25-04-2018 | Bugünkü SONHABER
Beykentli miniklere şölen Beykentli miniklere şölen
Kırcasalih’te “Bilim Fuarı” Kırcasalih’te “Bilim Fuarı”
TREDAŞ çalışanları fidan dikti TREDAŞ çalışanları fidan dikti
Konut satışında bahar havası Konut satışında bahar havası
Yeni Anayasa İçin Referanduma Doğru

9 Temmuz 1961 Anayasası :

“Egemenlik kayıtsız şartsız Türk Milletinindir.”

 

18 Ekim 1982 Anayasası :

“Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir”

 

TBMM’de milletvekilleri yeni anayasa için gerekli oyları vererek referandumun önünü açtılar. Bugün için tarih belli olmasa bile önümüzdeki Nisan ayında referandum yapılması düşünülüyor.

 

CHP milletvekilleri hiç vakit kaybetmeden ülke çapında “hayır” kampanya toplantıları başlattı. Bunun birini de Perşembe günü Uzunköprü’de gerçekleştirdiler. Pazar günü’de AK parti “Evet” kampanya toplantısını başlattı. Bizim Uzunköprü’deki arkadaşlara bakarsanız referandum sonuçları şimdiden belli.

 

Büyük bir çoğunluğu EVET büyük bir çoğunluğu da HAYIR çıkar diye iddialaşıyorlar. (Her ikisi de çoğunluk bu nasıl oluyor demeyin.

 

Kimse ne dediğini şimdilik bilmiyor) Ben ne EVET’çiyim nede HAYIR’cı. Tabiki şimdilik. Daha konuyu tam anlamış değilim.

 

Sen de ne kaz kafalısın demeyin. Kimse açık açık önümüze koyup şöyle böyle demedi.

 

Kafalarımız karışık. Birisi kalkmış “sistem değil, rejim değişikliği” diyor, biriside “bu bir rejim değil sistem değişikliğidir” hangisine inanacağız. Koskoca adamlar anlamamış ben mi anlayayım. Birisi birisi bizi kandırıyor ama kim?

 

Neyse referandumda bir seçimdir. Şimdi halk buna karar verecek. Yani millet iradesi. Hani siyasetçilerimiz diyor ya “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” bu yazının devamını kaç kişi biliyor? Veya merak edip okudunuz mu? Ben şimdi size 9 Temmuz 1961 Anayasasının 4. maddesini bir kez daha hatırlatayım.”

 

Egemenlik kayıtsız şartsız Türk Milletinindir. Millet, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organlar eliyle kullanır. Egemenliğin kullanılması, hiçbir suretle belli bir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ, kaynağını Anayasadan almayan bir devlet yetkisi kullanamaz.”

 

18 Ekim 1982 Anayasasında ise Egemenlik başlıklı 6. Maddesinde yer aldı.

 

Maddenin tamamı aynen şu şekildedir:

 

“Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir. Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır. Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz.”

 

Peki 1961 anayasası ile 1982 anayasası arasındaki fark ne?

 

Sadece TÜRK ibaresi. Birinde Egemenlik kayıtsız şartsız Türk Milletinindir deniliyor, ötekisinde Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir.

 

Arkadaşlar şimdiki hükümeti hep suçlar dururuz. Herşeyden TÜRK kelimesini çıkarıyor diye. Baksanıza 1982 anayasasında TÜRK kelimesi birinci cümleden çıkarılmış, ikinci cümlede ilave edilmiş. Hem de bizim verdiğimiz oylarla. 1982 Anayasası, 1.626.431 "red" (yüzde 8.63) oyuna karşılık, 17.215.559 "kabul" (yüzde 91.37) oyuyla kabul edildi. Halk oylaması böyle bir şey. Ülkemizde bir darbe olmuş, atanmış insanlar önümüze bir anayasa getirdi bizde körlemesine, okumadan, dinlemeden bodoslama evet dedik.

 

Benim kafamın neden karışık olduğunu şimdi daha iyi anladınız mı?

 

***

 

Bu yazıları yazarken aklıma çok partili döneme geçiş yılları geldi. Cumhuriyetimiz 1923’te kurulmuş 1945 yılına kadarda tek partili yani CHP ile yönetilmişiz. Nuri Demirağ tarafından kurulan Milli Kalkınma Partisinin ömrü uzun olmadı.

 

7 Ocak 1946’da Demokrat parti kuruldu. Tüm ülkede de seçimler yapılacak.Yeni kurulan Demokrat parti’de seçimlere giriyor. Uzunköprü kaymakamı ya Hakkı Uygur ya da Mekki Keskin’di tam olarak bilinmiyor.

 

Sandıkta görevli öğretmenleri ve memurları toplayıp “arkadaşlar ülkemiz artık çok partili hayata giriyor. Önümüzdeki hafta seçimler var. Demokrat parti daha yeni. Kimsenin oy vereceğini zannetmiyorum. En azından siz oy verin ki batıya karşı mahcup olmayalım” der. Seçim günü geldiğinde sandık görevlileri de kaymakamın dediği gibi oyları DP’ye atar.

 

O güne kadar oylar açık atılıyor, gizli sayılıyordu. Bu seçimde işler değişti. Oylar kapalı atılacak, gizili sayılacaktı. Neyse uzatmayalım. Çiftlik köydeki sandıklar açılıp oylar sayılmaya başladığında tüm oyların DP’ye gittiğini gören görevliler şok geçiriyor. Kaymakam siz nasıl uyanmadınız diye görevlilere bağırıyor. Ama nafile.

 

Şimdi bu eski yaşanmış olayı neden anlattım. Nisan ayında yapılacak olan anayasa referandum seçimlerinde birilerimiz EVET birilerimiz HAYIR oyu kullanacak. Sandıktan çıkacak olan sonucu şimdiden bilmemiz imkansız.

 

Yapılacak olan anketlere de ben çok itibar etmiyorum. Ne çıkarsa çıksın TÜRK milletinin hayrına olmasını diliyorum.

 

Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle,

 

GÜNÜN SÖZÜ :

 

MESELE AYNI FİKİRLERDE OLUP ANLAŞMAK DEĞİL. MESELE FARKLI FİKİRLERDE OLUP BİRBİRİNE SAYGI DUYABİLMEKTİR. İŞTE BÖYLE DAVRANABİLENLERE İNSAN DENİLİYOR.» TÜM YAZILARI  
31 Ocak 2017 Salı, 10:39 YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER YAZILARI
31.01.2018, 10:36 - OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
06.01.2018, 12:16 - 2018’den ne bekliyoruz...
30.11.2017, 13:16 - BÖYLE DOST OLMAZ OLSUN
21.11.2017, 12:11 - SİYASET BÖYLE BİR ŞEY
09.11.2017, 09:02 - HELE BİR YERE ADAY OLDA GÖR
06.11.2017, 10:47 - DOST SEÇME SANATI
22.09.2017, 10:12 - Erikli sahilinden öneriler, şikayetler ve teşekkür
25.08.2017, 11:30 - Oda ve borsa seçimleri Hisarcıoğlu’na açık mektup
18.08.2017, 11:54 - NEREDE BU PARALAR?
11.08.2017, 11:15 - Siyasette ilerlerken geriledik...
Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız   
ZTSO
SONHABER 23 yaşında
KADINLAR GÜZEL BİR DUADIR
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Heykeli dikildi
    Yazar Onur’un eserleri müzede
    Aşılanılmazsa salgın başlar
    Veli Der’den “Nitelikli-Niteliksiz
    Okullu kuşlar…
    4.Tarım Zirvesi
    “Saros Körfezi" için yürüyor
    Cem Evine Çocuk Parkı
    Kıbrıs Gazisi’ne veda
    Beykentli miniklere şölen
    Beykent MUN Konferansı’ndaydı
    Kuruluşa konserli kutlama
    Çocuklar bayamadık yer bırakmadı
    TREDAŞ çalışanları fidan dikti
    Kırcasalih’te “Bilim Fuarı”
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.