24-06-2017 | Bugünkü SONHABER
Destek bekliyor Destek bekliyor
Sahte eroin çetesi çökertildi Sahte eroin çetesi çökertildi
Kentsel dönüşüm fiyatları uçuracak Kentsel dönüşüm fiyatları uçuracak
Tarihi eserlerin ihyası mutlu ediyor Tarihi eserlerin ihyası mutlu ediyor
Yeni Anayasa İçin Referanduma Doğru
Adnan KARAKAYA

9 Temmuz 1961 Anayasası :

“Egemenlik kayıtsız şartsız Türk Milletinindir.”

 

18 Ekim 1982 Anayasası :

“Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir”

 

TBMM’de milletvekilleri yeni anayasa için gerekli oyları vererek referandumun önünü açtılar. Bugün için tarih belli olmasa bile önümüzdeki Nisan ayında referandum yapılması düşünülüyor.

 

CHP milletvekilleri hiç vakit kaybetmeden ülke çapında “hayır” kampanya toplantıları başlattı. Bunun birini de Perşembe günü Uzunköprü’de gerçekleştirdiler. Pazar günü’de AK parti “Evet” kampanya toplantısını başlattı. Bizim Uzunköprü’deki arkadaşlara bakarsanız referandum sonuçları şimdiden belli.

 

Büyük bir çoğunluğu EVET büyük bir çoğunluğu da HAYIR çıkar diye iddialaşıyorlar. (Her ikisi de çoğunluk bu nasıl oluyor demeyin.

 

Kimse ne dediğini şimdilik bilmiyor) Ben ne EVET’çiyim nede HAYIR’cı. Tabiki şimdilik. Daha konuyu tam anlamış değilim.

 

Sen de ne kaz kafalısın demeyin. Kimse açık açık önümüze koyup şöyle böyle demedi.

 

Kafalarımız karışık. Birisi kalkmış “sistem değil, rejim değişikliği” diyor, biriside “bu bir rejim değil sistem değişikliğidir” hangisine inanacağız. Koskoca adamlar anlamamış ben mi anlayayım. Birisi birisi bizi kandırıyor ama kim?

 

Neyse referandumda bir seçimdir. Şimdi halk buna karar verecek. Yani millet iradesi. Hani siyasetçilerimiz diyor ya “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” bu yazının devamını kaç kişi biliyor? Veya merak edip okudunuz mu? Ben şimdi size 9 Temmuz 1961 Anayasasının 4. maddesini bir kez daha hatırlatayım.”

 

Egemenlik kayıtsız şartsız Türk Milletinindir. Millet, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organlar eliyle kullanır. Egemenliğin kullanılması, hiçbir suretle belli bir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ, kaynağını Anayasadan almayan bir devlet yetkisi kullanamaz.”

 

18 Ekim 1982 Anayasasında ise Egemenlik başlıklı 6. Maddesinde yer aldı.

 

Maddenin tamamı aynen şu şekildedir:

 

“Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir. Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır. Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz.”

 

Peki 1961 anayasası ile 1982 anayasası arasındaki fark ne?

 

Sadece TÜRK ibaresi. Birinde Egemenlik kayıtsız şartsız Türk Milletinindir deniliyor, ötekisinde Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir.

 

Arkadaşlar şimdiki hükümeti hep suçlar dururuz. Herşeyden TÜRK kelimesini çıkarıyor diye. Baksanıza 1982 anayasasında TÜRK kelimesi birinci cümleden çıkarılmış, ikinci cümlede ilave edilmiş. Hem de bizim verdiğimiz oylarla. 1982 Anayasası, 1.626.431 "red" (yüzde 8.63) oyuna karşılık, 17.215.559 "kabul" (yüzde 91.37) oyuyla kabul edildi. Halk oylaması böyle bir şey. Ülkemizde bir darbe olmuş, atanmış insanlar önümüze bir anayasa getirdi bizde körlemesine, okumadan, dinlemeden bodoslama evet dedik.

 

Benim kafamın neden karışık olduğunu şimdi daha iyi anladınız mı?

 

***

 

Bu yazıları yazarken aklıma çok partili döneme geçiş yılları geldi. Cumhuriyetimiz 1923’te kurulmuş 1945 yılına kadarda tek partili yani CHP ile yönetilmişiz. Nuri Demirağ tarafından kurulan Milli Kalkınma Partisinin ömrü uzun olmadı.

 

7 Ocak 1946’da Demokrat parti kuruldu. Tüm ülkede de seçimler yapılacak.Yeni kurulan Demokrat parti’de seçimlere giriyor. Uzunköprü kaymakamı ya Hakkı Uygur ya da Mekki Keskin’di tam olarak bilinmiyor.

 

Sandıkta görevli öğretmenleri ve memurları toplayıp “arkadaşlar ülkemiz artık çok partili hayata giriyor. Önümüzdeki hafta seçimler var. Demokrat parti daha yeni. Kimsenin oy vereceğini zannetmiyorum. En azından siz oy verin ki batıya karşı mahcup olmayalım” der. Seçim günü geldiğinde sandık görevlileri de kaymakamın dediği gibi oyları DP’ye atar.

 

O güne kadar oylar açık atılıyor, gizli sayılıyordu. Bu seçimde işler değişti. Oylar kapalı atılacak, gizili sayılacaktı. Neyse uzatmayalım. Çiftlik köydeki sandıklar açılıp oylar sayılmaya başladığında tüm oyların DP’ye gittiğini gören görevliler şok geçiriyor. Kaymakam siz nasıl uyanmadınız diye görevlilere bağırıyor. Ama nafile.

 

Şimdi bu eski yaşanmış olayı neden anlattım. Nisan ayında yapılacak olan anayasa referandum seçimlerinde birilerimiz EVET birilerimiz HAYIR oyu kullanacak. Sandıktan çıkacak olan sonucu şimdiden bilmemiz imkansız.

 

Yapılacak olan anketlere de ben çok itibar etmiyorum. Ne çıkarsa çıksın TÜRK milletinin hayrına olmasını diliyorum.

 

Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle,

 

GÜNÜN SÖZÜ :

 

MESELE AYNI FİKİRLERDE OLUP ANLAŞMAK DEĞİL. MESELE FARKLI FİKİRLERDE OLUP BİRBİRİNE SAYGI DUYABİLMEKTİR. İŞTE BÖYLE DAVRANABİLENLERE İNSAN DENİLİYOR.31 Ocak 2017 Salı, 10:39 YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER YAZILARI
Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız   
SONHABER 23 yaşında
BABALARA SEVGİ VE SAYGIYLA
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Kazanıyoruz mu yoksa kaybediyor muyuz?
Yeni Anayasa İçin Referanduma Doğru
    Şehrin göbeğinde ‘pislik yuvası’
    Şaka değil !
    FETÖ davasında iki tahliye
    Edirne’ye yatırım sağanağı
    PKK'lı terörist kıskıvrak
    Cani amcadan, ‘bayramlaşma’ savunma
    34’üncü kez geldiler
    Bayramda sağlığınızdan olmayın!
    54'ÜNCÜ MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUT
    Selimiye’de Kadir Gecesi yoğunluğu
    Engelsiz ‘altın üçgen’
    Ramazan ayını değenlendirdi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.