23-10-2018 | Bugünkü SONHABER
Tuğra’da yüzde 10 indirim  Tuğra’da yüzde 10 indirim 
Çocukların dinozor ilgisi Çocukların dinozor ilgisi
Trakya Ragbi 2’de 2 yaptı Trakya Ragbi 2’de 2 yaptı
Muhtarlar Günü kutlandı Muhtarlar Günü kutlandı
2018’den ne bekliyoruz...

2017 yılı hem ülkemiz hem de ilimiz açısından hiçte iyi geçmedi. Esnaflarımız, emeklimiz, işçimiz, memurumuz enflasyon karşısında bütçesini ayarlayamadı.

 

Bu yıl üreticimiz açısından bereketli bir yıl olması bizleri sevindirdi. Gırtlağına kadar olan borçlarının biraz olsun azaldığını duymak, bizi sevindirdi.

 

Suriye’de çıkan savaş bizi geçtiğimiz yıl yine krize soktu. Kudüs meselesi, KHK’dan çıkan kararlar. Hangisini sayayım ki. Biz şimdi bırakalım ülkemizi aklımızın yettiğince tarihi Uzunköprü’ye bakalım.

 

Uzunköprü’lülerin 2018 yılından beklentileri belli. Ticaret ve Sanayi odası tarafından takip edilen OSB bize ne getirecek. 1970 yıllarında ekonomisi iyi olan bir Uzunköprü’yü nasıl eski haline getirebiliriz?

 

Kavacık Köyü Ardıç Bayırı mevkiinde 75 hektar alan üzerine kurulacak Organize Sanayi Bölgesi kurulması işlemleri şimdilik iyi gidiyor. Maalesef 1994 yılından beri bir türlü gelişemeyen başta yeri, su, ulaşım  ve enerji gibi ihtiyaçlar açısından dezavantajlı konumu olan Edirne OSB nin bu durumu bir kayıp. Keşan 1997 yılından beri OSB hayalini henüz gerçekleştirememiştir. Bizim OSB için Yer seçimi, ulaşım ve enerji hatları ve arıtılmış proses suları deşarjı açısından uygun. Meriç’ten Ergeneye aktarılacak suyun pompajla Kavacık göletine depolanmasıyla tedarik edileceği söyleniyor. Kavacık göleti yükseltilerek depolama hacmi arttırılarak hem sulama sahası arttırılmış olacak hemde OSB için gerekli su temin edilmiş olacak. Sıkı tutulur ve oluşturulacak becerikli bir müteşebbis heyetle Uzunköprü OSB kısa zamanda başarılı olabilir.

 

Çiftçilerimizin merakla beklediği lisanslı depoculuk ise şimdilik sözde duruyor. Uzunköprü ticaret borsasının yemek yemek ve gezi düzenlemekle ün sahibi olan başkanı 25 Haziran 2016 günü yaptığı açıklamada bu iş tamam dedi ama bir arpa yol bile yol alamadı. Edirne Ticaret borsasından sonra şimdi İpsala’da lisanslı depoculuk tesisi kuruluyor. Aldığım bir habere göre Uzunköprü Ticaret borsası bu işe sarılmayınca iş Tarım Kredilere kalmış. Eh böyle kendi işinde bile başarısız birini başa getirirseniz ne bekleyeceksiniz ki! Bütün harcadığın parayı üreticiden kazanırsın, hizmet vermezsin.

 

Büyük umutlarla başladığımız Çakmak barajının durumu ortada. Keşan Hamzadere barajı Sulaması projesinde yüzde 70 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. Çakmak barajı ise daha yolun başında. Meriç-Ergene iletim hattı ise bitmesine rağmen bir türlü faaliyete giremedi. Bu proje ile Ergene ovasını tekrar eski haline kavuşturma imkanımız varken bu tesisin neden açılmadığı ise merakını koruyor.

 

Uzunköprü’lülerin merakla bekledikleri bir proje ise doğalgaz. Bu yıl içinde olacağı söyleniyor. Ancak ana boru döşemesi bile başlamadı. Doğalgazın ana boru hattı gelse bile şehir içine gelmesi ne kadar sürer Allah bilir. Ben en azından bu projenin 5 yılı var diye düşünüyorum.

Uzunköprü’nün en büyük sorunu içme suyu olduğunu biliyoruz. Kanser yapan Aspes boruları artık tamamen hayatımızdan çıkarıldı. 170 km. yeni boru hattı döşendi. Belediye başkanı Enis İşbilen bu işlerin bir yıl içinde biteceğini söyledi ve bir yıl içinde bitti. Kendisine teşekkür ediyoruz. Abone bağlantı işlerinin Nisan ayının sonuna kadar biteceğini duyduk. 7/24 saat kesintisiz bir su beklentisi Uzunköprü’de büyük sevinç uyandırdı. Nisan ayında bu rüyamıza kavuşacağız.

 

2 yıldan buyana Uzunköprü’de yeni devlet hastanesi, Adliye sarayı ve hükümet birası yapılması için çalışmalar var. Ancak somut bir şey henüz göremedik. Devlet hastanesi için Uzunköprü-Keşan çıkışındaki eski cephaneliğin olduğu yer temin edildi. Yerin ne kadar uygun olup olmadığı ise hala tartışılıyor. Adliye ve hükümet konağımız miladını doldurdu. Yer arayışları bir sonuç verdi ise bu yıl içerisinde hem adliye sarayının hem de yeni hükümet binamızın yapılması bekleniyor.

 

Uzunköprü belediyesinin Kavak mahallesinde yapmak istediği yeni terminal mahkemelik oldu. Mahkeme sonuçlarının bir an önce bitmesini ve terminal binamızın yapılmasını dört gözle bekliyoruz.

 

Eksikleri ile ünlenen atık su projesinin tamamlanması ise en büyük arzumuz.

 

Uzunköprü belediyesinin Çöpköy yolu üzerindeki kumluca mevkiinde Ördekli göl projesi var. İhalesi yapılmış. Trakya’da eşi benzeri olmayan Ördekli Göl projemizin bu yıl hizmete girmesi bekleniyor. Pazar yeri projesi bu yıl yine ilçe gündeminde olacak. Başkan yeni ve modern bir Pazar yerinin hazırlandığını söylemişti. İş finans bulmaya kaldı.

 

Evet bizim gazeteci olarak tespitlerimizden bazıları bunlar. Uzunköprülülerin hiçte olmayacak beklentileri yok. Bahsi geçen beklentilerin çoğuna başlanıldı. Biz bitmesi için yeniden gündeme getirdik. 2018 yılının bu ilk haftasında sizlere güzel bir yıl geçirmenizi diliyorum.

 

Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle…..

 

GÜNÜN SÖZÜ : Gayret göstermeden ümit etmek bir hatadır; ama ümit etmeden gayret göstermeye kalkmak da kendi kendimize söylediğimiz, en kötü yalandır.  (Alain)

 » TÜM YAZILARI  
06 Ocak 2018 Cumartesi, 12:16 YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER YAZILARI
10.08.2018, 12:32 - ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
21.06.2018, 14:50 - RAMAZAN DAVULCUSU SİYASETÇİLER….
31.05.2018, 09:37 - SEÇİME 24 GÜN KALA ŞARKILARDAN FAL TUTTUM İKİMİZE KAÇ KERE?
18.05.2018, 10:10 - GAVUR PARASI
03.05.2018, 11:43 - HANGİ İTTİFAK KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARIR
31.01.2018, 10:36 - OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
06.01.2018, 12:16 - 2018’den ne bekliyoruz...
30.11.2017, 13:16 - BÖYLE DOST OLMAZ OLSUN
21.11.2017, 12:11 - SİYASET BÖYLE BİR ŞEY
09.11.2017, 09:02 - HELE BİR YERE ADAY OLDA GÖR
Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız   
BAL VE PARMAK
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Sedefçi iddialı
    Tıp Fakültesi’ne personel alınacak
    Kuyumculara yaramadı 
    2 bin 500 araç denetlendi
    Trakya Ragbi 2’de 2 yaptı
    AK Parti’den Gazeteciler Bayramı zi
    ‘Paris Anlaşması onaylansın’
    Engellilerin hayatını kolaylaştırac
    Enez-Keşan yolu ne zaman ‘yol’ olac
    Tuğra’da yüzde 10 indirim 
    Çocukların dinozor ilgisi
    Anket bugün başlıyor
    Prof. Dr. Sarıdoğan emekliliğe uğur
    Trakya Projelerine büyük ilgi
    Bulgar sosyal çalışmacılar Edirne'd
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx