24-06-2018 | Bugünkü SONHABER
Edirne'nin "sağlık üssü" İlgi odağı Edirne'nin "sağlık üssü" İlgi odağı
Gurbetçiler yollarda Gurbetçiler yollarda
Olimpik Yüzme Havuzu açıldı Olimpik Yüzme Havuzu açıldı
Enez festivali renkli geçecek Enez festivali renkli geçecek
Çocuklarda Yeme Problemi

Ebeveynlerin en çok şikâyet ettiği konuların başında beslenme gelir. Beslenme yetişkinler de olduğu gibi çocuklarda da aslında fizyolojik bir ihtiyaçtır. Ancak beslenme ortamı sağlıksız olduğu takdirde bu ihtiyacın giderilmesi adına yaptırımları genellikle ebeveyn uygular. Halbuki çocuğun bedenini dinleyip kendi başına yemesine pek fırsatı olması gerekmektedir. Sürekli tablet ve telefon gibi dış etkenlerle yemek yedirilmeye çalışılmıştır. Fakat bu tutum çocuk da yemek yeme durumunu göstermemektedir. Aslında her şey bebeklikten başlar. Yeni doğan bebek acıkır. Acıkan bebek mızmızlanır. Mızmızlanan bebeğin karnı doyunca rahatlar. Böylece bebek normal beslenme düzenini oluşturur. Anneler artık bebeklerini tanır ve çıkardıkları seslerden karınlarının acıkıp acıkmadığını rahatlıkla ayırt ederler. Bazen de anneler panik halinde olup her ağladığı sinyali acıkma olarak algılayıp beslemeye çalışırlar. Bu durum bebeğin doyması değil annenin tatmin olması üzerine dönmüş olur.  Özetle bebeğin doğru beslenme düzenini oturtması için annenin tutumu ve doğru besin eşleşmesidir.

 

Çocuklarda yemeğin miktarı 100-300 gram arasında değişiklik göstermektedir. Tabi ki miktar kadar önemli olan bir diğer durum da yemeğin çocuğun önüne koyuluş şeklidir. Yemek yemek bireysel gerçekleştirilmesi gereken bir durumdur. Elinizde tabak, kaşık çocuğun peşinde ya da tv ve tablet karşısında açtırdığınız ağıza soktuğunuz kaşık ile ilerleyemez. Evet yemek yedirmiş olabilirsiniz ama beslemiş olamazsınız.

 

BESLENME SORUNLARI

 

Çocuğa ilişkin beslenme sorunlarının alt yapıları çeşitlidir. Gerçekten de fizyolojik bir sıkıntısı olabilmektedir. Bunlar; yemek borusu, sindirim sistemi sorunları olabilir. Bu sorunlar herhangi bir uzman desteğiyle aşılabilecektir. Diğer bir beslenme sorunu ise sık görülür ve değişimi zor olabilir. Bunlar; beslenmeye ilişkin olumsuz tutumlar.

 

DOĞRU BESLENMEK İÇİN NE YAPMALI?

 

 1. Bebek ya da çocuk acıktığında beslenmelidir. Bu onun kararıdır.
 2. Yemek yerken odaklandığı şey sadece ‘yemek’ olmalıdır. Bu yüzden dikkat dağıtıcı materyaller (tablet, oyun, tv vb.) kesinlikle olmamalıdır.
 3. Bebeklik döneminde ağız yoluyla öğrenmeleri aktif olduğundan besinle ilgili her şeye dokunup, ağzına götürmesine izin verilmelidir.
 4. Erken yaşta sağ-sol kavramına bakılmaksızın kaşık tutmaya alıştırılmalıdır.
 5. Ağzını açması için kandırmalar ya da tehditler son derece yanlıştır.
 6. Yemek masasında tabağını sürekli kontrol etmemek gerekir.
 7. Çocuklarda midelerinin alabileceği kadar yemelidir. Amaç doymaktır. Anneler kendi miktarları kadar yemelerini beklememelidir.
 8. Dengeli beslenme amaçlanmalı ama besin seçimlerine de saygı duyulmalıdır.
 9. Yemek konusunda rol model olunmalıdır. (anne ya da baba kereviz yemezse, çocuktan da yemesi beklenememelidir.)
 10. Yemeğini güzel yediğinde güze sözlerle motive edebilir; sağlıklı atıştırmalıklar ile ödüllendirebilirsiniz.
 11. Yemek masasının hazırlanmasında ve yemek bitiminde masanın toparlanması için çocuğunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Bu ona sorumluluk duygusunu aşılarken bir an önce yemeğin sonuna ulaşıp görevini yerine getirmesini sağlayacaktır.

 

YANLIŞ BESLENME NASIL ÖNLENİR?

 

Anne ve baba gebelik döneminden itibaren doğru beslenme ile ilgili uzmandan destek almalıdır. Bebeklik döneminden itibaren geçecek olan yoğun beslenme sürecinde önemli olan anne, baba ve çocuk arasındaki ilişkidir. Bu ilişkinin en temeli annenin bebekten gelen işaretleri doğru yorumlayabilmesidir. Bebeğin hızına uymak, doyduğunu anlamak ve beslenme sırasında desteklemek gerekmektedir. Beslenme sırasında aşırı kaygılı ve titiz tavır tam tersi yönde etkileşim sağlamaktadır. Unutmayın ki bebeğinizle kuracağınız bağın ve sağlıklı gelişimi için beslenme ilişkisini yönetebilmeniz son derece önemlidir.» TÜM YAZILARI  
28 Şubat 2018 Çarşamba, 11:26 YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER YAZILARI
22.03.2018, 10:30 - Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
28.02.2018, 11:26 - Çocuklarda Yeme Problemi
Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız   
SEÇİM ÖNCESİ KRİZ
SONHABER 23 yaşında
BABAM DEYİNCE AKLIMA…
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
RAMAZAN DAVULCUSU SİYASETÇİLER….
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    “Seçimden zaferle çıkacağız”
    Kazmaya başlayacaklar
    Bayrak astılar
    Mondi törenle açıldı
    Haydin sandığa
    Edirne'nin "sağlık üssü"
    Sandık görevlilerine eğitim verildi
    Gümrüklerde 9 bine yakın oy kullanı
    Mor tarlalarda hasat vakti
    Gurbetçiler yollarda
    Demirkıran, “Saadetli dönem başlıyo
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx