22-04-2019 | Bugünkü SONHABER
100. yıla özel logo 100. yıla özel logo
Kandil simidi dağıtıldı Kandil simidi dağıtıldı
Yeni Ford Focus tanıtıldı Yeni Ford Focus tanıtıldı
Denizde radara yakalandılar Denizde radara yakalandılar
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?

Yıllar önce bir dostuma Trakya toprakları neden böyle sanayileşip yok edilmeye çalışılıyor diye sorduğumda bana “çünkü savaşarak alamadıkları bu değerli toprakları sanayi ile yok edecekler. Çünkü bize yar olmayan Türklere de yar olmasın mantığı ile hareket ediyorlar” demişti.

 

Bu sözün üzerinden tam 25 yıl geçti. Şimdi daha iyi anlıyorum emperyalistlerin topraklarımızın üzerinde ne oyun oynamak istediklerini. Önce sanayiyi getirdiler. Çevre ne olacak denildiğinde “size çevre mi lazım ekmek mi lazım” sözleri ile bizi vurdular. Tabi bizler ekmek dedik. Ergene nehri tamamıyla koca bir lağım haline geldi. Sonra topraklarımızı bazı şirketler ucuz pahalı satın alıp bir kenarda biriktiriyorlar. Bunun ileride ne olacağını ise kimse bilmiyor. Tarım politikaları yüzünden topraklarımız satıldı, gençlerimiz ilçeyi terketti. Şimdi Kavacık köyüne OSB yapılmak isteniyor. Kafalarımız karışık. Karma organize sanayi deniliyor, başına da çevreye duyarlı sanayi ekleniyor. Benim kafam buna basmaz arkadaş. Hem karma olacak, hem de çevreye duyarlı. Peki siz buna ne diyorsunuz?

 

UTSO’nun OSB bilgilendirme raporuna baktım hiçbir satırında “çevreye duyarlı” bir ifade bulamadım. Kısacası bizlerin gazını almak için “çevreye duyarlı” kelimesi konulmuş. Yani aldatıldık. Yolun başında gerçek olmayan bu ifadenin yıllar sonra bize nasıl geri dönüşüm yapacağını merak bile etmiyorum. Aynı Ergene nehri gibi sanayi çöplüğü olacağız.

 

UTSO başkanının tek başına yürüttüğü bu projenin bizlere doğru olarak anlatılmasını kamuoyu adına istiyorum.

 

Son olarak bilinmeyen ve merak edilen bir konuyu da sizlere aktarayım. OSB’nin geçici müteşebbis heyetinde 7 UTSO üyesi %46 söz hakkına sahip. UTSO çeviz bahçesini satarak kasasından 700 bin tl. ödeyerek 7 üyelik aldı. Bu 7 arkadaşın ileride görevlerinin sona ermesi ile ne olacak sorusuna gelince yerine yedekleri veya yeni seçilenler gelecek. Kısacası OSB bitene kadar bu isimler olmayacak. Bende bunları bilmiyordum öğrendim. Ancak bu gibi soruları, çevreye duyarlı kelimesinin nerede yazdığını en kısa zamanda UTSO meclisinin bizlere aktarması sizce gerekmiyor mu? Yoksa biz şimdiden balık başından kokuyor kanısına kapılabiliriz. Çünkü tarıma endeksli ilçemizin 20 sene önce OSB’si olmalıydı. Şimdi olacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Ancak!

 

Doğru dürüst bilgilendirilelim…

 

Sonradan ağlayacağımıza şimdi ağlayalım…

 

Kavga edelim, doğruyu bulalım…

 

Ülkemizde bütçesinin çok iyi olduğunu bildiğimiz işletmeler bile konkordato ilan ediyor. İşlerini bırakıyorlar. Bu piyasada nasıl yatırımcılar gelecek merak etmeden duramıyorum. Bizler bu OSB’yi doğru dürüst, yalansız, çevremize zarar vermeyen yatırımcılar ile yapalım ki gelecek nesiller bize küfür etmesin.

 

Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle…..

 » TÜM YAZILARI  
29 Kasım 2018 Perşembe, 10:45 YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER YAZILARI
29.11.2018, 10:45 - OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
08.11.2018, 10:47 - Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!
10.08.2018, 12:32 - ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
21.06.2018, 14:50 - RAMAZAN DAVULCUSU SİYASETÇİLER….
31.05.2018, 09:37 - SEÇİME 24 GÜN KALA ŞARKILARDAN FAL TUTTUM İKİMİZE KAÇ KERE?
18.05.2018, 10:10 - GAVUR PARASI
03.05.2018, 11:43 - HANGİ İTTİFAK KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARIR
31.01.2018, 10:36 - OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
06.01.2018, 12:16 - 2018’den ne bekliyoruz...
30.11.2017, 13:16 - BÖYLE DOST OLMAZ OLSUN
Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız   
SEÇİMİN RAKAMLARI-5
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Av. Kaçar, “Halk bu projeyi istemiy
    Sigara yasağı anlatıldı
    Liseler Arası Psikoloji Sempozyumu
    100. yıla özel logo
    Yunan askerlerini şikayet ettiler
    Edirneli liseliler oy bekliyor
    Demirhanlı köyünde yağmur duası
    “Otizmi Fark Et” etkinliği düzenlen
    TREDAŞ’tan “Dijital Asistan”
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.