23-09-2018 | Bugünkü SONHABER
TIR şarampole devrildi TIR şarampole devrildi
Enez’de İlköğretim Haftası kutlandı Enez’de İlköğretim Haftası kutlandı
Meriç'te bağ bozumu Meriç'te bağ bozumu
Kentin son saracına ‘ahi’ payesi Kentin son saracına ‘ahi’ payesi
Erikli sahilinden öneriler, şikayetler ve teşekkür

Bu haftaki yazım Erikli sahilinden fakat ilçemizdeki ilk gündem oda ve borsa seçimleri olduğu için yazımın ilk bölümüne böyle başlayıp, Erikli sahilindeki gelişmeler ve Keşan belediye başkanımıza teşekkür ve isteklerimle sonlandırdım. İnşallah yine beğenirsiniz.

 

Uzunköprü’de bu hafta gündem Uzunköprü Ticaret ve Sanayi odası (UTSO) seçimleri ve Uzunköprü Ticaret borsası (UZTB) seçimleri. Geçmiş yıllarda UTSO ile UZTB seçimlerini aynı gün yaparlardı. Bu sefer işler değişti. UTSO seçimleri 2 Ekim Pazartesi günü,

 

UZTB seçimleri ise 7 Ekim Cumartesi günü yapılacak. Bugüne kadar aynı günde yapılmasının sebebine gelince. Ticaret odasında oy kullanacak olan seçmenlerin büyük kısmı borsa’da da oy kullanıyorlardı.

 

İki kere seçime gidilmesin diye aynı gün içinde yapılırdı. Şimdi ayrı günlerde yapılması neleri değiştirecek bilemiyoruz. Bekleyip göreceğiz. UTSO’da liste çalışmaları başladı. UZTB’de henüz mevcut yöretime liste hazırlığının açıklanmadığını biliyorum.

 

***

 

Geçtiğimiz hafta bir gazetede “Hisarcıklıoğlu 4 yılda 2 kez ilçeye geldi. Geçmiş dönemde acaba Uzunköprü’ye hiç gelmiş mi?” yazısını okudum. Ben ne kadar geldiğini, eski vali Mustafa Büyük ve UTSO başkanı İbrahim Akalın ile tarihi köprünün üzerine çıkıp “ergene kirliliği ülkemizin meselesidir” dediğini, başka bir yıl Uzunköprü’de yemek yerken garsonun üstüne yemek döküp ona gömlek ve kravat alındığını. Yinede emin olmak için kendisine bu soruyu hazırlamıştık. Sormaya bile fırsat olmadan konuşmasında 6 kez geldiğini söyledi. Ne kadar geldiği ise ne önemi var onu da bilmiyorum. Bazı arkadaşlarımızda “sayın Hisarcıklıoğlu iş dünyasının patronu. Uzunköprü’ye 6, Edirne’ye 19 kez geldiğini söylüyor. Biriside çıkıp bize söylesin. Bu kadar gelmiş, bizim için ne yapmış diye. Bir çivi çakmış mı? Ne kadar geldiği, kimin ne kadar getirdiğinin ne önemi var. Bizim için ne yaptığı önemli” diyerek haklı bir soru sordular.

 

***

 

Yine geçtiğimiz haftalarda borsa başkanı Egemen, CHP’ye saldırarak tepkileri üzerine çekmişti. Bu kardeşimiz meselesinde haklı iken haksız duruma düştü. Erikli’de çadır kuran insanlara “sap” gibi kelimelerle, CHP’ye çirkin sözlerle kendi kimliğini de ortaya koymuş oldu. Bu sahiller TC vatandaşı olan herkese açıktır. Bende onun gibi bir sürü erkek gelip evimin önünde çadır kursun istemem. Adamın hotel tutacak, ev kiralayacak parası olsa, her halde çadırda kalmaz. Böyle yapıyorlar diye hiçbir zamanda hakaret etmem.

 

Gelelim bu zatın yazdığı “işte CHP zihniyeti bu” sözüne. CHP’nin logosu olan 6 ok, Laiklik, Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik, Devletçilik ve Devrimcilik simgelerini taşır.

 

Adı halkçı olan bir parti nasıl halkı bu sahillerden insanları kovsun sen rahat edesin diye. Belediye, Valilik, kaymakamlık, jandarma ile beraber hareket ederek belli bir alanda çadır kurulacak alan yaratabilmek için projeye sunabilir. Bu yazıyı hazırlarken Erikli’de sahile yakın bir evi olan arkadaşım geldi. Oda çadırcılardan şikayetçi. Neden? diye sordum. Verdiği cevaplar oldukça mantıklıydı.

 

Ben kendisine hiç bu çadırcılar ile kavga ettinizmi? diye bir soru sordum aldığım yanıtı aynen aktarıyorum “hayır  hiç kavga etmedik. Çünkü gerek görmedik. Jandarmaya telefon ettik. Jandarma “bu bizim işimiz değil. Biz asayiş kısmına bakıyoruz” dedi. Sonra zabıtayı aradık. Zabıta bu çadırcı misafirleri toplamaya çalıştı. Bizim en büyük şikayetimiz ise bu arkadaşlar bütün pisliğini sahile bırakıyor. Üstünü başını olduğu yerde çıkarıyor. Bir insanın suç işlememesi bugüne kadar büyük bir şans”

 

Sahildeki tüm olumsuzlukları CHP’ye mal eden bu kardeşimize ilk tepki Recep Gürkan’ın milletvekili iken danışmanı olan, CHP il yönetimi üyesi Ediz ÜN’den gelmiş. Ediz bana gelene kadar bu konuyu bilmiyordum.

 

Abi baksana bana verdiği cevaba deyince okudum. Benim şahsımla alakası olmayan bir konuda “Adnan ağbine malzeme çıkardın” yazısını yazmış. Adnan abin kadar başına taş düşün emi. (şaka şaka biz yinede sana kıyamaz. Nede olsa kasabanın insanısın) Daha sonra CHP’nin 9 Eylül kutlamalarında ilçe başkanı İnanç Sülüş CHP zihniyetini kendisine kibarca gönderme yapmış. Öğrenmiştir inşallah Egemen efendi.

 

Ha bu arada ben CHP üyesi falan değilim.

 

Şu an üye olduğum parti yok. CHP’nin borazanlığını yapıyor diye sakın düşünmeyin. Bu zat benim adımı karıştırdığı diye bu yazıyı yazdım. Bir kez daha söylüyorum. Çadırcılardan zahmeti olan bu zat, haklı iken haksız duruma düştü. Belki de haklı olduğu ilk konu bu idi. Onu da beceremedi. Şimdi aklıma geldi. Bu kardeşimiz MHP için yine sosyal medya’da “siz istepnesiniz” demişti. Yıllar onun haklı olduğunu gösterdi diyenlerde var.

 

Benim aklımın almadığı bir konu ise ne MHP teşkilatından nede CHP ilçe örgütünden bu arkadaşa bir kınama gelmedi. Çok ilginç değil mi?

 

***

 

CHP Keşan belediye başkanı Dr. Mehmet Özcan’a bu vesile ile teşekkür ediyorum. Yıllardır sahillerde sivrisinek ile güzel mücadele yaptı. Sivrisineksiz bir yaz geçirdik. Erikli’de kışın başından sonuna kadar, metruk evler dahil en küçük bir su birikintisine bile müdahale ettiler. Çöplerimiz günde en az 3 kez alındı. Kooperatif ile güzel bir yardımlaşma sürdürüyor. Ücretsiz konserler düzenliyor, beğeni alıyor. Tabi bu kadar teşekkürden sonra başkan’dan istekleri ve şikayetlerimde var. Erikli’de beğenmediğim konuları sizlerle paylaşıyorum.

 

1- Mecidiye sahili bitiminde, Erikli’ye girerken baraka ve çadırlar hiç güzel görüntü vermiyor.

 

2- Erikli girişinde hiçte hijyen olmayan bir sürü büfe var. İnsanlar zehirlenecek diye korkuyorum.

 

3- Mısır satıcıları. Suyu nerden aldığı bile bilinmiyor. Karın ağrısı çeken yüzlerce insana rastladım.

 

4- Günü birlikçiler için uygun yer bulup, çadır kurma alanı,  tuvalet ve duş ihtiyaçlarını karşılayacak yerler yapılması,

 

5- Arıtmadan gelen hiçte hoş olmayan kokular, 6- Kooperatifin fes edilerek belediyeye devredilmesi,

 

7- su sorununun tamamen çözülmesi..

 

Bu yıl bahar ayından itibaren sular çamur gibi, siyah renkli ve tuzlu aktı. Ne yemeğe, nede sebze meyve yıkamaya cesaret edemedik. Bence Erikli’de en büyük sorun iki başlı  yönetim. Kooperatifin kurulması ve bugüne kadar gelmesi bizim için iyi oldu. Ancak büyüyen ve gelişen Erikli’ye gerçek belediye hizmeti gelebilmesi için 2019’da Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nin 30 yıllık süresinin dolduğunu biliyoruz. Bu sürenin uzatılmayıp kooperatifin tamamen fes edilmesi gerekiyor. Bunu da Erikli sahilinde evi olup, kooperatif üyesi olanlar yapacak.

 

Biz istemezsek belediye niye alsın.

 

Bu konuları sizlerle aktarmaya çalışırken aklıma yeni okuduğum bir fıkra geldi.

 

***

 

İnek ve eşek ait oldukları bahçede canları sıkılmış biraz doğayı gezelim demişler. Çimenlik bir alana geldiklerinde İnek “ne güzel yemyeşil çimenler. Karnımızı doyuralım” der. Eşek’te cevap verir “neresi yemyeşil. Baksana kıpkırmızı çimenler” cevabını vererek tartışma başlatır. İnek ve eşek başlarlar kavgaya. İşin sonu ormanın hakimi aslan kral’a  kadar varır. Aslan kral inek’e sormuş “neden kavga ettiniz” diye. İnek “aslan kral yemyeşil çimenlere eşek kıpkırmızı” dedi. Bu sefer aslan kral eşek’e sorar “neden kavga ettiniz” eşek cevap verir “aslan kralım çimenler kıpkırmızıydı. İnek yemyeşil diye iddia ediyor” deyince aslan kral kararını verir. İnek beş yıl hapse mahkum olur, eşek beraat eder. İnek hemen söze girip “aslan kralım. Sizde biliyorsunuz ki çimenler yeşil” deyince aslan kral ”biliyorum çimenler yeşil olur, ama sen eşekle tartıştın diye bu cezayı aldın” cevabını verir...

Siz onu anladınız değil mi?

 

Bazı konuları tartışırken kiminle tartıştığımızı bilmeliyiz. Yoksa aslan kral 5 yıl bize de ceza kesebilir.

 

Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle…..

 

GÜNÜN SÖZÜ : Mey biter saki kalır. Her renk solar haki kalır. İlim insanın cehlini alsa da, hamurunda varsa eşeklik; baki kalır. (Anonim)

 » TÜM YAZILARI  
22 Eylül 2017 Cuma, 10:12 YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER YAZILARI
10.08.2018, 12:32 - ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
21.06.2018, 14:50 - RAMAZAN DAVULCUSU SİYASETÇİLER….
31.05.2018, 09:37 - SEÇİME 24 GÜN KALA ŞARKILARDAN FAL TUTTUM İKİMİZE KAÇ KERE?
18.05.2018, 10:10 - GAVUR PARASI
03.05.2018, 11:43 - HANGİ İTTİFAK KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARIR
31.01.2018, 10:36 - OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
06.01.2018, 12:16 - 2018’den ne bekliyoruz...
30.11.2017, 13:16 - BÖYLE DOST OLMAZ OLSUN
21.11.2017, 12:11 - SİYASET BÖYLE BİR ŞEY
09.11.2017, 09:02 - HELE BİR YERE ADAY OLDA GÖR
Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız   
ISINMA TURLARI
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx