken masaları kaldırdı. Bayram öncesi yine aynı kafede tartışma yaşanmış, zabıta ve kafe sahibi Fevzi Adıgüzel arasındaki gerginlik sosyal medyayı ayağa kaldırmıştı. Bu olayların üzerine Edirne Belediyesi encümen kararı ile bayramdan sonra Mola Kafe’nin masalarının kaldırılmasına karar vermiş, kafe sahiplerine bu kararı iletmişti. Başkan Recep Gürkan’la görüşemeyen kafe sahibi aile, zabıtanın uygulayacağı kararı beklemeye koyulmuştu.

 

Dün sabah saatlerinde masaları  yerli yabancı turistle dolu kahvaltı vaktinde, Edirne Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri müşterinin kahvaltısına, yemeğine bakmadan masadan kaldırtarak, masaları da toplattı. Çaresizce müşterilerine açıklama bile yapamayan kafe sahibi aileye ise çevredeki vatandaşlar ve müşteriler sahip çıkarak polise ve zabıtaya diğer kafelerin durumunu söyleyerek tepki gösterdi.

 

“HAYATTA KALMAK İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ”

 

Mola Kafe Sahibi Fevzi Adıgüzel“ Bayramdan önce geldi zabıta ekipleri masalar olmayacak, müdür beyin emri ile geldik tutanak tutacağız dediler. Tutanağa başladıklarına izin almadığımızı izinsiz masa, sandalye koyduğumuzu ve masa sandalyelerin sabit olduğunu yazmak istediler bizde bunlara itiraz ederek sarı çizgileri çizen sizsiniz her yıl gelip çizen sizsiniz dedik. O gün gerginlik oldu. Arifeden önce kaldırmak için 3 gün mühlet verdiler. Başkanla görüşeceğimizi söyledik, görüşmeye çalıştık, mesaj yazdık. Cevap alamadık. Başkanla belediye de görüşemedik. Edirne’de o kadar önemli konular varken 3 gün içerisinde acil encümeni toplayıp bizim için karar alındı. Biz bir mücadele veriyoruz, masa işgal borcumuz da var ama borç bize ait. Encümenden çıkan kararı da aldık imzaladık” dedi.

 

“ZABITA YEMEK YİYEN MÜŞTERİLERİMİ KALDIRDI, ADALET HERKESE OLMALI”

 

Edirne’deki çarşı bölgesinde bir çok mevki de sokakların kafeler tarafından kapatıldığına değinen Adıgüzel, “Bugün geldiler, müşterileri kaldırdılar, yemek yiyen müşterimi kaldırdılar. Biz burada herkese, her kesime hizmet veriyoruz. Bu küçük işletmeye şehir dışından çok misafir ağırladık. Herkes memnun. Burada bir rant var. Son 1 içerisinde çok başarılı olduk, Google’da kahvaltı anlamında 1. Sırada yer aldık. Biz başkandan çözüm bekliyoruz. Adaletse yandaki dükkana da 2 masa bıraksın. Edirne Belediyesi’ne yakışmadı. Hak hukuk her şey güzel olacak diyorlar bir de. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ETV’de demişti ki seçimi alırsam işgaliye ücretlerini almayıp, masaları kaldırmayacağım demişti. Dün de okuduğum haberde ben işgaliye ücreti az da olsa almak zorundayım diye okudum. Ücret talep edilse biz yine ödemeye razıyız. Biz şehir içi, şehir dışı, turist herkese hizmet veriyoruz. Bu şehire hizmet veriyoruz. Bu konu bizi ailecek çok üzdü” dedi.

 

Erkan Ekşi

   YORUMLAR