27-05-2019 | Bugünkü SONHABER
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar
Mezuniyet coşkusu yaşadılar Mezuniyet coşkusu yaşadılar
Lastik botta 27 göçmen yakalandı Lastik botta 27 göçmen yakalandı
Trafik kazası; 2 yaralı Trafik kazası; 2 yaralı
Uzunköprü’nün yarınları

Uzunköprü bildiğiniz gibi Osmanlı imparatorluğunun Rumeli topraklarında kurduğu ilk Türk şehri. Osmanlı bu şehri kurarken ilçeyi bir ticaret merkezi olarak kurmuş. Her türlü sanatkarını ve  tüccarını ilçeye davet ederek vergi bile almamış uzun bir zaman.

 

Uzunköprü bundan 23 yıl evvel kendi yağında kavrulan ekonomik sıkıntıları olmayan, nakit zenginiydi. 01,01,1996 yılında imzalanan gümrük birliği anlaşması ile Edirne ili ve ilçeleri gibi Uzunköprü’de bu anlaşmadan nasibini alacaktı. Çünkü biz tarımla uğraşan topluluğuz. Gümrük birliği anlaşması ile 1996 yılından bu yana Türk tarımı hep geriye gitti. Gençler köylerini terk etti, topraklar el değiştirdi. Bu anlaşmanın tarım dışındaki maddeleri ise bizlere iyi geldi. En iyi arabalara bindik. En iyi beyaz eşyayı aldık. Aldık ama tarımı kaybettik. Topraktan yiyecek bir şeyler çıkaramazsak arabayı veya beyaz eşyayı yiyip nasıl karın doyuracağız bilmiyorum.

 

Gazetemizin manşetlerinden, köşe yazılarımdan hep önlem almamızı önermiştim. Nafile. Kimse sesime kulak vermedi. Çıktım siyaset yaparak anlattım. O da nafile. Başımıza gelecek varmış.

 

ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ

TREN KAÇTI MI?

 

Hayır tren kaçmadı. Yapacak çok işimiz var. Ergene nehrine bundan böyle zehirli sular gelmeyecek. Istıranca’dan da su gelmeyecek. Yani ergene nehri bir kanal olacak. Bizim tek şansımız Çakmak barajı. Bu barajı tam olarak faaliyete geçirirsek ovamızdan yine eskisi gibi ürün fışkıracak. Bunun için ilk önce bir su kooperatifi kurmamız gerekiyor. Aldığımız bilgiye göre Uzunköprü çeltik üreticileri birliği sulama kooperatifini kurma hazırlığına başlamış. Bu güzel bir haber. İkinci mücadeleyi ise Uzunköprü ticaret ve sanayi odası ile Uzunköprü ticaret borsası vermeli. Bu iki güzide kurumumuz maalesef kamuoyunun beklentilerine şimdilik cevap vermedi. Borsa yönetimi içine kapanarak Uzunköprü için ciddi bir projeye imza atmaması ise son derece düşündürücü. Ticaret odası başkanı Ercan İhtiyar ise ilçeye organize sanayi bölgesi kurmak için en azından bir mücadele veriyor. Eksikleri olan bu projenin yeniden düzenlenerek bir an önce hayata geçtiğini görmek istiyoruz.

 

BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ KAYBOLDU

 

Uzunköprü’nün diğer ilçelere göre fevkalade birlik ve beraberliği vardı. Bu beraberliği ne yazık ki son 5 yıldır göremiyoruz. Borsa ve Ticaret odası başkanlarının önderliğinde bu birliğin tekrar kurulması en büyük arzumdur. İktidar partisinin çok uyumlu bir ilçe başkanı var. Kadir kardeşimin yeniden kurulacak olan bu birlik için elinden geleni yapacağını biliyorum. Sayın kaymakamımız Muhittin Gürel ilçeye geldiğinden bu yana ciddi bir proje ile ona gitmemizi bekliyor. Belediyemiz ilk kez bir kadın başkanla tanıştı. Özlem kardeşim de bu beraberliğe hazırdır, “Ben” demeyi bırakıp “biz” olmaya çalışırsak, insanları beğenmeyip “kim ki o” demezsek ilçemizi ekonomisi parlak eski günlerine kavuşturabiliriz. Acilen aklımızı başımıza toplayalım, kırgınlıkları, partizanlıkları bir kenara koyalım “BİZ” olalım.

 

Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle…..

 

GÜNÜN SÖZÜ :

Hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Bugün hayat veren su, yarın sizi boğabilir. MEVLANA» TÜM YAZILARI  
15 Mayıs 2019 Çarşamba, 12:13 YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER YAZILARI
20.05.2019, 10:33 - Kurumsal Vatandaşlık
15.05.2019, 12:13 - Uzunköprü’nün yarınları
29.11.2018, 10:45 - OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
08.11.2018, 10:47 - Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!
10.08.2018, 12:32 - ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
21.06.2018, 14:50 - RAMAZAN DAVULCUSU SİYASETÇİLER….
31.05.2018, 09:37 - SEÇİME 24 GÜN KALA ŞARKILARDAN FAL TUTTUM İKİMİZE KAÇ KERE?
18.05.2018, 10:10 - GAVUR PARASI
03.05.2018, 11:43 - HANGİ İTTİFAK KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARIR
31.01.2018, 10:36 - OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
Yazara ait tüm yazılar için tıklayınız   
TEKLİFİ KİM YAPAR
SONHABER 23 yaşında
ANNELER HERKÜLDEN GÜÇLÜ
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Kurumsal Vatandaşlık
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.