22-10-2018 | Bugünkü SONHABER
Muhtarlar Günü kutlandı Muhtarlar Günü kutlandı
Köy Konağı hizmete açıldı Köy Konağı hizmete açıldı
Eğitimde işbirliği protokolü Eğitimde işbirliği protokolü
Üniversite cebe girdi Üniversite cebe girdi
2018’E

Herkes tek bir hayatı olduğunun ve bir gün sona ereceğinin farkında mı?

 

Umutlar yükledik yine bir yıla. Kimi piyango biletine ikramiye çıktı, kimi kahretti şansına. Oysa en büyük piyangoyu yani yaşama şansını yakalamışız, embriyo olmayı kazanarak. Sayfaları doldurmak biraz şans biraz kader ama asla olmamalı keder. Elinde değil insanın kayıplarına yanmamak, onlarla geçirilen zamanı üzüntüyle anmamak. Asıl olan “Ne güzel çakışmış yolumuz birlikte mutlu anılarla doldurmuşuz zamanı” diyerek akil olmak..

 

Kişisel olarak, 2017 hayatımın en güzel yıllarından biri oldu. Giderayak bir kızım daha ailemize katıldı, gönül tahtına oturdu. Tüm evlatlar gibi onların da saadetleri daim bahtları açık olsun. Hastalıklar var tabi onlar sağlığımızın zekâtı acil şifalar versin rabbim, başka elem keder vermesin. Genelinde güzellikle geçirebildik zamanı, katkısı olan aileme dostlarıma teşekkür ederim size de vesvesesiz pozitif günler dilerim.

 

2017’den yorgun mu çıktım? Dün twitterda okudum; “Biz ‘hayır’ demeyi, ‘işim var’ demeyi, ‘olmaz’ demeyi beceremeyen insanlarız… Yorgunluğumuz bitmez bizim” demiş La Edri… Büyük önderim Atatürk’ün dediği gibi dinlenmemek üzere yola çıktığım için yıllar beni yoramıyor, ben yılları eskitiyorum.

 

Yılbaşı kutlama felsefem çocukluğumdan bu yana değişmedi. Umut sevinç mutluluk üçgeninde kutlarım katılabilen aile bireylerimle. Çam ağacı ve evi süslemem güncellendi ama yeni yıl beni uykuda yakalayamadı daha.  Saat 24 olduğunda, iyi dilekler fısıldarız yanı başımızdakinin kulağına, ardından sarılırız telefona iyi dileklerimizi sunmak için uzaktakilere. Yeni yılı ilk kutlayan ülke Yeni Zelanda’da atılan havai fişekler ile başlar coşku Amerika ve Kanada’ya kadar uzar, tüm insanlık bayram eder mutlulukla şarkılar söyler birbirine gülümseyerek bakar. Başka evrensel bir gün yok ki... Biz bayram kutlarken başka milletin yas günü olabiliyor ya da onlara hiçbir anlam ifade etmiyor. Aynı şey bizim için de geçerli. Nezaketen tebrikleşiyoruz ama dilimiz, dinimiz, doğum, evlilik günlerimiz aynı değil. Keşke yeryüzündeki tüm insanların katıldığı birçok sevinç günü yaratabilsek. Yeni yılın gelişini sevinç sevgi kardeşlikle karşılayabilirsek barışı yakalarız. Mutlu olabilmek için çok geniş olanaklara sahip insanoğlu mutsuzluğu niye kendine yoldaş edinsin? Vücudumuzun temel taşı oksijense ruhumuzun temel taşı da umutmuş. Umut verme imkânı varken neden yasak, korku getirilsin?

 

İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç ne güzel açıklamış: “İslam’da yılbaşı kutlamak haram değildir. İslam mutluluk dinidir. Hediyeleşmek sünnettir. Arkadaşlarınıza, çocuklara hediyeler verin. Garipleri, mazlumları sevindirin. Eğlenmek, eğlendirmek, gülmek güzeldir. İnsanlara tebessüm etmek ibadettir. Yalnızca abartı ve taşkınlıktan kaçının. İslamcılar Noel Baba'ya niye düşman anlayamıyorum. Yahu adam sırtında torba ile çoluğa çocuğa hediye dağıtıyor. Bunun neresi İslam'a aykırı? Tam tersine İslam elinizdekileri paylaşın diyor. Noel Baba figürü üzerinden hediyeleşme kültürü aşılanmak isteniyor. Ne var bunda? Ne büyük kötülüktür insanların sevinme ve mutlu olma hakkını ellerinden almak...”

 

Eskimeye başlayan yeni yılımız dünyamıza barış şarkıları söyletsin, ülkemize bereket tohumları eksin. Ailenize saadet, bedeninize sıhhat, 2018 de geçsin rahat :)» TÜM YAZILARI  
11 Ocak 2018 Perşembe, 11:02 YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER YAZILARI
15.07.2018, 13:18 - ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
19.06.2018, 10:01 - BABAM DEYİNCE AKLIMA…
14.05.2018, 11:14 - ANNELER MELEKTİR
05.05.2018, 19:37 - HIDRELLEZ
09.03.2018, 16:37 - KADINLAR GÜZEL BİR DUADIR
14.02.2018, 11:21 - ESKİ BİR ÖYKÜ AMA HER ZAMAN YEPYENİ KALMASI MÜMKÜN
09.02.2018, 10:54 - NAM SALMIŞ EDİRNE BADEMİMİ GERİ İSTİYORUM
11.01.2018, 11:02 - 2018’E
19.12.2017, 11:12 - HAZIRLIKSIZ
20.11.2017, 12:21 - DÜNYA EVİNE GİREN ONURUMA
Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız   
BAL VE PARMAK
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Polis tek tek aradı
    Ordulu Yılmaz’dan iddia
    Kılavuz, “FETÖ ile birlikte hareket
    Edirne’de konut satışında patlama
    Eğitim İş, “Öğrenci andı başlamalı”
    TGF’ye deklarasyonla uyarı 
    “Şehrimizin tarihi dokusu bozulmama
    Öğrenci andının başlamasına destek 
    Bölgesel ASKOM toplantısı yapıldı
    Tuncaspor iddialı geliyor
    Asılsız çağrılar ve kazalar masasa
    More Care Projesi için bir araya ge
    TIR kuyruğu uzadı
    Bulut, “Edirne’yi Bulgarlardan Kuşç
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx