22-04-2019 | Bugünkü SONHABER
100. yıla özel logo 100. yıla özel logo
Kandil simidi dağıtıldı Kandil simidi dağıtıldı
Yeni Ford Focus tanıtıldı Yeni Ford Focus tanıtıldı
Denizde radara yakalandılar Denizde radara yakalandılar
Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!

 Ülkede yaşanan kriz komşu Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşlarına ve Edirne esnafına yaradı.

 

Hafta içi bile kafileler halinde  gelen komşularımız cumartesi, pazar günleri Edirne ilini adeta istila ediyorlar. Yeni açılan Erasta çarsısında Yunanistan vatandaşları, Margi alışveriş merkezinde Bulgaristan vatandaşları yüzünden neredeyse Edirne’liler alış veriş yapamaz hale geldiler.

 

Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!

 

İlçelerde ise işler hiçte böyle değil. Buğday, Ayçiçeği, Kavun-karpuz, sebze ve çeltik harmanı bitmesine rağmen piyasa kan ağlıyor. İşyerlerinin %90’ı ya siftah yapamıyor yada çay kahve parasını çıkarıyor. Bu krizden marketler bile etkileniyor. Edirne öyle mi? değil. Çünkü Selimiye Edirne esnafı için büyük bir gelir kaynağı. Buna birde dolar ile euronun yükselişi eklenince esnaf bayram yapıyor.

 

Evet açamadık bu Eskiköy kapısını. Eğer kapımız açılsaydı bizde ilçe olarak krizi lehimize çevirirdik. Edirne esnafı ile pastayı biraz olsun paylaşırdık. Keşan ilçesi bu pastanın %25’lik dilimini alıyor. Uzunköprü ise kocaman bir hiç.

 

Bizim Keşan ve Edirne gibi sınır kapılarımız yok ki! Bırakın sınır kapısını Tren seferleri çalışsaydı inanan bu bile bize yeterdi. Yunanistan’a Bulgaristan’a biz giderken bize onlar gelmeye başladı. Nedeni ise çok basit. Biz onlara ucuz diye gidiyorduk, şimdi onlar ucuz diye bize geliyorlar.

 

Bir arkadaşım bana “Bulgaristan’a bundan 10 yıl evvel gittiğimde 100 tl. verip 120 leva alıyordum. Sabah, öğlen, akşam yemeğini 12 leva gibi bir para ile geçiştiriyordum. Bugün yine aynı menüyü 12 leva’ya yiyiyorsunuz. O zaman 10 tl. para ödüyordum. Bugün ise 40 tl. gibi ödüyorum” evet bunu anlamak için koca koca okullar bitirip Prof. olmaya gerek yok. Hesap ortada. Bulgaristan vatandaşı ise 4 leva ödediği bir alışverişe bugün 1 leva ödüyor.

 

Yunanistan’a bu Euro artışından önce gittiğimde iki kişi balık lokantasına gittik. Bayağıda yiyip içtik. Hesap 100 euro gelmişti. Hesap yaptık 400 tl. tutuyordu. Bunu Erikli’de, Gelibolunda yesek hemen hemen aynı parayı buluyordu. Peki bugün aynı restauranta gitsek 100 euroluk bir yemek yesek 640 t. Hesap ödeyeceğiz. Türkiye’de ise aynı ürünleri aynı paraya yine yiyebilirsiniz. Tabi bugün için. Çünkü işletmeler kendilerinden inanılmaz tavizler veriyorlar. Yılbaşından sonra alkol’de yapılacak olan %24 zam işletmeleri bayağı zora sokacak.

 

Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!

 

UTSO başkanı sevgili ağabeyim İbrahim Akalın tüm gençliğini bu kapı açılsın diye verdi. Ak Parti hükümeti zamanına kadar biz bu kapı için hiçbir ilerleme gösteremedik. Ak Parti hükümetinin 10. Yılında kapı için gerekli tüm izinleri çıkartan Akalın bir arpa boyu yol alınmadığını görünce kendi isteğinle oda başkanlığından ayrılmıştı. Şimdi UTSO yönetimi gündemi bırakmamak çin yine bu kapımız için birşeyler yapıyor.

 

Düşünsenize bu kapımız açılsaydı Komşumuz Yunanistan’ın ilçemize yakın tüm ilçe, köy ve beldeleri biz kapacaktık. Bulgaristan vatandaşlarına da bu kapı yolu azaltıyor. Edirne’ye girmeden bizim kapımızdan geçip İzmir yoluna girebilecekler. Kısacası Uzunköprü kazanacaktı. Hiçbir şey geçmiş değil, Yunanistan ile ciddi ilişkiler yine kurulursa bu kapımız neden açılmasın? Bugün Uzunköprü’ye traktör satın almak için gelenler tüm ihtiyaçlarını da almak için gelmezler mi?

 

Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını! Açamadık…

 » TÜM YAZILARI  
08 Kasım 2018 Perşembe, 10:47 YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER YAZILARI
29.11.2018, 10:45 - OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
08.11.2018, 10:47 - Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!
10.08.2018, 12:32 - ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
21.06.2018, 14:50 - RAMAZAN DAVULCUSU SİYASETÇİLER….
31.05.2018, 09:37 - SEÇİME 24 GÜN KALA ŞARKILARDAN FAL TUTTUM İKİMİZE KAÇ KERE?
18.05.2018, 10:10 - GAVUR PARASI
03.05.2018, 11:43 - HANGİ İTTİFAK KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARIR
31.01.2018, 10:36 - OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
06.01.2018, 12:16 - 2018’den ne bekliyoruz...
30.11.2017, 13:16 - BÖYLE DOST OLMAZ OLSUN
Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız   
SEÇİMİN RAKAMLARI-5
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Av. Kaçar, “Halk bu projeyi istemiy
    Sigara yasağı anlatıldı
    Liseler Arası Psikoloji Sempozyumu
    100. yıla özel logo
    Yunan askerlerini şikayet ettiler
    Edirneli liseliler oy bekliyor
    Demirhanlı köyünde yağmur duası
    “Otizmi Fark Et” etkinliği düzenlen
    TREDAŞ’tan “Dijital Asistan”
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.