24-06-2018 | Bugünkü SONHABER
Edirne'nin "sağlık üssü" İlgi odağı Edirne'nin "sağlık üssü" İlgi odağı
Gurbetçiler yollarda Gurbetçiler yollarda
Olimpik Yüzme Havuzu açıldı Olimpik Yüzme Havuzu açıldı
Enez festivali renkli geçecek Enez festivali renkli geçecek
KADINLAR GÜZEL BİR DUADIR

Son günlerde kadını toplum içinde itibarsızlaştırmak adına yapılan bazı talihsiz açıklamalar ne yazık ki gündemi meşgul ediyor. Sanki birbirine cesaret veriyor gibi sapkın görüşler, çatallı bozuk sesler yükseliyor. Duymazdan görmezden geliyorum. Ne demiş şair; “İnan değil sana kastım, cahille sohbeti kestim.” Sınırlı günlerimizi içi boş söylemler eylemlerle doldurmak niyetinde değilim. Canlılar dünyasının insan kategorisi sadece etik davranışlarıyla değerlendirilmeli. Geçen gün twitterda güzel bir yanıt okudum; “Toplu taşıma araçlarının kadın-erkek değil de, yıkanan-yıkanmayan olarak ayrılmasını destekliyorum” demiş. Katılıyorum.

 

8 Mart kadın-erkek tartışmasını yaratmak amaçlı değil; koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi, ücretlerin adaletsizliği, kadın işçilerin artık tahammül sınırını zorlamaya başlamasıyla ortaya çıktı. Her kadın emekçidir. İşine olduğu kadar evine, eşine, çocuklarına, torunlarına… Ücretsiz emeği de yok sayamayız. Türk kadını Atatürk’ün sayesinde eşitliğe kavuşmuştur. Atatürk başka hiçbir hizmet yapmamış olsaydı bile bir devlet adamı olarak kadınlara verdiği hak ve özgürlüklerden dolayı Türk tarihinde olduğu gibi, insanlık tarihinde de şerefli bir yerin sahibi olurdu. İdollerimden biri olan Türkan Saylan’ın dediği gibi “Her Eğitimli Kadının Bu Cumhuriyete Borcu Vardır” Kadınlarımızın da bu anlamlı günlerde kendilerini sorgulamaları ve ben ülkem için ne yaptım daha neler yapmalıyım demesi gerek.

 

Kadınların anatomik yapısı farklı, kas gücü erkeklerle eşit olmayabilir ama asıl bilgi işlemci yönetici beyin gücü daha üstün olabilir.

Kadınlar gününe bir kala böyle değerli bir Edirneli kadınımızı sonsuzluğa uğurladık. Nazan ZORLUOĞLU GÜRÇAĞLIYAN, yakinen tanıdığım, dostluğuna paha biçilemez bir arkadaş, sevgisi ölçülemez bir anne/babaanne, Üner ağabeyimin kıymetli eşiydi. Yıllarca Türkiye’mizin dört bir köşesinde gururla giydiği hakime cübbesi adalet duygusunun yansımasıydı. Çağdaşlığı, ileri görüşlülüğü ve çevresine yardımsever yaklaşımı onu melek kılıyordu ve o iyi insan da güzel atlara binerek ebediyete uçtu. Kalanlarına sabır, merhumeye mağfiret dilemekten başka yapabileceğimiz bir şey yok. O artık dualarımızda yaşayacak. Mutlu bir ömür geçirdiler, güzel anılarda yaşayacak. Bir idoldü, hayallerinin peşinde koşan kızlarda yaşayacak. Nurlar içinde uyusun.

 

Daha iyi bir ülke olmak, toplumu daha çağdaş noktalara taşımak için kadınlara fırsat verilmesi, ailenin temelinde olduğu gibi her alanda söz sahibi olması gerekiyor. Dünyadaki bütün kadınlara insan onuruna yakışır mutlu ve huzurlu bir hayat dileğiyle…

 

“Kadın bir çiçektir bakmasını bileceksin,

 

Kadın bir annedir sevmesini bileceksin,

 

Kadın evinin meleğidir duasını almayı bileceksin.”

 » TÜM YAZILARI  
09 Mart 2018 Cuma, 16:37 YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER YAZILARI
19.06.2018, 10:01 - BABAM DEYİNCE AKLIMA…
14.05.2018, 11:14 - ANNELER MELEKTİR
05.05.2018, 19:37 - HIDRELLEZ
09.03.2018, 16:37 - KADINLAR GÜZEL BİR DUADIR
14.02.2018, 11:21 - ESKİ BİR ÖYKÜ AMA HER ZAMAN YEPYENİ KALMASI MÜMKÜN
09.02.2018, 10:54 - NAM SALMIŞ EDİRNE BADEMİMİ GERİ İSTİYORUM
11.01.2018, 11:02 - 2018’E
19.12.2017, 11:12 - HAZIRLIKSIZ
20.11.2017, 12:21 - DÜNYA EVİNE GİREN ONURUMA
01.11.2017, 10:33 - Cumhuriyet 94 Yaşında
Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız   
SEÇİM ÖNCESİ KRİZ
SONHABER 23 yaşında
BABAM DEYİNCE AKLIMA…
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
RAMAZAN DAVULCUSU SİYASETÇİLER….
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    “Seçimden zaferle çıkacağız”
    Kazmaya başlayacaklar
    Bayrak astılar
    Mondi törenle açıldı
    Haydin sandığa
    Edirne'nin "sağlık üssü"
    Sandık görevlilerine eğitim verildi
    Gümrüklerde 9 bine yakın oy kullanı
    Mor tarlalarda hasat vakti
    Gurbetçiler yollarda
    Demirkıran, “Saadetli dönem başlıyo
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx