25-05-2019 | Bugünkü SONHABER
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar
Mezuniyet coşkusu yaşadılar Mezuniyet coşkusu yaşadılar
Lastik botta 27 göçmen yakalandı Lastik botta 27 göçmen yakalandı
Trafik kazası; 2 yaralı Trafik kazası; 2 yaralı
OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN

Geçtiğimiz hafta yazdığım “toprak değil, tapu lazım” köşe yazıma büyük bir beğeni ve yorumlar aldım. Teşekkür ediyorum.

 

Her zaman yorumlarınızı bekliyorum. Bugünkü yazımız Uzunköprü Organize sanayi (OSB) Bazı kesimler Uzunköprü belediyesi neden bu projeye ortak olmadı? sorularına cevap ararken, bende neden Uzunköprü Ticaret borsası bu projeye ortak olmadı?

 

Yoksa yasal bir engel mi var?

 

Neden başka STK’lar bu işe sahip çıkmadı? Neden 7 üyenin 7’sine UTSO balıklama atladı? Uzunköprü belediyesi bu yönetimde olsaydı OSB yarın açılacakmıydı?

 

Veya belediye olmadığında OSB olmayacak mı? sorularına cevap arayacağım.

 

Birde 1994 yılında başlayan ve hala dolmayan Edirne OSB’sini tartışacağız.

 

Yaklaşık bir aydır Uzunköprü OSB’si ile yatıp kalkıyor, Belediye başkanı neden yönetime girmemiş? Diye havanda su dövüyoruz. OSB’ye kimse karşı değil. Yeterli başlasın, bitsin ve talep görsün. En çok tartışılan konu ise Uzunköprü belediyesinin para verip yönetime girmemesi. Aklım erdiğince bunu size bir anlatayım, Edirne valiliği müteşebbüs heyet oluşturuyor.

 

Bu yönetime girecek olan kişi sayısını da 100 bin tl. olarak açıkladılar.  OSB’nin 7 kişilik sivil yönetimine Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası talip oldu ve girdi.  UTSO’dan başkan Ercan İhtiyar, meclis başkanı İsmail Şenbaş, meclis üyesi Selma İhtiyar ve Yaşar Berber,  yönetim kurulundan Ali İhsan Akıncı, Şerafettin Çakır ve Gökmen Şenuz. Valilik kontenjanından da Nedret Akbulut  ile Halil İbrahim Bulak denetleyici olarak yönetime girdiler. UTSO bu yönetime girmek için 700 bin lira kasasından ödedi. Bende yıllarca bu kurumun içerisinde bulundum.

 

Odamızın böyle bir parası yok. Benimde içinde bulunduğum yıllarda meclisimiz Hasanpınar yolu üzerinde devletten 200 dönümün üzerinde bir yer aldı, Buraya ilçe ekonomisine destek olmak, ceviz ticaretine öncü olmak için ağaçlar diktik. Bugünkü mevcut yönetim zarar ediyor gerekçesi ile bu araziyi 500 bin tl. gibi bir fiyata sattı. Satılan bu arazinin parası ile yine ilçe ekonomisine katkıda bulunacak bir projeye ortak oldu. Burada bir sorun yok. UTSO bu araziyi satmasaydı OSB’nin yönetimine en fazla iki üye ile girebilirdi. Demek ki ne kadar üye o kadar para demek. Uzunköprü belediyesi şimdi bu yönetimde olsa ne olur? Edirne OSB’sinde Edirne belediyesi, Lalapaşa belediyesi, Süloğlu belediyesi mi varda bizim belediye olsun. (Edirne OSB’nin internet sitesine baktım yoktu) Belediye başkanımız bir hukukçu. Önüne gelen tüm yazıları okur, kararlarını ona göre verir. Yaklaşık 9 yıldan bu yana hiç yanlış bir karar verdiğini görmedik. Hem kurumunu hem de siyasi arkadaşlarını korudu. Belediye olarak biz bir kuruş bile veremiyoruz diyorsa bu doğrudur. Niçin kurcalıyorsunuz bilmiyorum.

 

Mücavir alan dışında gerçekleşen bu olaya belediyeler nasıl para verir onu da anlamış değilim. Uzunköprü belediyesi  önümüzdeki aylarda inşaatı başlayacak olan OSB için ne kadar araç, gereç, ne kadar insan yardımı yapacağını biliyormusunuz? Bilemeyiz de. Belediyemiz, arazinin düzlenmesi, kanalizasyonu, yolları için elinden ne gerekiyorsa yapacağını biliyorum. Ama sizler bu işi belediye istemiyor diye kurcalarsanız küstürürsünüz. Çocuğu doğmadan öldürürsünüz. Hiçbir il ve ilçede belediye katkıları olmadan bu işler kendiliğinden olmaz. Belediyeler bizim milyonlar harcadığımız yerde ufak bir katkı ile bu işleri yapar. Biraz zengin düşünün. Kasaba siyasetini bırakın.

 

BORSA NİYE YOK?

 

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi odası 7 üye ile,

 

il genel meclisi 2 üye ile Uzunköprü Organize sanayi bölgesini temsil ediyor.

 

Peki Uzunköprü’de en çok gelire sahip Uzunköprü Ticaret borsası neden bu yönetimde yok? Bunu niye konuşmuyorsunuz?

 

Uzunköprü Ticaret borsası ile ticaret odası aynı kurumun yani TOBB’un birer kuruluşu. Bende araştırmadan bu yazıyı yazsaydım. “işte borsa niye yok? köylüden, tüccardan topluyor paraları, yemek yiyor. Ama böyle bir önemli konuda kaçıyor” derdim. Ticaret borsası yönetiminden Orhan Gür arkadaşım ile bu konuyu görüştüm. Sayın Gür “kurulacak olan OSB tarımla alakalı olmadığı için yasal olarak biz müteşebbüs heyete giremedik. Yasa engel olmasaydı girerdik” cevabını verdi.

 

Uzunköprü belediyesi ile aynı durumda olduklarını görüyoruz.

 

EDİRNE OSB NE DURUMDA?

 

Edirne OSB 1994 yılında kuruldu. Gırtlağa kadar borç içinde idi. 2002 yılında iktidara gelen AK partinin Maliye bakanı rahmetli Kemal Unakıtan işe el attı ve OSB özel idareye devir edilerek borç batağından çıktı. Hala bu OSB’de parsellerin yarısı faaliyet gösteriyor. Uzunköprü OSB’side benim hesaplarıma göre en az 5 yıl altyapısı sürer. Ve bu iş için bırakın belediyeyi rahmetli Kemal abi gibi güçlü bir siyaset adamına ihtiyacımız var. Edirne  OSB 1994 yılında kuruluyor ve bugün yıllardan 2018 yani üzerinden 24 yıl geçmiş. Hala yarı yarıya faal durumda. İyice araştırmak istiyorsanız Edirne OSB sitesine girip inceleyebilirsiniz. Hayal görmeyi bırakın. Bu iş başlamış. Sizde bir uçundan tutun 24 yıl yerine 14 yılda bitirelim.

Müteşebbüs heyete kimin girdiği önemli değil. Önemli olan gelecek yıllardaki yönetimdir. Çünkü bu yönetim OSB’nin çalışması için olağan üstü bir lobi sergileyecektir. Şimdi OSB’nin bugünkü durumu sadece inşaatla ilgili.

 

TARIM ALETLERİ İMALAKÇILARI DESTEK BEKLİYOR

 

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi odasının OSB için verdiği mesai çok güzel. Yaptığı parasal yardımda çok güzel. Ancak ilçemizin hali hazırda bulunan imalatçılar için bugüne kadar önemli bir atılım göstermemesi geçtiğimiz hafta enine boyuna tartışıldı. Uzunköprü’lü tarım aletleri imalatçıları kendi çabaları ile yurt dışına ihracata yönelik üretim yapıyorlar. Bu arkadaşlarımıza Uzunköprü belediyesi söz verdi. Ancak en büyük girişimi UTSO yapar. Başkan Ercan İhtiyar, işi dolayısıyla bu ilçe ekonomisi açısından önemli toplantıya katılamamış. En kısa zamanda bu arkadaşlarımızla UTSO toplantı odasında dökümanlar hazırlayarak ihracatta yaşanan sorunları çözmesini bekliyoruz. Bir firmamız kendi çabaları ile 18 milyon dolarlık bir iş almış. Neden diğer arkadaşlarımıza UTSO olarak arka çıkıp milyon dolarlık işleri  ilçeye getirmeyelim.

 

Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle…

 

GÜNÜN SÖZÜ : Nasibin de varsa alırsın karıncadan bile ders. Nasibin de yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters.

 

Güzeli güzel yapan edeptir, edep ise güzeli sevmeye sebeptir... (MEVLANA)

 » TÜM YAZILARI  
31 Ocak 2018 Çarşamba, 10:36 YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER YAZILARI
20.05.2019, 10:33 - Kurumsal Vatandaşlık
15.05.2019, 12:13 - Uzunköprü’nün yarınları
29.11.2018, 10:45 - OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
08.11.2018, 10:47 - Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!
10.08.2018, 12:32 - ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
21.06.2018, 14:50 - RAMAZAN DAVULCUSU SİYASETÇİLER….
31.05.2018, 09:37 - SEÇİME 24 GÜN KALA ŞARKILARDAN FAL TUTTUM İKİMİZE KAÇ KERE?
18.05.2018, 10:10 - GAVUR PARASI
03.05.2018, 11:43 - HANGİ İTTİFAK KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARIR
31.01.2018, 10:36 - OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız   
TEKLİFİ KİM YAPAR
SONHABER 23 yaşında
ANNELER HERKÜLDEN GÜÇLÜ
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Kurumsal Vatandaşlık
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Oyun oynayarak ders yaptılar
    Gençler iklim grevinde
    Mezuniyet coşkusu yaşadılar
    Turisti kandırana af yok
    Tren seferleri ekonomiye katkı sağl
    Uzunköprü Çalıştayı yapıldı
    Teknolojiye direnen ‘Kosa Ustaları’
    Ülkü Ocakları’ndan sert tepki
    Ramazanda rağbet baklavaya
    Liseliler sordu, Rektör yanıtladı
    Bitirme çalışmalarını sundular
    Gürkan, tecrübelerini paylaştı
    Yüzü elektrikli yatakla güldü
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.