25-06-2019 | Bugünkü SONHABER
Aşçılık öğrencileri ödüle doymuyor Aşçılık öğrencileri ödüle doymuyor
Kırkpınar Lions Tatlı’ya emanet Kırkpınar Lions Tatlı’ya emanet
Petan ailesinin acı günü Petan ailesinin acı günü
Tunca ve Meriç’in debileri düştü Tunca ve Meriç’in debileri düştü
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi

Değerli okuyucular;

 

Bu ay ki köşe yazımızda ‘Mahremiyet Eğitimi’nden bahsetmek istiyorum.  Özellikle son yıllarda artan çocuklara yönelik şiddet ve cinsel suiistimaller korkunç boyutlarda. Bu durumda da ebeveyn olarak çocuklarımızı bilinçlendirmek adına harekete geçmeliyiz.

 

Çocuklarımızı korumak ve bilinçlendirmek adına neler yapabiliriz?

 

Bu sorunun cevabına geçmeden önce, bahsetmek istediğim bir husus var. Biz yeni nesil ‘bilinçli’ ebeveynler olarak çocuklarımızı özgür, kendine güvenen, kısıtlamalar ve sınırlamalar olmadan büyütmeye çalışırken aslında bazı noktalarda hatalar yapabiliyoruz. En önemli kısmı ise çocuklarımıza ‘mahremiyet eğitimi’ vermeyi atlamış olmamız.  Peki, ‘Mahremiyet Eğitimi’ nedir?

 

Mahremiyet eğitimi, evde başlar. Öncelikle ebeveynleri tarafından verilmesi gereken bir eğitimdir. Cinsel eğitime göre daha geniş kapsamlıdır. Cinsel eğitim, çocuğun kendi bedenini tanıması, gelişim sürecinde cinsellikle ilgili yaşayacağı duygusal ve fiziksel farklılıkları öğrenmesi adına anne ve baba tarafından sorduğu cevapların karşılanması ile ilerler. Mahremiyet eğitimi, yine çocuğun cevabını öğrenmeye ihtiyaç duyduğu cinsellikle ilgili tüm sorunların giderilirken daha çok kendisinin ve diğer insanların özel alanlarına saygı göstermesi, kendisi ile çevresi arasında sınırlar olması gibi bilgileri vermeyi hedefleyen bir eğitimdir.

 

Bu eğitimin veriliyor olması çocukların psikolojik ve fizyolojik açıdan korunmalarına destek sağlar. Çünkü mahremiyet eğitimi alan bir çocuk, başına gelen herhangi olumsuzluk durumunda bir şeylerin yanlış ve ters olduğunu idrak edebilir. Dolayısıyla tepkileri de bu yönde olacaktır.

 

Mahremiyet Eğitimi Sırasında Dikkat Edilecek Noktalar

 

Çocuğa ‘özel bölge’ tanımı yapma ve öğretme: Çocuğun kendin mahremini, kendine ait olan özel bölgelerini koruması için önce bu bölgeyi çocuğa anlatmak gerekir. Vücudun kişiye özel bölgeleri, bu gölgelerin gizlenmesi gerektiği 2 yaşından itibaren ufak ufak anlatılabilir. Bu özel bölgeye anne-baba ve doktorlar dışında kimsenin dokunamayacağının öğretilmesi gerekir.  Çocuk için özel olan bu bölge aynı zamanda ebeveynler içinde özeldir. Çocuk anne babasının özel bölgelerini merak dürtüsü ile görmek istediğinde aile buna izin vermemeli ve tekrar bu bölgelerin özel olduğu vurgulanmalıdır. Çocuk cinsel organı ile ilgili sorular sorduğunda anne baba kendi bedeni üzerinden anlatmamalıdır. Resimli kitaplar üzerinden veya kendi bedeni üzerinden çıkarımlar yaptırın. Bu özel bölge kavramının oluşması için çocuklar yürümeye başladığı andan itibaren anlatılmalıdır. Çocuk kendini hatırlayabileceği en küçük yaşta asla çıplak olarak hatırlamamalıdır. Özellikle 4 yaşından itibaren çocuklar ebeveynleri tarafından yıkanıyor iseler asla çırılçıplak olmamalıdır.

 

Çocuğa odalara izin alarak girmesini öğretme: Çocuklara 4-5 yaşından itibaren anne babanın odası kapalı ise odaya kapıyı çalarak ve izin alarak girmesi gerektiği öğretilmelidir. Çünkü bu oda anne babanın özel alanıdır ve özel alanlara girerken izin alırını. Bu davranışın çocuğunuzda oluşabilmesi için sizde onun özel alanı olan odasına izin almadan ve kapıyı çalmadan girmeyin. Elbette çocuk alışana kadar izinsiz girecektir.  Bu durumda kuralları ve sınırları tekrar hatırlamakta fayda var. Alışkanlık kazanımı için öncelikle rol model olmayı unutmayın. 

 

Çocuğa tuvaletin kapısını kapalı tutmayı öğretme: Tuvalet ihtiyacını gidermek mahrem bir şeydir ve bu durumunda çocuğa özel alan olarak öğretilmelidir. Tuvalet ihtiyacı sırasında yalnız olunduğu anlatılmalıdır. Ebeveynler bu durumda çocuklarına rol model olarak alışkanlık kazandırabilirler. Tuvalet eğitimi sürecinden itibaren bu doğrultuda eğitim verilmelidir. Lazımlık kullanımında, lazımlık banyo dışında herhangi bir yerde olmamalıdır. 

 

Çocuğun özel alanlarına saygı olma: Çocuklarımızda mahremiyet kavramının gelişimi bizin davranışlarımıza paralel yönden bağlıdır. Bu yüzden ebeveynler olarak çocuğunuzu herkesin içinde giydirip soymayın. Mutlaka başka bir alana baş başa olabileceğini bir odaya geçiş yapın. Bebeklik döneminden itibaren alt değiştirme işlemini bile başka bir odada yapılması çocuklarda mahremiyet duygusunun zeminini hazırlar. Ayrıca, 4-5 yaşından itibaren banyo sırasında çocuklarınızı mayo vb. kıyafetler  ile yıkamalısınız.  Böylece özel alan korumalığını sağlamış olursunuz. Çamaşırını değiştirirken özel bölgelerini gördüğünüz her an başınızı çevirmek ya da gözlerinizi kapatmak o alana saygı gösterdiğimizin işaretidir. Çocuklara 6 yaşından itibaren kendi özel bölgelerini temizlemelerine olan sağlanmalıdır.

 

Diğer üstünde durmak istediğim bir konu da çocukların özel bölgelerinin sevgi malzemesi olarak büyükler ve ebeveynler tarafından kullanılıyor olması durumu. Bu alanların öpülerek, okşanarak, sıkıştırılarak, herkesin için de gösterilerek kesinlikle sevilmemesi gerekir. Eğer bu şekilde uygulamalara devam edilirse çocuk bir başkasının özel bölgesine dokunduğu anda iyi dokunuş- kötü dokunuş ayrımını yapamayacaktır. Bu sebeple bez döneminde ya da ilaç kullanımında çok fazla baskı uygulamadan, teması çok kuvvetlendirmeden halletmek gerekir.

 

Çocuğa ‘izin verirsem dokunabilirsin’ bilincini öğretme: Çocuk, kendi isteği dışında ve rahatsız olduğu bir dokunuşla karşılaştığında ‘hayır’ diyebilmelidir. Bu bilincin oluşması için, ebeveynlerin de izin almadan zorla öpmemeleri, sıkıştırmamaları, okşamamaları gerekmektedir. Çocuğu öpmek istediğiniz anda ‘seni öpebilir miyim’’ diye izin istemek onda güven hissini oluştururken, istenmeyen durumla karşılaştığı anda reddedebilmeyi öğretecektir. 4 yaşından itibaren çocukların bedenine yapılacak her türlü müdahalede anne ya da baba fark etmeksizin onay almalıdır. Böylece izinsiz yapılan her temas da çocuk bilinçlenmiş olacaktır.

 

Çocuğa ‘iç çamaşırı kuralı’ öğretme: İç Çamaşırı Kuralı, anne-baba ve bakıcıların, çocuklara, vücutlarının hangi kısımlarına başkalarının dokunamayacağını, böyle bir durumda nasıl davranmaları ve kimden yardım istemeleri gerektiğini açıklamalarında yardımcı olacak basit bir kuraldır.

 

Soru ve görüşleriniz için : beyza-akoglan@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 » TÜM YAZILARI  
22 Mart 2018 Perşembe, 10:30 YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER YAZILARI
22.03.2018, 10:30 - Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
28.02.2018, 11:26 - Çocuklarda Yeme Problemi
Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız   
6.6 MİLYONLUK İLAÇLARA NE OLDU?
SONHABER 23 yaşında
2019’DA BABALAR GÜNÜM
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
BECAN, İŞBİLEN KADAR ŞANSLI DEĞİL..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Kaymakamdan yemek jesti
    Arabacı’dan dayanıklı ilaç talebi
    TED Edirne Koleji kapılarını açtı
    Amasya Genelgesi’nin 100’üncü yılı
    Fidanlar emin ellerde
    Yananların yerine hibe edildi
    Eski Vekilin lavanta aşkı
    TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı
    Sağlıkçılara sertifikaları verildi
    Kongre hazırlıkları son aşamada
    Eğitim değerlendirme toplantısı yap
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.