17-02-2019 | Bugünkü SONHABER
Sardalya bolluğu tezgahları şenlendirdi Sardalya bolluğu tezgahları şenlendirdi
MHP’den AK Parti’ye ziyaret MHP’den AK Parti’ye ziyaret
Şoförlere trafik adabı eğitimi  Şoförlere trafik adabı eğitimi 
Kış depresyonuna dikkat! Kış depresyonuna dikkat!
RAMAZAN DAVULCUSU SİYASETÇİLER….

Hayırlısı ile ramazan bayramını da bitirdik. Ramazan  deyince aklıma ramazan davulcusu geldi. Ramazan ayında davulcumuz olmazsa olmaz. Ancak son 20 yıldır davulcuları pek seven yok. Nedeni ise gelişen teknoloji.

Kurulan saatler, telefonla uyandırma.

 

Davulcu geçince inanın insanlar şöyle diyor “e be kardeşim. Ne diye dolanırsın.

 

Seni dinleyen bile yok. Sen davul çaldığın saatte biz zaten kalkmıyoruz. Kafayı şişirme gel al bahşisini git” Bende onlara “belediye başkanı ile görüşelim önümüzdeki yıl davulcuların gezmesini yasaklasın.

 

Bir çok il ve ilçelerde bu yapılıyor”

 

Biraz düşündükten sonra “olmaz. Ramazan ayı davulcusuz olmaz. Biz onu dinlemesek bile on dakikada çalsın yinede çalsın” cevabını alıyoruz.

 

24 Haziran Pazar günü seçime gideceğiz. Ramazan ayı boyunca siyasiler araçları ile gezdiler, kahve kahve dolaştılar. Tabi kimi bulabilirlerse. Davulcular gibi rahatsızlık verdiklerini defalarca işittim. Nasıl davulcudan vazgeçemiyorsak, siyasetin bu çalışmalarından vazgeçemeyiz. Camiden daha yeni çıkılmış, saatler 24’ü gösterirken aracın içerisindeki yüksek volümden konuşan şahısın vermiş olduğu rahatsızlığı bu köşede size yazamam. Ancak yüz yüze olursak anlatabilirim.

 

Neyse….

 

Pazar günü yapılacak olan seçimlerde Edirne Edirne genelinde 999 sandıkta 304 bin 614 seçmen oy kullanacak.

 

Edirne’de 129 bin 665 seçmen, Keşan’da 56 bin 536 seçmen, İpsala’da 21 bin 984 seçmen, Havsa’da 15 bin 815 seçmen, Meriç’te 11 bin 788 seçmen, Enez’de 9 bin 309, Lalapaşa’da

 

5 bin 373 seçmen, Süloğlu’da 4 bin 932 seçmen oy kullanacak.

 

Uzunköprü merkez ve köylerinde 49 bin 212 kişi oy kullanacak. İlçe merkezinde 40 bin kişi yaşamasına rağmen 32 bin 706 seçmen oy kullanacak. Bu çıkan sonuçtan sakın bir şeyler çıkarmaya çalışmayın. Ben size kendimden örnek vereyim. Kızım Edirne’de oturuyor, ama oyunu hala Uzunköprü’de kullanıyor.

 

Bana göre rakam bunun için yüksek çıkıyor.

 

Seçimlerde hangi partinin ne kadar oy alacağı merak ediliyor.

 

AK parti biz en az 120 bin oy alırız.

 

MHP 40 bin oyun altında asla oy almayız.

 

CHP millet ittifakı ile en az 210 bin oy alacağız.

 

İYİ parti CHP ile eşit oy alacağız.

 

Şunun şurasında ne kaldı. Bekleyelim daha üç gün hep beraber sonucu görelim…

 

 *****

 

Biraz seçim yazılarına ara verip sanatkarların aldığı paralar hakkında konuşalım. Ben 1973 yılından bu yana matbaacılık ve gazetecilik işi ile uğraşıyorum. Yani bende bir sanatkar ve imalatçıyım. Eskiden yaptığımız iş iyi para kazanıyordu. Şimdi ise tamamen zaman kaybı.

 

Sizlere Mayıs ayı içerisinde yaşadıklarımı aktaracağım. Lastikçiye gidip kış lastiklerini çıkarttım, 60 tl. Deniz evinde su motoru çalışıyor ama ısınıyordu. Sucu çağırdım kapalı olan vanayı açtı ver 50 tl. Bahçeyi kazalım dediler 3 saatte bitirdiler 600 tl. Arabanın camını açık unutmuşum kediler girmiş. Patilerinin çamur izleri vardı arabamın içinde.

 

İç ve dış temizlik yapın dedim 75 tl.

 

Bir elektrikçi çağırıyorsunuz. Usta yaklaşık 3-4 saat çalışıyor. Ödeme yapmaya gittiğinizde “usta parası 100 tl. şu kadarda malzeme parası” diyerek tahsilat yapıyorlar. Sucular, servisçiler, televizyoncular da aynı. Sakın kızmayın bu elemanların iş yerine maliyeti günlük zaten 100 tl. işletme sahibi en azından bunu çıkarmaya çalışıyor.

 

Bize bir işletme kaşe yaptırmaya geldiğinde

 

20 tl. alıyoruz. Maliyeti 12 tl. İşletme kaşeyi kaybedene kadar bir daha bizim dükkana gelmez. Kış ve yaz lastikleri 2 kere değişiyor. Elektriğin ve suyun ne zaman arıza yapacağı belli değil. Bahçeyi yılda en az 3 kez temizletmeniz gerekiyor.

 

Şimdi sende sanatkarsın neden kazanamıyormusun? diye soruyorsunuz.

 

Evet kazanamıyorum. Düşünün şimdi siz bana 10 cilt fatura getirdiniz. Siparişi alacağız, size prova göstereceğiz, onay aldıktan sonra baskıya gireceğiz. Neredeyse bu işlemler bir saati buluyor. Bilgisayarda çıktı aldıktan sonra, kalıba çekim işlemi, ilaçlı su ile yıkama ve makineye bağlama. Buda bir saati buluyor. Baskı işlemi bittikten sonra bir saat gibi dinlendikten sonra zımba ve harman işlemi, ciltleme, giyotin oda nereden baksan 2 saat sürer. 10 cilt fatura ile gün bitti. Elektrikçi ustası kadar ancak para kazanabilirsiniz. Verdiğiniz emek İşçi parasına mı? usta parasına mı? malzeme parasına mı?

 

Peki demin bahsettiğim işlerde, lastikte arıza olsa abi buradan çıktığında sağlamdı, elektrik arızası olsa voltajlar yükselmiştir, araba kirlense tabi abi kirlenecek gibi sözleri yine bu sanatkarlardan duyarız. Bizim öylemi. Hiçbir mazeret hakkımız yok. Faturayı size hatalı giriş yaptım. Maliye hemen 500 tl.ye varan ceza yazıyor. Biraz daha büyük hata yaptım. Bir yıl süre ile anlaşmayı iptal ediyor  ve içeride bulunan yüklüce teminat mektubu yanıyor. Gelde bu ülkede bu fiyat dengesizliği içerisinde iş yap, para kazan. İyiki işleri küçültmüşüz. Yoksa bizi içeri atar hiç çıkamazdım.

 

 *****

 

Gelelim yine seçime. Kim kazanırsa kazansın önce ülkemiz kazansın. Sandığa gitmeyi sakın unutmayın. Unutmayın ki oy kullanmayan bir şahısın bu ülkede söz söylemeye de hakkı yoktur. Hangi partiye, hangi lidere oy verirseniz verin ama mutlaka oyunuzu vermek için sandığa gidin.

 

Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle…..

 

GÜNÜN SÖZÜ :

 

Bu seçimde bizim herhangi bir kazancımız varsa, o da bizi kazandıran o bir oydur. (İmran Khan)

 » TÜM YAZILARI  
21 Haziran 2018 Perşembe, 14:50 YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER YAZILARI
29.11.2018, 10:45 - OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
08.11.2018, 10:47 - Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!
10.08.2018, 12:32 - ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
21.06.2018, 14:50 - RAMAZAN DAVULCUSU SİYASETÇİLER….
31.05.2018, 09:37 - SEÇİME 24 GÜN KALA ŞARKILARDAN FAL TUTTUM İKİMİZE KAÇ KERE?
18.05.2018, 10:10 - GAVUR PARASI
03.05.2018, 11:43 - HANGİ İTTİFAK KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARIR
31.01.2018, 10:36 - OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
06.01.2018, 12:16 - 2018’den ne bekliyoruz...
30.11.2017, 13:16 - BÖYLE DOST OLMAZ OLSUN
Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız   
ENEZ YANGINI
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Çölyak hastalarına "Trakya Yör
    Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Edirne’
    Canalp, “Hedef TIR kuyruklarını bit
    Sağlıkta şiddete son!
    MHP’den AK Parti’ye ziyaret
    Sağlıkçılardan kan bağışı
    Sardalya bolluğu tezgahları şenlend
    Dalgıç, “Bu açıklama bir provokasyo
    Uyuşturucu şebekesine darbe
    Elektrik kesintisine dikkat!
    Hasta yakınları sertifikalarını ald
    Adliyede Eski-Yeni Edirne fotoğraf
    Şarkıları sevgililer için...
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.