20-02-2018 | Bugünkü SONHABER
Astsubaya FETÖ gözaltısı Astsubaya FETÖ gözaltısı
‘Bayan kahkaha’ Edirne’deydi ‘Bayan kahkaha’ Edirne’deydi
Yavru köpeklere “yediemin” oldu Yavru köpeklere “yediemin” oldu
Şiir Okuma Yarışması yapıldı Şiir Okuma Yarışması yapıldı
Siyasette ilerlerken geriledik...

2019 genel ve yerel seçimleri yaklaşıyor. Şunun şurasında ne kaldı ki. İlimizin milletvekili eskiden olduğu gibi yine 4 olarak açıklandı. Edirne ve ilçelerine bakıyorum da gelecek seçimlerde bende adayım diyen yok! Acaba biz siyasetçi mi yetiştiremiyoruz sorusunu kendime mecbur olarak soruyorum.

 

Eskiden siyaseti yapacak çok insan vardı. İhtilal ve sonrasında bu siyasetçilerimiz birer birer yok oldu. Birde iş yapacak olan adamı biz Edirne’liler pek sevmeyiz. Sürekli onun paçasından çekip aşağılara, daha aşağılara yani derine en derine çekiyoruz. Proje üreten vekil adaylarına değil, ya delegenin seçtiği yada partinin adayına oy veriyoruz. Ben inanıyorum ki iş yapacak olan adam bağımsız bile olsa iş yapar. Ben siyaseti böyle öğrendim. Bugün mecliste ilimi temsil etsem partimin her dediği karara evet demem. Bile bile sevmediğim bir şeyi bana nasıl evet veya hayır diye söyletebilirler. Bunun için bizim gibi insanlar vekil olamıyoruz. Bu saatten sonrada böyle bir niyetimizde yok zaten. Ben aday olacak kaliteli insan arıyorum.

 

Milletvekili sayımız 4 olduğunda hangi parti ne kadar vekil çıkarır diye hesaplamalar başladı. Bana göre vakit daha çok erken. Çünkü 2002 yılından bu yana aynı hükümet ile yönetiliyoruz. Ben ve benim yaşımdakiler böyle uzun  süreli bir iktidar görmedik. İyi mi? Kötü mü? Bu herkese göre göreceli bir kavram. Başkanlık sistemine göre hesaplamalarda yapmamız gerekiyor. Ne diyor sayın Erdoğan “bize artık %50+1 oy gerekiyor. Yorulan arkadaşlarımız kenara çekilsin” Erdoğan ve ekibi bu %50+1 oyu alabilmek için MHP’yi yanına çekti. Belli ki 2019 seçimlerine tek başkan adayı ile girecekler.

 

Gelelim şimdi Meral Akşener’in kuracağı adı şimdiden kesin olmasa da Milliyetçi Demokrat partiye. Akşener CHP’nin oy alacağı batı illerinde epey oy alacak. Ben balkan kızıyım, Atatürkçüyüm söylemleri batı illerinde epey ilgi görecek. Hatırlarsanız Genç parti lideri Cem Uzan bahsettiğim bu illerde oy patlaması yapmıştı. Akşener Uzan’ın Orta Anadolu’dan ve Güneydoğu’dan alamadığı oyları alabilirse baraj sorunu kalmaz. Akşener’in kuracağı parti Edirne ilinde de oyların dağılımı çok etkileyecek. Hiçbir parti ben 4-0 kazanırım, 2-2 bölüşürüz diye şimdiden hesap kitap yapmasın. 2002 seçimlerinde AK parti bütün memleketin oylarını aldı almasına da Edirne’den Doğru yol partisi ve Genç partinin barajı aşamamasından dolayı bölünmüş hesaplamalarla Ali Ayağ’ı milletvekili anca çıkarabildi.

 

Geçtiğimiz aylarda AK parti milletvekili sevgili ağabeyim Rafet Sezen 2019 seçimlerinde kesinlikle aday olmayacağını söyledi. Bizim kuşağın en eski siyasetçisi olan Sezen’in bir dönem daha bu görevi yürütmesi bence gerekiyor. CHP’de akademisyen milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve işadamı milletvekili Erdin Bircan’ın tamam mı devam mı dediğini hiç duymadığım için tekrar aday olacaklarını görüyorum. CHP’de son seçimden bu yana havlu atmayan çalışan ve isteyen Gürkan Güneser’i unutmayalım. Güneser, bu sefer bir veya ikinci sırayı zorlayabilir. Çünkü CHP’nin üç milletvekili çıkarması yeni kurulacak olan partinin barajı aşıp aşmamasına bağlı. Edirne merkezin adayı olarak kendisini güçlü görebiliriz. Uzunköprü ve Keşan ilçelerinde bu sıralamayı bozacak ben varım diyen bir CHP’li daha göremedik. Uzunköprü’de son olarak Rasim Çakır 2 dönem vekillik yaptı. Her halde belki 30 yıl sonra biri çıkar ben varım diye çıkar siyasetini yapar. Keşan’da CHP’yi bilmem ama yeni kurulacak olan partinin şimdiden iki adayı var gibi gözüküyor. MHP’den istifa eden Mehmet Tolga Akalın ve Gürsel Şimşek’i muhtemel aday olarak görebiliyorum. Vekil aday adayları şimdilik şöyle bir dursun.   Belediye başkanlığı için ise aday bolluğu yaşanıyor. CHP’de Edirne merkez, Uzunköprü ve Keşan’da bir çok insanın aday olacağını duyuyoruz. Edirne Merkez’de Recep Gürkan, Havsa’da Oğuz Tekin, Uzunköprü’de Enis İşbilen’in bence bir kez daha aday gösterileceklerine inananlardanım. Keşan’da Mehmet Özcan aylar önce ben yokum demişti. CHP Keşan’da kimi aday gösterecek, üye veya delege seçimi yapacak bilinmiyor. Benim görüşüm en hareketli ilçe Keşan olacak. Tek değişen başkan Keşan’da olacak. Ha belki Mehmet Özcan fikrini değiştirir adayım der onu bilemem.

 

Yazımızın sonunu toparlarken rahmetli Evren Bulut abim aklıma geldi. Siyaset yaptığım yıllarda kendisini çok takdir ederdim. Şahsi işlere bulaşmaz toplumsal işler ile uğraşırdı. Yaptığı eserler ile çalışan, ürüten çiftçilerimiz hala ekmek yiyorlar. Bize Evren Bulut gibi siyasetçiler gerekiyor. Çünkü Evren abi üstlendiği görevi eşinden, çocuklarından daha ön plana koydu. Zaman zaman bunun pişmanlığını da bana dillendirirdi. Edirne olarak siyasette ilerlemek varken geriledik.

 

Bir an önce iş yapacak vizyon sahibi insanlarımıza sahip çıkalım. Onlara arka çıkıp siyasete girmelerini sağlayalım. Bizleri iyi değil kötü günler bekliyor. 2023 yılından sonra gerçekten güçlü siyasetçilere ihtiyacımız olacak. Önlemimizi bugünden almazsak daha çoook ağlarız…

 

Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle…..

 

GÜNÜN SÖZÜ :

Kötü politikacıları kazandıranlar, oy vermeyen iyi yurttaşlardır.                        

George Jean Nathav

 » TÜM YAZILARI  
11 Ağustos 2017 Cuma, 11:15 YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER YAZILARI
31.01.2018, 10:36 - OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
06.01.2018, 12:16 - 2018’den ne bekliyoruz...
30.11.2017, 13:16 - BÖYLE DOST OLMAZ OLSUN
21.11.2017, 12:11 - SİYASET BÖYLE BİR ŞEY
09.11.2017, 09:02 - HELE BİR YERE ADAY OLDA GÖR
06.11.2017, 10:47 - DOST SEÇME SANATI
22.09.2017, 10:12 - Erikli sahilinden öneriler, şikayetler ve teşekkür
25.08.2017, 11:30 - Oda ve borsa seçimleri Hisarcıoğlu’na açık mektup
18.08.2017, 11:54 - NEREDE BU PARALAR?
11.08.2017, 11:15 - Siyasette ilerlerken geriledik...
Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız   
İSTEMEZÜK LOBİSİ
SONHABER 23 yaşında
ESKİ BİR ÖYKÜ AMA HER ZAMAN YEPYENİ KALMASI MÜMKÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Kazanıyoruz mu yoksa kaybediyor muyuz?
OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
    Şark kurnazlığı
    Bir kemanla 8 çocuk okuttu
    Hız kontrolleri sürecek
    Kılıç, “Kurallara uyalım”
    Ekonomi ve turizm masaya yatırıldı
    ETTDER, Sofya Holiday fuarında…
    Şeker Fabrikaları satılıyor mu?
    S.S. TRAKYA YAĞLI TOHUMLAR TARIM SA
    Yıl sonunda tamamlanması planlanıyo
    AGD Mekke’de toplandı
    Saadet Partisi Kadın Kolları Şehitl
    Bahçeşehir LÖSEV ile bilinçleniyor
    Astsubaya FETÖ gözaltısı
    Vücutlarından şişe şişe içki çıktı
    Paşayeva, “Türk dünyası birlik olma
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.