27-05-2019 | Bugünkü SONHABER
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar
Mezuniyet coşkusu yaşadılar Mezuniyet coşkusu yaşadılar
Lastik botta 27 göçmen yakalandı Lastik botta 27 göçmen yakalandı
Trafik kazası; 2 yaralı Trafik kazası; 2 yaralı
ANNELER HERKÜLDEN GÜÇLÜ

Zor iştir annelik, her şeyinden verirsin. Canından, uykundan, keyfinden... Üstelik buna yavrun henüz daha tek hücreyken yani yüzünü görmeden başlarsın, ömrün yettiğince sürer. İnsan yaptığının çok farkına varmaz; ben ne kadar anneyim bilemiyorum ama şanslıyım 60'ı geçtim hala verici bir anne ile yaşıyorum J

 

Ver ver de nereye kadar, diye düşünüyor insan… Eksilmez mi tükenmez mi verdikçe kendi benliğinden? Güçlü mü anneler Herkül denilen efsaneden?...

 

Anneler Herkül’den güçlü kas yapısı olarak;

 

Kim demiş kas sayısı kadınların azdır o nedenle erkekler daha güçlüdür diye. Kardeşim, oğlum yataktan kalkmama yardım edemezken, parkinsonlu elleri ile masaj yapar gibi öyle güzel ağrısız acısız yataktan kalkmama yardım ediyordu ki annemin kollarının çelikten olduğunu düşündüm. Bilim bunu açıklayamaz. Biyolojik olarak yıllar bedeni engel olunamaz şekilde yıprattığı halde, annelik duygusu o gücü yüklüyor olmalı. Bedensel engelli yavrusunu of demeden yıllardır yüklenip taşıyan nice anne var. Her yaz komşumuz Nahide hanımla buna canlı tanık oluyorum. Bu annelerin önünde saygıyla eğiliyorum :)

 

Anneler Herkül’den güçlü manevi yapısı olarak;

 

Defalarca affetmeye hazır, defalarca dinlemeye doymayan, defalarca bıkmadan anlatmaya çalışan ücretsiz -hatta üzerine ödeme yapmaya hazır- psikolog anneler. Her terapi içini sızlatsa da yüzü gülen, içindeki yaralar kanarken ışıl ışıl parlayan, evladının bir gülücüğü ile dünyayı deviren annelerin çelik sinirleri esner ama asla kopmaz. Bir öpücüğü en derin yaraları tedavi eder, daha ne sihirli güçleri var ki gücümüze güç katar :)

 

Annelerin gücü; cesaretleri, çalışkanlıkları, dayanıklılıkları ve her türlü zorluğa rağmen mücadeleden vaz geçmemelerinden kaynaklanır. Güçlerini paradan, çevrelerinden, mevkilerinden, unvanlarından değil, kendilerinden alırlar. Doğumla yalnızca bir evlat dünyaya gelmez, sihirli güçlerle donatılmış bir anne de doğar. Sınırsız güç sınırsız sevgiyle yoğrulmuş anneler evlatlarını kanat takıp uçmaları için doğurmuş. Güzele iyiye doğru sağlıkla başarıyla yolu açık olsun evlatların, yanında yaşamına eşlik eden varsa tamamlanır duaların.